Kopacz w Kijowie obiecuje pomoc w reformach. "Czas ma szczególne znaczenie"

Aktualizacja:
[object Object]
Premier Ewa Kopacz (2L) oraz minister infrastruktury Maria Wasiak, minister kultury Małgorzata Omilanowska, minister nauki Lena Kolarska-Bobińska i minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowskatvn24
wideo 2/24

Premier Ewa Kopacz przebywa z wizytą na Ukrainie. Po południu rozmawiała z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem. Wcześniej szefowa polskiego rządu pojawiła się w miejscu upamiętniającym ofiary protestów na kijowskim Majdanie, gdzie złożyła kwiaty.

W poniedziałek po południu premier Kopacz spotkała się z Petrem Poroszenką. - Chciałam zadać pytanie, czy pan prezydent zaszczyci nas podczas uroczystości obchodów 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau – powiedziała.

Jak dodała, chce również przekazać, że Polska jest gotowa przyjąć na tych uroczystościach żołnierzy, którzy walczyli w ramach I Frontu Ukraińskiego i brali udział w wyzwoleniu obozu.

Gotowi do rozmów. W Astanie lub gdziekolwiek

Poroszenko, mówiąc o konieczności uregulowania sytuacji w konflikcie ukraińskim, oświadczył, że Kijów jest gotów do natychmiastowego zwołania trójstronnej grupy kontaktowej (Ukraina, Rosja, OBWE) oraz posiedzenia szefów MSZ i przywódców państw czterech państw: Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji (tzw. format normandzki). Rozmowy takie zaplanowano na koniec stycznia w stolicy Kazachstanu, Astanie. - Jeszcze raz podkreślamy, że jesteśmy gotowi do rozmów: czy to w Astanie, czy w jakimkolwiek innym miejscu dla podpisania grafiku implementacji mińskich porozumień pokojowych - oświadczył Poroszenko. Podczas spotkania z polską premier mówił też o niedzielnym ataku ukraińskich sił rządowych na pozycje prorosyjskich separatystów na lotnisku w Doniecku. - W ostatnich dniach raptownie wzrosła intensywność ataków na donieckie lotnisko ze strony terrorystów, a także bezkarne łamanie porozumienia o wstrzymaniu ognia. Przedwczoraj (w sobotę) wydałem rozkaz udzielenia jednorazowej odpowiedzi w związku z tym, że nie pozwolono nam na wywiezienie z lotniska ciał naszych poległych żołnierzy i rannych - powiedział ukraiński prezydent.

Spotkanie z Jaceniukiem

Po rozmowie z Petrem Poroszenką Ewa Kopacz spotkała się z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem. Szefowa polskiego rządu zaznaczyła na wspólnej z ukraińskim premierem konferencji prasowej, że to pierwsza wizyta premiera polskiego rządu od czasu powołania nowego, proeuropejskiego rządu na Ukrainie. - Ze mną przyjechali ministrowie konstytucyjni, ci którzy dzisiaj przed południem i wczesnym popołudniem rozmawiali ze swoimi odpowiednikami i omówili bardzo konkretne projekty współpracy - mówiła szefowa polskiego rządu. Podkreśliła, że ta formuła rozmów jest uzgodniona z Jaceniukiem i że jest "podniesieniem naszych strategicznych relacji na zdecydowanie wyższy poziom".

W ten sposób - zaznaczyła Kopacz - Polska i Ukraina rozpoczęły cykl konsultacji międzynarodowych, które mają służyć nie tylko rozwijaniu dwustronnej współpracy, ale przede wszystkim pomocy Ukrainie w jej dążeniu do przeprowadzenia reform i jej integracji z Unią Europejską. Zdaniem premier, doskonałym narzędziem tej współpracy są istniejące już platformy dialogu - gospodarcza, międzyregionalna, społeczna i w zakresie kultury. Kopacz poinformowała, że strona ukraińska po poniedziałkowym spotkaniu powołała współprzewodniczących tych platform, a obie strony ustaliły harmonogram dalszej współpracy. Potwierdziła deklarację ws. pomocy Polski dla Ukrainy w formie kredytowej do wysokości 100 mln euro "na zasadzie pomocy wiązanej". Jak zaznaczyła, dla Ukrainy liczy się nie tylko pomoc finansowa. - Wiemy, jak wielką wagę rząd ukraiński przywiązuje do reform - powiedziała Kopacz. Zapewniła, że Polska chce się podzielić swoim doświadczeniem zarówno w reformach samorządowej i deregulacyjnej, jak i w obszarze działań antykorupcyjnych i ustanowienia instytucji kontrolnych. Zaznaczyła, że w wizycie na Ukrainie nie bez powodu towarzyszą jej prezes NIK i szef CBA. Premier Kopacz podkreśliła, że to nie pierwsza wymiana doświadczeń między polskimi i ukraińskimi urzędnikami.

"Czas ma szczególne znaczenie"

Kopacz po raz kolejny poinformowała również o powołaniu pełnomocnika rządu ds. koordynacji działań wspierających reformy na Ukrainie. Dzięki temu nasza pomoc będzie zdecydowanie skuteczniejsza - zaznaczyła Kopacz po spotkaniu z premierem Ukrainy. - Wszyscy wiemy, i obie strony zgodziły się, że czas ma szczególne znaczenie, czas dotyczący wprowadzenia nowych reform - powiedziała Kopacz.

Szefowa polskiego rządu podkreśliła jednocześnie, że wiadomo jak ważne są inwestycje gospodarcze, ale "najważniejsze są inwestycje w przyszłość naszych społeczeństw". - W rozmowach z panem premierem uzgodniliśmy, że będziemy dążyć do wzmocnienia więzi między naszymi narodami, zwłaszcza w młodym pokoleniu. Powołamy w przyszłości Polsko-ukraińską Radę Wymiany Młodzieży, o to zabiegałam jeszcze będąc marszałkiem polskiego parlamentu - powiedziała Kopacz. Podkreśliła, że wymiana młodzieży to najlepsza inwestycja na przyszłość. - Przedstawiliśmy również naszym partnerom ukraińskim rozszerzony program stypendialny. Rozszerzamy naszą ofertę o wsparcie stypendialne dla ok. 500 studentów w roku 2015 - dodała polska premier.

Rano Kopacz złożyła kwiaty w miejscu upamiętniającym ofiary protestów na kijowskim Majdanie.

Wizyta szefowej polskiego rządu na Ukrainie jest jednodniowa. Z Kopacz na Ukrainę udało się kilkoro ministrów.

Do stolicy Ukrainy przybyli ministrowie: finansów Matusz Szczurek, edukacji Joanna Kluzik-Rostowska, nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, a także reprezentanci resortów obrony narodowej i gospodarki.

Do Kijowa udali się również szefowie: NIK - Krzysztof Kwiatkowski i CBA - Paweł Wojtunik.

Wizyta Kopacz w Kijowie to pierwsza od ponad trzech i pół roku wizyta szefa polskiego rządu na Ukrainie. W kwietniu 2011 roku Donald Tusk odwiedził Kijów i rozmawiał z ówczesnym premierem Mykołą Azarowem oraz ówczesnym prezydentem Wiktorem Janukowyczem o przygotowaniach do Euro 2012, europejskich aspiracjach Ukrainy oraz kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

Autor: pk,kg/ja,rzw / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: