TVN24 | Świat

Pożary w Europie. Portugalia, Hiszpania i Francja walczą z ogniem

TVN24 | Świat

Autor:
akw
Źródło:
PAP, Reuters

Pożary na południu Europy nie wygasają. W Portugali dym czuć było w kurortach na południu kraju. We Francji zalecono omijanie miejscowości w odległości około 50 kilometrów od popularnego Saint-Tropez. W Hiszpanii ewakuowano ponad tysiąc osób.

W ostatnich tygodniach w znacznej części południowej Europy utrzymują się bardzo wysokie temperatury, które wywołały falę pożarów, podsycanych silnymi wiatrami. Naukowcy z amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej podali w ubiegłym tygodniu, że lipiec był najcieplejszym miesiącem na świecie w historii pomiarów. 

>> Lipiec 2021 był najcieplejszym miesiącem w historii świata

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pożary w Portugalii

Ponad pół tysiąca osób wspieranych przez 100 wozów strażackich i 11 śmigłowców gaśniczych walczy z rozległym pożarem, który trawi lasy i nieużytki w popularnym wśród turystów regionie Algarve na południu Portugalii.

Portugalska obrona cywilna poinformowała, że do poniedziałku rano trzeba było ewakuować mieszkańców trzech miejscowości w rejonie miasta Castro Marim w dystrykcie Faro, w którym wybuchł pożar. Według informacji straży pożarnej, choć we wczesnych godzinach popołudniowych wydawało się, że żywioł był już po kontrolą, to wskutek blisko 40-stopniowego upału i silnych podmuchów wiatru pożar się nasilił.

Zapach dymu z szybko rozprzestrzeniającego się pożaru w Castro Marim czuć było w poniedziałek wieczorem w większości kurortów turystycznych położonych wzdłuż południowego wybrzeża Portugalii.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Czerwona flaga dla ludzkości", "alarm jest ogłuszający". Najnowszy raport ONZ o zmianach klimatu

Pożary w Hiszpanii

W sąsiedniej Hiszpanii, pożar, który wybuchł w prowincji Avila, strawił ponad 12 tysięcy hektarów lasów. Według obrony cywilnej to największy obszar, jaki spłonął w kraju w tym roku. Cytowani przez portal 20 Minutos specjaliści twierdzą, że obszar ten to jedynie niewielka część zagrożonych ogniem terenów leśnych. Wskazali, że w poniedziałek po południu ogień zagrażał już bezpośrednio 20 tysiącom hektarów tego typu obszarów w środkowej części kraju.

Z szacunków hiszpańskiej obrony cywilnej wynika, że od sobotniego popołudnia z pożarem, który wybuchł w miejscowości Navalacruz, około 120 kilometrów na zachód od Madrytu, walczy ponad 1000 strażaków i wolontariuszy wspieranych przez wojsko. W związku z zagrożeniem konieczna była ewakuacja ponad 1000 mieszkańców.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że ogień w Navalacruz był efektem awarii samochodu, który z nieznanych przyczyn stanął w płomieniach. Z powodu dużego wysuszenia ściółki wskutek panujących w Hiszpanii upałów, a także silnych podmuchów wiatru ogień bardzo szybko się rozprzestrzenił.

>> "Celowo podpala się lasy, by udowodnić, że klimat tak się ocieplił"? Nie. Wyjaśniamy, co pokazuje ten film

Pożary we Francji

Poważny pożar wybuchł także we francuskim regionie Var w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Władze wezwały ludzi, aby trzymali się z dala od ognia w pobliżu wioski Gonfaron, około 50 kilometrów na zachód od Saint-Tropez.

Strażacy gaszą pożar z samolotów na obszarze około 5000 hektarów. Na swoim koncie na Twitterze pokazali teren, nad którym roztacza się chmura dymu. W regionie ewakuowano kempingi.

>> W zeszłym tygodniu informowaliśmy o pożarach w Turcji

Autor:akw

Źródło: PAP, Reuters