Ormianie masowo opuszczają Górski Karabach. Szwecja wysyła wojsko do walki z przestępcami. Z kolei w centrum Rotterdamu doszło do strzelaniny, w której zginęły trzy osoby. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Ormianie opuszczają Górski Karabach
Prezydent Republiki Górskiego Karabachu Samwel Szahramanian podpisał dekret, na mocy którego od 1 stycznia 2024 roku nastąpi rozwiązanie wszelkich struktur tego quasi-państwa. Samozwańcza republika zniknęła tak szybko, że zamieszkująca ją ludność ormiańska miała zaledwie minuty na spakowanie się, zanim opuściła swoje domy.
Dziesiątki tysięcy ludzi ruszyło krętymi górskimi drogami w stronę sąsiedniej Armenii, uciekając ze strachu przed czystkami etnicznymi ze strony triumfującego Azerbejdżanu - pisze amerykański dziennik "New York Times".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koniec wydarzył się nagle. Rosja nie kiwnęła palcem
2. Szwecja wysyła wojsko do walki z przestępcami
Szwedzki premier Ulf Kristersson zapowiedział w czwartek, że do walki ze zorganizowaną przestępczością zostanie skierowane wojsko. - Coraz więcej dzieci i zupełnie niewinnych ludzi doświadcza tej drastycznej przemocy - mówił.
- W Szwecji nigdy czegoś takiego nie było. Żaden kraj w Europie nie jest w podobnej sytuacji – dodał premier Szwecji. Wojna gangów narkotykowych trwa od kilku miesięcy, a w wyniku aktów przemocy giną kolejne osoby.
3. Nowe szczegóły w sprawie wypadku na A1
W bmw, które brało udział w tragicznym wypadku na autostradzie A1 na wysokości miejscowości Sierosław (woj. łódzkie), były trzy osoby: kierowca i dwóch pasażerów.
Dziennikarze TVN24 dotarli do dokumentów sporządzonych przez ratowników medycznych wezwanych na miejsce. Wynika z nich, że mężczyźni z bmw jednoznacznie wskazywali, kto w momencie zdarzenia był za kierownicą. Prokuratura w czwartek wydała decyzję o przedstawieniu kierującemu zarzutu spowodowania wypadku.
4. Tusk podaje wyniki wewnętrznego sondażu
Wyniki naszego wewnętrznego sondażu pokazują, że szansa jest na wyciągnięcie ręki, ale nic nie jest rozstrzygnięte - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Elbląga. Przekazał, że z badań wynika, iż Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 34,9 procent poparcia, a Koalicja Obywatelska - na 32,8 procent. - Mnie to nie wystarcza, wam też pewnie nie - mówił.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk podał wyniki wewnętrznego sondażu
Tymczasem z Według najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu, Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 35,1 proc. poparcia. To taki sam wynik, jaki PiS zdobyło w poprzednim badaniu tej pracowni z 20 września. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 27 proc. To więcej o 0,9 punktu procentowego w stosunku do poprzedniego sondażu. Jednocześnie różnica między pierwszym a drugim miejscem w sondażu wyniosła 8,1 pkt. proc.
CZYTAJ TAKŻE: Kto ma szansę na sejmową większość? Nowy sondaż wyborczy
5. Strzały w Rotterdamie
W strzelaninie, do której doszło w czwartek w centrum Rotterdamu, zginęły trzy osoby. 32-letni napastnik został aresztowany - poinformowała holenderska policja. Nie podano na razie motywów, którymi kierował się sprawca.
Strzelanina rozpoczęła się w domu przy ulicy Heiman Dullaertplein, po czym przeniosła się na teren pobliskiego uniwersyteckiego centrum medycznego. Według doniesień, zarówno w domu, w którym padły pierwsze strzały, jak i na uniwersytecie, doszło do pożaru.
Źródło: PAP, TVN24, Reuters