Co się dzieje z załogą zatopionego okrętu Moskwa? Doniesienia są sprzeczne

Autor:
tas/
tam
Źródło:
TASS, Kommiersant, UNIAN, PAP, tvn24.pl
Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostce
Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostceTVN24
wideo 2/4
TVN24Krążownik Moskwa - co wiemy o zatopionej rosyjskiej jednostce

Ewakuowana załoga krążownika Moskwa została dostarczona do Sewastopola - poinformowała w piątek rosyjska agencja TASS. Z kolei ukraińska straż przybrzeżna twierdzi, że załogi okrętu nie udało się uratować z powodu silnego sztormu. Krążownik zatonął na Morzu Czarnym po ostrzelaniu ukraińskimi rakietami.

- Załoga została dostarczona do punktu stałej dyslokacji - powiedział rozmówca TASS, nie ujawniając żadnych szczegółów. Punktem stałej dyslokacji - jak przypomniała agencja - jest Sewastopol (na zaanektowanym Krymie - red.), gdzie znajduje się główna baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

W piątkowej publikacji rosyjski dziennik "Kommiersant" napisał, że załoga krążownika Moskwa w składzie 510 osób została ewakuowana podczas likwidacji pożaru, który - według wersji Ministerstwa Obrony w Moskwie - wybuchł na okręcie.

Czytaj też: Krążownik Moskwa. Brytyjskie ministerstwo obrony narodowej o zatonięciu jednostki

"Ostatnie zdjęcie satelitarne krążownika Moskwa" (14.04.2022)
"Ostatnie zdjęcie satelitarne krążownika Moskwa"

Sprzeczne doniesienia z Kijowa

Komunikaty strony rosyjskiej są sprzeczne z doniesieniami Ukraińców. Służby prasowe straży przybrzeżnej podały, że załogi nie udało się uratować z powodu sztormu szalejącego na Morzu Czarnym.

- Uderzenie (rakietami - red.) doprowadziło do detonacji amunicji i wtedy na krążowniku rozpoczęła się walka o przetrwanie. Obserwowaliśmy, jak inne okręty próbowały pomóc, ale nawet siły natury były po stronie Ukrainy. Sztorm nie pozwolił zarówno na przeprowadzenie akcji ratunkowej, jak i na ewakuację załogi - powiedziała w piątek Natalia Humeniuk, rzeczniczka straży przybrzeżnej Ukrainy.

System Neptun. Pociski, którymi Ukraińcy trafili rosyjski okręt Moskwa
System Neptun. Pociski, którymi Ukraińcy trafili rosyjski okręt MoskwaTVN24

Różne liczby rzekomo uratowanych

W czwartek wieczorem dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk napisał, że z zatopionego krążownika uratowano 14 marynarzy, a los 496 pozostałych jest nieznany. Jednak dziennikarz nie ujawnił, skąd ma te informacje.

Z kolei rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow podał, że "potwierdzono doniesienia o uratowaniu 58 marynarzy". Aktywista również nie podał źródeł tej informacji.

Czytaj też: Krążownik Moskwa. Co wiemy o zatopionym rosyjskim okręcie

Doradca szefa ukraińskiego MSW: śmierć dowódcy okrętu, który brał udział w ataku na Wyspę Węży

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko przekazał w piątek, że po wybuchu amunicji na pokładzie krążownika zginął Anton Kuprin, kapitan 1. stopnia i dowódca tego okrętu. Heraszczenko napisał, że Kuprin, wraz z innymi rosyjskimi marynarzami, brał udział w ataku na ukraińską Wyspę Węży (na Morzu Czarnym) i groził broniącym jej żołnierzom, że ich "zlikwiduje".

Na początku inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę krążownik Moskwa podpłynął do Wyspy Węży, a jego dowódcy wezwali ukraińskich żołnierzy, który jej bronili, by się poddali. W odpowiedzi mieli usłyszeć: "Rosyjski okręcie wojenny, p… się!".

Widok na Wyspę Węży Marynarka wojenna Ukrainy

Zatopienie krążownika

Władze obwodu odeskiego poinformowały w środę, że krążownik Moskwa został trafiony ukraińskimi rakietami Neptun. Rosyjskie Ministerstwo Obrony podało, nie ujawniając przyczyn eksplozji, że na okręcie doszło do pożaru i wybuchu amunicji.

W czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że krążownik po pożarze "nie zatonął, utrzymuje się na powierzchni i ma zostać odholowany do portu" (w Sewastopolu). Rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN potwierdził, że okręt jest "wyraźnie uszkodzony i zmierza do portu".

Ukraińcy twierdzili jednak, że "jednostka idzie na dno Morza Czarnego". "Inne okręty chciały udzielić pomocy, ale sztorm i potężna eksplozja amunicji przewróciła krążownik i zaczął on tonąć" - przekazało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Później resort obrony w Moskwie przyznał, że "krążownik zatonął podczas holowania w warunkach sztormu". 

Czytaj też: Doradca prezydenta Ukrainy: zatopiony krążownik miał osłaniać wysadzenie rosyjskiego desantu

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/ tam

Źródło: TASS, Kommiersant, UNIAN, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości