Premier z wizytą w Kanadzie. Został zapytany o dyskryminację społeczności LGBTQ+

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau w Toronto pytany był między innymi o prawa osób LGBTQ+ w Polsce. - W dużym stopniu popieramy rozwój rodzin i życia rodzinnego i czasami jest to źle rozumiane, jako wyraz dyskryminacji w stosunku do innych ludzi. I to nie ma miejsca - przekonywał. Trudeau mówił z kolei, że "zgłosił wyrazy niepokoju na temat stref wolnych od LGBTQ+". - Zawsze tak jak sprzymierzeńcy i przyjaciele będziemy rozmawiać - podkreślił.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w piątek z wizytą w Kanadzie, gdzie spotkał się z premierem tego kraju Justinem Trudeau. Na konferencji po spotkaniu premierów padło pytanie między innymi o "strefy wolne od LGBTQ+ w Polsce". Premier Trudeau pytany był, "dlaczego kanadyjski rząd nie skrytykował tego".

- My zawsze zgłaszamy zastrzeżenia do możliwego zagrożenia praw człowieka. I jako przyjaciele Polska i Kanada zawsze będą otwarcie i szczerze rozmawiać o kwestiach, które spędzają nam sen z oczu - odpowiedział Trudeau.

Trudeau: zgłosiłem wyrazy niepokoju na temat stref wolnych od LGBTQ+

Szef kanadyjskiego rządu potwierdził, że jego rząd otrzymał raporty z Polski "na temat zagrożenia praw społeczności LGBTQ+". - I rozmawialiśmy o tym szczerze i otwarcie, tak jak na różne inne, być może trudne tematy. I te rozmowy będą trwały - powiedział.

- Zgłosiłem wyrazy niepokoju na temat tych stref wolnych od LGBTQ+ i będziemy zgłaszać te zastrzeżenia w trakcie szczerych, otwartych, trwających dalej rozmów i zawsze tak jak sprzymierzeńcy i przyjaciele będziemy rozmawiać - dodał Trudeau.

NSA o uchwałach anty-LGBT: nikt w RP nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny
NSA o uchwałach anty-LGBT: nikt w RP nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczynyNaczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne od orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, które unieważniło uchwałę anty-LGBT gminy Serniki. NAS oddalił też skargi w analogicznych sprawach Klwowa, Istebnej i Osieka. Zdaniem sądu "państwo jest wspólnotą wszystkich obywateli RP" i "nikt w RP nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny".Katarzyna Kowalska | Fakty po południu TVN24

Premier Morawiecki przekonywał natomiast, że prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są w naszym kraju zagrożone. - Prawa człowieka, w tym prawa społeczności LGBTQ+, nie są zagrożone wcale w Polsce - stwierdził szef polskiego rządu. - W dużym stopniu popieramy rozwój rodzin i życia rodzinnego i czasami jest to źle rozumiane jako wyraz dyskryminacji w stosunki do innych ludzi i to nie ma miejsca - zapewniał.

Morawiecki o LGBTQ+: ta społeczność nie ma problemów ze strony rządu

- Najlepszym dowodem na to jest fakt, że nie ma żadnych konfliktów z Komisją Europejską na ten temat - uznał. Według niego, gdyby jakiekolwiek zagrożenie praw tej grupy miało miejsce w Polsce, to naszemu krajowi nie byłyby przyznane żadne fundusze unijne. - Więc mogę zapewnić, że ta społeczność nie ma problemów ze strony rządu - oświadczył Morawiecki.

Ranking równouprawnienia osób LGBT+. Polska na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej
Ranking równouprawnienia osób LGBT+. Polska na ostatnim miejscu w Unii EuropejskiejMarta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

W 2021 roku Komisja Europejska wszczęła procedurę naruszeniową przeciwko Polsce w związku ze "strefami wolnymi od LGBT". "Równość i poszanowanie godności i praw człowieka są podstawowymi wartościami UE zapisanymi w art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej. Komisja wykorzysta wszelkie dostępne jej instrumenty, aby bronić tych wartości" - napisano wtedy w komunikacie. Procedura została zamknięta w lutym tego roku.

W Playerze "Miesiąc równości". Najlepsze filmy i programy o osobach LGBTQ+

Zaślepka materiału TVN24GO
Osoby LGBT+ i bez wojny są na wojnie. "Nie rozumiem jak poglądy mogą definiować to, komu pomagamy"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw//now

Źródło: PAP, tvn24.pl