"Polityka Waszyngtonu nie przewiduje zakończenia wojny w Syrii"


Amerykańsko-rosyjskie porozumienie w sprawie Syrii budzi więcej wątpliwości niż optymizmu - pisze "New York Times". Ocenia, że w ciągu pięciu dni pozostałych do wejścia w życie rozejmu bombardowania Aleppo mogą się jeszcze nasilić.

Jak podkreśla dziennik, analitycy są sceptyczni wobec ogłoszonego dzień wcześniej przez USA i Rosję planu, podkreślając, że syryjskie siły i ich rosyjscy sojusznicy mogą przez kilka dni wyrządzić w Aleppo znaczenie większe szkody swoimi bombardowaniami. "Niektórzy spekulują, że Rosja może rozszerzyć kampanię militarną na Idlib, na południowy zachód od Aleppo, gdzie działają bojownicy Frontu al-Nusra" - zauważa gazeta. Z rozejmu wyłączone są organizacje uznane przez ONZ za terrorystyczne: właśnie powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra, tzw. Państwo Islamskie (IS) i inne. Oznacza to, że syryjskie siły rządowe, rosyjskie lotnictwo i dowodzona przez USA koalicja mogą kontynuować ataki na te ugrupowania. Powodzenie rozejmu "zależy całkowicie od dobrej woli Rosji, Iranu i reżimu Baszara el-Asada, a żadna z tych stron nie wykazała jej zbyt wiele w ciągu ostatnich pięciu lat" - zwrócił uwagę cytowany w "NYT" Frederic C. Hof z Atlantic Council. "Fakt, że Rosjanie mają jeszcze pięć dni sugeruje, że wykorzystają Front al-Nusra jako pretekst, żeby pójść dalej niż są obecnie" - przewiduje ekspert.

"NYT" pisze, że administracji Baracka Obamy częściowy rozejm w Syrii może po prostu posłużyć temu, by przykryć trwającą tam przemoc w sytuacji, gdy Waszyngton przekierowuje uwagę na planowanie i realizację operacji militarnych przeciwko IS w Libii. Niektórzy analitycy twierdzą, że porozumienie zmierza nie tyle do zakończenia walk w Syrii, lecz do złagodzenia rozlewu krwi, aby możliwe były dostawy pomocy humanitarnej do takich miast jak Aleppo. "Polityka Waszyngtonu nie przewiduje zakończenia wojny w Syrii" - mówi Andrew J. Tabler, ekspert ds. Syrii w waszyngtońskim Instytucie Polityki Bliskiego Wschodu. "Chce po prostu nieco ustabilizować konflikt, aby wrzał wolniej. To kolejna próba opanowania konfliktu, który był nie do opanowania" - przekonuje.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: