Rozmowa prezydentów Polski, Ukrainy i Słowacji. Mówili o integracji Ukrainy z Unią Europejską

Autor:
MAK/adso
Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda razem z prezydentami Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i Słowacji Zuzaną Czaputovą rozmawiali w poniedziałek o koordynacji działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkowska w Unii Europejskiej.

Informację o wideokonferencji prezydentów Polski, Ukrainy i Słowacji przekazał w poniedziałek szef Biura Polityki Międzynarodowej KPRP Jakub Kumoch.

"Bardzo ważna rozmowa prezydentów: Polski, Ukrainy i Słowacji. Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski i Zuzana Czaputova omówili koordynację działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w UE. Prezydent Andrzej Duda mówił m.in. o niedawnej wizycie w Portugalii i Włoszech. Omawiano kolejne kroki" - napisał na Twitterze.

Zełenski dziękuje za wsparcie

Dziekuję Polsce i Słowacji za pomoc i wsparcie - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie.

"Polska i Słowacja od pierwszych dni wojny pomagają naszej armii oraz Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z kraju. Dziękuję Andrzejowi Dudzie i Zuzanie Czaputovej za tę ważną pomoc i intensywne wstawiennictwo w krajach Unii Europejskiej w sprawie integracji europejskiej Ukrainy" - napisał Zełenski w wiadomości na Facebooku w poniedziałek po południu.

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda odwiedził Portugalię, Włochy i Rumunię. W Portugalii i we Włoszech prezydent rozmawiał z przywódcami tych krajów - Marcelo Rebelo de Sousą oraz Sergio Mattarellą. Duda przekonywał do jak najszybszego przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

W piątek prezydent Duda wziął udział w szczycie przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9), którego był współgospodarzem razem z rumuńskim prezydentem Klausem Iohannisem.

Celem spotkania przywódców państw B9 - czyli krajów położonych na wschodniej flance NATO - było przygotowanie stanowiska przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Andrzej Duda mówił, że dla wzmocnienia zdolności obronnej Sojuszu Północnoatlantyckiego liczba żołnierzy NATO w krajach wschodniej flanki musi znacząco wzrosnąć.

Prezydent Czaputova miała towarzyszyć polskiemu prezydentowi podczas wizyt w Portugalii, Włoszech i Rumunii, jednak jej udział odwołano z powodu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa.

Czytaj także: Ursula von der Leyen o wniosku Ukrainy o akcesję do Unii Europejskiej

Andrzej Duda rozpoczął serię podróży zagranicznych w ubiegłą środę. Wtedy też rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem; rozmowa dotyczyła wojny na Ukrainie, a także m.in. szczytów B9 i NATO.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) została zawiązana z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO - Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jakub Szymczuk/KPRP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości