TVN24 | Świat

Ukraińska marynarka: obrońcy Wyspy Węży żyją, są w niewoli

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Marynarka wojenna Ukrainy przekazała, że obrońcy Wyspy Węży na Morzu Czarnym żyją i są w niewoli w Rosji. Pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę władze w Kijowie poinformowały, że pogranicznicy zginęli.

"Z radością dowiedzieliśmy się, że nasi bracia żyją i wszystko u nich dobrze" – poinformowano w komunikacie. Dodano, że "rosyjska propaganda próbuje 'rozkręcić news' o tym, że władze Ukrainy 'zapomniały' i 'pogrzebały' pograniczników".

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo

W komunikacie uściślono, że obrońcy wyspy dwukrotnie odparli atak wroga, a po wyczerpaniu amunicji nie mogli kontynuować obrony. Wskazano również, że Rosjanie zniszczyli całą infrastrukturę na wyspie, a wszelkie próby kontaktu z żołnierzami zakończyły się niepowodzeniem.

Wyspa Węży Marynarka wojenna Ukrainy

Pośmiertnie odznaczeni

Po pierwszym dniu rosyjskiego ataku na Ukrainę władze tego kraju poinformowały, że 13 obrońców niewielkiej Wyspy Węży zginęło, bohatersko broniąc wyspy. Wołodymyr Zełenski pośmiertnie odznaczył ich orderami Bohatera Ukrainy.

Świat obiegła wymiana zdań pomiędzy rosyjskim okrętem, atakującym wyspę i wzywającym do złożenia broni, a jej obrońcami, zakończona frazą ukraińskiego żołnierza: "Rosyjski okręcie wojenny, p… się!".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marynarka wojenna Ukrainy

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości