Debata Parlamentu Europejskiego o praworządności w Polsce
W Strasburgu odbyła się debata Parlamentu Europejskiego "Kryzys praworządności w Polsce a prymat prawa unijnego". Wziął w niej udział premier Mateusz Morawiecki. Komisję Europejską reprezentowała jej przewodnicząca Ursula von der Leyen. Przemawiali też członkowie wszystkich frakcji politycznych w PE. Relacjonowaliśmy debatę debaty w portalu tvn24.pl.
Relacja odświeża się automatycznie
- 13:38
Kończymy relację, dziękujemy za uwagę.
- 13:38
Zakończyła się debata. Głosowanie w sprawie rezolucji odbędzie się w czwartek.
- 13:38
Halicki: Dziękuję wszystkim za debatę. W jednej rzeczy jesteśmy razem - jesteśmy w Europie wartości i zasad. Dziękuję za tę solidarność.
- 13:37
Andrzej Halicki, EPL: Panie premierze, powiedział pan tyle kłamstw, że w ciągu minuty nie da się ich sprostować. To wy macie dzisiaj komunistycznych przyjaciół, na nich się opieracie w centralizacji władzy.
- 13:35
Iratxe Garcia Perez, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Nie jest patriotą ten, kto stawia swój kraj na skraju przepaści.
- 13:34
Malik Azmani, Renew Europe: Ten parlament od kilku lat niepokoi się sytuacją w Polsce. Wielokrotnie prosiliśmy o działania. Trzeba odrzucić plan odbudowy, uruchomić mechanizm warunkowości. Nie możemy sobie pozwolić na kolejne dwa lata pogarszania sytuacji.
- 13:32
Ska Keller, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie: Zaprezentował się pan jako premier jednego z najważniejszych państw UE, a przemawiał pan jak lider małej partii podczas kampanii wyborczej. Gdzie pomysły na to, jak wyjść z obecnego kryzysu? Polska zmierza w kierunku przepaści.
- 13:31
Paolo Borchia, Tożsamość i Demokracja: Nie pierwszy raz instytucje krajowe podważają pierwszeństwo prawa Unii. Nie pamiętam takich ożywionych debat. Według mnie to nadmierna wola ukarania Polski.
- 13:28
Szydło: Wstyd mi za polskich eurodeputowanych, którzy atakują stąd Polskę.
- 13:28
Szydło: Jestem Polką i Europejką i jestem z tego dumna. Chcemy rozmawiać o tym, ze koniecznie są zmiany w UE. Polska realizuje ambitne programy społeczne, inwestycyjne, rozwijamy się. Co zmieniło się tutaj? Ciągle to samo, ciągle o tym samym. O polskim wymiarze sprawiedliwości. Te kłamstwa, które tutaj padają są tylko po to, by podtrzymywać debatę wygodną dla części parlamentu.
- 13:25
Beata Szydło, EKR: Nie wypchniecie Polski z UE. Polska jest i będzie w UE, bo taka jest decyzja i wola Polaków. Czas skończyć z kłamstwami.
- 13:25
Martin Schirdewan, Lewica: Debata pokazała wyraźnie, jak głęboki jest kryzys praworządności. Widać, jak rozwija się antykultura antydemokratycznego myślenia.
- 13:23
Logar: Stoimy po stronie prawa Unii Europejskiej. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za nasze wspólne wartości. Nadrzędność prawa europejskiego jest niezbędna do dobrego funkcjonowania Unii. Zrobimy wszystko, by ta zasada była przestrzegana.
- 13:22
Głos w imieniu Rady Europejskiej zabiera Anze Logar.
- 13:21
Von der Leyen: Demokracja i praworządność są wolniejsze niż autokracje, bo autokracje działają szybciej niż wyroki. Ale to nas różni od dyktatorów. Nasze procedury są sprawiedliwe, uzasadnione i mocne. Będziemy bronić obywateli w Polsce.
- 13:18
Von der Leyen: Sednem tej debaty jest niepowtarzalna sytuacja. TK państwa członkowskiego stawia pod znakiem zapytania artykuły traktatu. Tego nie było w historii. TK przykłada siekierę do korzeni jedności UE.
- 13:18
Von der Leyen: Podkopywanie filarów UE zagraża demokracji, nie możemy do tego dopuścić. To dotyczy nas wszystkich.
- 13:17
Von der Leyen: Pana argumenty się nie poprawiają. To jedynie unikanie tej debaty. Członkostwo w Unii musi iść w parze z przestrzeganiem zasad. Proszę nie próbować uciekać przed debatą.
- 13:17
Głos zabiera Ursula von der Leyen.
- 13:15
Morawiecki: Zamierzamy zlikwidować Izbę Dyscyplinarną SN. Te mechanizmy nie spełniły naszych oczekiwań.
- 13:14
Morawiecki: My się opowiadamy za siłą prawa, praworządności, a nie prawem siły, szantażu, pouczania.
- 13:13
Morawiecki: Ja jestem dumny z Polski, dumny z tego, co udało się osiągnąć.
- 13:13
Morawiecki: Polski TK nie stwierdził, że przepisy traktatów są w całości niezgodne z konstytucją. Wręcz przeciwnie. Polska w pełni przestrzega traktaów. TK stwierdził, że niezgodna z kosntytucją jest konkretna interpretacja przepisów.
- 13:11
Morawiecki: Słyszę, że wyroki sądowe są pisane na polityczne zamówienie. Proszę mi pokazać choć jeden taki wyrok. To politycy z PO odpowiadają za taki grzech.
- 13:11
Morawiecki: Wiele mówiono o znaczeniu praworządności. To jest zasada, która jest równie ważna dla Warszawy, jak dla wszystkich innych stolic. Nie ma między nami różnicy. Jest różnica co do tego, czy pod pretekstem praworządności można żądać od państw członkowskich takich rzeczy, których nie ma w traktatach.
- 13:10
Głos zabiera premier Mateusz Morawiecki.
- 13:09
Bartosz Arłukowicz, EPL: Panie premierze, nie pozwolimy wam na to, żebyście okradli nasze dzieci z przyszłości, żebyście okradli miliony Polaków z marzeń. Za waszymi plecami zaciera ręce Putin. Walczycie z praworządnością, sądami, trybunałami, bo chcecie być bezkarni. Ale przyjdzie dzień, kiedy przed tymi trybunałami staniecie.
- 13:07
Christophe Hansen, EPL: Panie premierze, nie może pan od nas oczekiwać, że będziemy klaskać, kiedy widzimy, jak jest ograniczana zasada prymatu prawa europejskiego. Widzimy tutaj działania podobne do brexitu.
- 13:06
Peter Van Dalen, EPL: Panie premierze, wszyscy zasiadamy w tym samym klubie i mamy te same reguły. Żeby w nim pozostać, trzeba te reguły akceptować.
- 13:05
Sirpa Pietikainen: Zadaniem Komisji i Parlamentu jest gwarantowanie wartości UE. Panie premierze, czy pańska działalność wzmacnia praworządność w Unii?
- 13:03
Isabel Wiseler-Lima, EPL: Prawo unijne jest ponadnarodowe, państwa musiały to zaakceptować wstępująć do Unii. Polski rząd próbuje nas oddalić od tego, co naprawdę istotne. Legalność TK jest kwestionowana, nie można mówić o niezawisłości w Polsce.
- 13:02
Janusz Lewandowski o rządzących: oni coraz bardziej przypominają szalonego kierowcę, który jedzie pod prąd
- 13:00
Sean Kelly z Europejskiej Partii Ludowej do premiera: otrzymują państwo znacznie więcej z budżetu UE niż państwo do niego wkładają
- 12:59
Bogusław Liberadzki: podważając zasady europejskie, kierujemy się ku drzwiom wyjściowym
- 12:58
Elżbieta Łukacijewska do premiera: pan wie, że między konstytucją a traktatami nie ma sporu, niezawisłość sądów jest w interesie każdego uczciwego Polaka. Czyich interesów pan pilnuje? Czyje interesy są ważniejsze od racji stanu i interesów polskiego narodu?
- 12:53
Jiri Pospisil, EPL: Wykorzystanie wymiaru sprawiedliwości w walce politycznej to igranie z ogniem.
- 12:53
Sandro Gozi, Renew Europe: Polska atakuje same postawy europejskiej konstrukcji. Jeśli temu ulegniemy, dojdzie do tego, że Europa stanie się rynkiem wartości. My walczymy o taką wspólnotę, o jaką walczył mój przyjaciel Geremek. Jesteśmy przeciwko rządowi, który narusza niezawisłość sądów.
- 12:51
Thijs Reuten, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Tak zwane orzeczenie TK to wynik gierki. Zakładnikiem jest całe polskie państwo. To orzeczenie służy tylko władzy.
- 12:49
Jarosław Kalinowski, EPL: Polscy przedsiębiorcy, samorządy i służba zdrowia czekają na środki z Funduszu Odbudowy. Te środki niestety są blokowane przez ciemną grę polskiego rządu. Chcecie rządzić bez kontroli niezawisłego sądownictwa. To burzenie zasad i fundamentów UE.
- 12:48
Abir Al-Sahlani, Renew Europe: Polski rząd podkopuje prawo unijne. Pana partia rozmontowuje pluralizm mediów, odbiera kobietom prawo do dysponowania własnym ciałem. Pana rząd stwierdził, że tęczowe rodziny nie mają tej samej wartości co inne. Ta debata jest w interesie obywateli Polski. Polacy należą do Unii. Pytanie, czy pana partia też należy?
- 12:45
Elena Yoncheva, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Panie premierze, wszczął pan atak na Unię Europejską i jej wartości. Myśli pan, że można zawiesić demokrację, pozostająć w naszej europejskiej rodzinie. Pasuje tutaj jedno słowo: wstyd.
- 12:43
Tom Vandenkendelaere, EPL: Środki unijne nie mogą być przekazane do kraju, który kpi sobie z reguł gry całej wspólnoty.
- 12:43
Fabienne Keller, Renew Europe: Nie rozpoznaję Polski, która przystępowała do Unii w 2004 roku. Zwracam się do protestujących na ulicach Polaków - polski naród nie zasługuje na bycie zdradzonym przez populistyczny rząd.
- 12:40
Łukasz Kohut, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Panie premierze, zrobiliście z Polski pośmiewisko na arenie międzynarodowej. Patriotyzm to silna Polska w silnej Unii Europejskiej. Wy nie jesteście żadnymi patriotami. Skończycie na śmietniku historii jako ostatni plastikowy pomnik nacjonalizmu.
- 12:39
Vladimir Bilcik, EPL: To debata o naszej Europie, o każdym Europejczyku. Lekkomyślni politycy próbują krok po kroku rozmontować zaangażowanie Polaków w uczestnictwo w Unii.
- 12:36
Ramona Strugariu, Renew Europe: Pan premier kłamał przez 40 minut. Polscy sędziowie to bohaterowie, którzy walczą o wolność. Unia Europejska patrzy wam na ręce, ale to wy - PiS - robicie to Polakom. To wy cegiełka po cegiełce rozbieracie demokrację.
- 12:32
Frances Fitzgerald, EPL: Przyszłość Polski jest w Unii Europejskiej. Ale to oznacza uznanie prymatu prawa unijnego. Ostatnie orzeczenie TK w Polsce łamie podstawowe wartości UE.
- 12:30
Damian Boeselager, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie: Panie premierze, niedługo pan zrozumie, że zaszedł pan za daleko. Polacy nie chcą opuścić Unii, a my nie chcemy dopuścić, by pieniądze płynęły do kraju, który nie szanuje traktatów.
- 12:29
Maite Pagazaurtundua, Renew Europe: Polski rząd od 2016 roku zachowuje się jak okupant na zdobytym terytorium, gdzie wola partii jest nadrzędnym prawem.
- 12:28
Włodzimierz Cimoszewicz, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: W ciągu sześciu lat większość osiągnięć Polski stała się historią, trójpodział władzy jest fikcją, decyzje podejmuje jeden autokrata, z parlamentu zrobiono kabaret, sędziowie są prześladowani. Europa potrzebuje Polski respektującej wspólne zasady i wartości.
- 12:25
Roberta Metsola, EPL: Europa to nie może być "my" kontra "wy". Ta sprawa dotyczy nas wszystkich.
- 12:24
Daniel Freund, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie: Demokracja nie polega na tym, że większość może robić wszystko, co jej się podoba.
- 12:22
Karen Melchior, Renew Europe: Polski TK nie jest już sądem. To raczej organ, który ma wykonywać decyzje rządu.
- 12:21
Sylvie Guillaume, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Te same argumenty co Mateusz Morawiecki wykorzystywał już Viktor Orban. Dążą państwo do władzy absolutnej manipulując opinią publiczną.
- 12:18
Jeroen Lenaers, EPL: Praworządność nigdy nie może się uginać pod wolą polityczną.
- 12:17
Alice Kuhnke, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie: Mija dzień za dniem, a Unia nic nie robi. Pozwalamy polskiemu rządowi na dalsze niszczenie demokracji. To jest nie do przyjęcia. Komisja powinna korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi.
- 12:15
Helene Fritzon, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Wystąpienie premiera Morawieckiego mnie przeraziło. Polska musi przestrzegać podstawowych wartości UE.
- 12:13
Magdalena Adamowicz, EPL: Panie premierze, mówi pan kłamstwa. Cynicznym kłamstwem jest to, że sądy konstytucyjne innych państw orzekły podobnie, jak PiS-owski Trybunał.
- 12:09
Dorien Rookmaker, niezrzeszona: Kryzys praworządności w Polsce to smutna historia. Unia Europejska powstała, by zapewnić pokój, a teraz wygląda, że stała się kością niezgody.
- 12:07
Moritz Korner, Renew Europe: Chodzi o prostą rzecz. Czy partnerzy europejscy mogą być pewni, że wspólnie przyjęte reguły będą przestrzegane? Nie. Nie możemy być tego pewni. Od wielu lat praworządność jest w Polsce podważana.
- 12:06
Leszek Miller, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Rządzący w Polsce myślą o Unii, której nie ma i nie będzie. Myślą o Unii pieniądza, a nie prawa. O Unii, z którą trzeba walczyć, a nie współpracować.
- 12:03
Siegfried Muresan, EPL: Unia to inwestycje, miejsca pracy, lepsza jakość żywności, lepsze drogi. Ale to też silne instytucje i praworządność. Szanowanie zasad wzmacnia Unię. Panie premierze, atakując Unię, atakuje pan przyszłość Polski.
- 12:00
Eugenia Rodriguez Palop, Lewica: Polski rząd ma tendencje autorytarne.
- 11:58
Gunnar Beck, Tożsamość i Demokracja: Unia Europejska nie może być sędzią we własnej sprawie, więc trybunały krajowe muszą zajmować się takimi kwestiami. Polskie orzeczenie jest tożsame z niemieckim.
- 11:56
Tineke Strik, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie: Decyzja o nieuznaniu prymatu prawa unijnego podkopuje Unię Europejską.
- 11:55
Valérie Hayer, Renew Europe: Władza wykonawcza w Polsce podporządkowuje sobie sędziów tak, jak w czasach dyktatury sowieckiej. Panie premierze, niech pan spojrzy prawdzie w oczy.
- 11:53
Birgit Sippel, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Wyrok marionetkowego TK w Polsce powoduje, że polski rząd depcze zasady i wartości Unii Europejskiej.
- 11:51
Paulo Rangel, EPL: Zarzewie tego konfliktu leży w nieprzestrzeganiu niezawisłości władzy sądowniczej.
- 11:50
Mislav Kolakusic, niezrzeszony: Unia Europejska chce narzucić swoją ideologię suwerennym państwom.
- 11:49
Pernando Barrena Arza, Lewica: Orzeczenie TK jest bardzo niepokojącym precedensem.
- 11:47
Roman Haider, Tożsamość i Demokracja: Komisja Europejska chyba zapomniała, czym jest Unia Europejska. To związek suwerennych państw narodowych. To się opiera na traktatach, a nie samowoli brukselskich autokratów.
- 11:46
Sergey Lagodinsky, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie: Nie możemy pokazywać siły Unii na zewnątrz, jeśli sami nie będziemy dysponować siłą demokracji, integralności, jedności.
- 11:44
Adrian Vasquez Lazara, Renew Europe: Wszystkie państwa przystępując do Unii, też Polska, zgodziły się na szereg wartości, w tym nadrzędność prawa europejskiego.
- 11:42
Robert Biedroń, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Panie premierze, miał pan szansę się dzisiaj zrehabilitować, ale nie wykorzystał jej pan. Zaatakował pan bezpardonowo wspólnotę. Wpisał się pan w coś, co przynosi Polkom i Polakom ogromny wstyd. Obrzydliwą retorykę: unijna szmata, wyimaginowana wspólnota, brukselski okupant.
- 11:40
Othmar Karas, EPL: Jestem zaniepokojony, zmartwiony brakiem odpowiedzialności premiera Morawieckiego.
- 11:36
Silvia Modig, Lewica: Praworządność jest kluczową sprawą. Niezawisłe sądownictwo jest warunkiem, by można było mówić o praworządności. A ta zasada została w Polsce naruszona.
- 11:32
Jerome Riviere, Tożsamość i Demokracja: Polska orzeczeniem TK broni swojej suwerenności wobec dyktatu prymatu prawa Unii.
- 11:31
Gwendoline Delbos-Corfield, Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie: Polacy chcą zostać w Europie, nie ma wątpliwości. Pokazali to na manifestacjach. Rada, Komisja i Parlament rozmawiają tylko z rządem. A co z obywatelami?
- 11:29
Anna Julia Donath, Renew Europe: Przywódcy Polski i Węgier prowadzą niemoralną wojnę z Europą, rozważając jej opuszczenie.
- 11:27
Simona Bonafe, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów: Wyrok polskiego TK to bardzo niebezpieczny precedens, który nie może pozostać bez konsekwencji.
- 11:26
Radosław Sikorski, Europejska Partia Ludowa: Sednem sprawy jest to, czy można odsuwać, zastraszać i zastępować rzetelnych sędziów popychłami. Ten brudny proceder nie jest w ogóle sporem konstytucyjnym. Jest to niezgodne tak z polską konsytucją, jak i traktatami Unii, jak i podstawami cywilizacyjnymi. Łamiecie wszystkie trzy.
- 11:24
Ivan Vilibor Sincić, niezrzeszony: Jest konflikt dwóch pomysłów na Unię: kraje suwerenne i superpaństwo. Żadna ze stron nie chce ustąpić. Nigdy nie było większego konfliktu w tej izbie niż dziś.
- 11:22
Patryk Jaki z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR): Chcecie przywrócić marionetki, które zgadzają się na to, co mówicie. Tylko Polacy mogą zdecydować, kto będzie rządził.
- 11:18
Jaak Madison z grupy Tożsamość i Demokracja (ID): prawo unijne i jego nadrzędność nie jest nieskończona, ma ona swoje ograniczenie
- 11:17
Sophia in ’t Veld z grupy Renew Europe: mówmy zdecydowanym głosem, ale czy jesteśmy gotowi wyjść poza słowa, jeśli jest to konieczne?
- 11:13
Miroslav Radacovky, europoseł niezrzeszony: Co tak naprawdę Polska państwu zrobiła? Czytam wyrok, który zapadł w Niemczech i polski wyrok TK. Z punktu widzenia prawnego nie ma tu problemu. Widać, że polski TK nie może sobie pozwolić na to, co Niemcy. Musimy mieć dialog, bo inaczej będziemy mieć elity polityczne, które będą decydować o poszczególnych państwach członkowskich. Polska jest i będzie w Europie.
- 11:08
Robert Roos z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR): W zeszłym roku podobne wnioski sformułował niemiecki trybunał. Prawdziwy europejczyk powinien akceptować podział władzy między Brukselą a państwami członkowskimi, powinien akceptować jedność w różnorodności.
- 11:02
Michal Simecka z grupy Renew Europe: Parlament Europejski i ta izba nalegają na zawieszenie wypłat z Funduszu Obudowy
- 10:59
Belka zwrócił się do szefowej KE: Przemówienie premiera Morawieckiego to potok kłamstw. Ani Komisji ani Unii nie wolno się przyzwyczajać. Czas na bycie zaniepokojonym już minął.
- 10:58
Marek Belka z frakcji S&D: odczuwam wstyd, że po raz kolejny przez pana działania mówimy tu o Polsce.
- 10:55
Konstantinos Arvanitis z frakcji Lewicy: Koncepcja praw człowieka i praworządności nie może być czymś, o czym decydują poszczególne rządy. Polska musi pozostać w Europie, bo zasługuje na to.
- 10:51
Raffaele Fitto z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR): To dyskusja tylko polityczna. To początek kampanii wyborczej, to próba instytucji europejskich, żeby zmienić decyzję demokratycznie wybranego rządu w Polsce.
- 10:47
Guy Verhofstad z grupy Renew Europe do Morawieckiego: Przyjęcie traktatu lizbońskiego zaakceptował rząd PiS. Mroczna gra, w którą pan gra jest wbrew pozorom jasna. Chodzi o to, żeby wyeliminować wpływ TSUE i powiedzieć: decyzja TK jest taka, że tak naprawdę nie ma prawa TSUE ingerować w to, co dzieje się w Polsce.
- 10:42
Juan Fernando Lopez Aguilar, grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) do Morawieckiego: pana rząd jest wyjątkowym przykładem ignorowania orzeczeń TSUE jeśli chodzi na przykład o Izbę Dyscyplinarną
- 10:37
Andrzej Halicki z Europejskiej Partii Ludowej do Morawieckiego: atakuje pan partnerów i przyjaciół, a sojuszników szuka nie tam, gdzie trzeba. Polacy zadecydowali, że jesteśmy we Wspólnocie i Polacy zadecydują o naszym miejscu w Europie
- 10:35
Milan Uhrik, poseł niezrzeszony: kiedy mówimy o przesłaniu dla liberałów, to tak naprawdę powinno ono brzmieć: proszę przestać wobec Polaków i Węgrów znajdować jakiekolwiek nowe przesłanki do tego, żeby ich karać
- 10:31
Martin Schirdewan z grupy Lewicy do Morawieckiego: może pan dalej próbować sypać piasek w oczy. Chodzi o to, żeby powołać do życia własny wymiar sprawiedliwości. Chodzi o to, że Polska chce dokonać autorytarnej zmiany zmierzającej do naruszenia praw podstawowych
- 10:29
Legutko: nie jest tak, że ten kto jest silniejszy może decydować o wszystkim
- 10:28
Legutko: w nadchodzących latach zaufanie do traktatów zaniknie
- 10:26
Legutko: pozbywszy się podstawowych zasad traktatów tworzą własne zasady, które nie istnieją w traktatach
Debata w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej
W komunikacie z końca ubiegłego tygodnia służby prasowe Parlamentu Europejskiego podały, że europarlament ma "ponownie wezwać Komisję Europejską do szybkiego uruchomienia mechanizmu warunkowości w odniesieniu do budżetu Unii Europejskiej i wszczęcia przeciwko rządowi w Warszawie postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego". Rezolucja ma być głosowana w czwartek.
W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Bloomberg unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders na pytanie o to, kiedy Komisja Europejska może użyć mechanizmu warunkowości, odparł, że to "kwestia dni lub tygodni, maksymalnie". Mówiąc o Polsce, zaznaczył, że "na razie staramy się zebrać jak najsolidniejszą dokumentację, żeby zareagować". Bloomberg pisze, że Polska mogłaby stracić maksymalnie po użyciu tego narzędzia ponad 20 miliardów euro środków.
Debata europosłów ma związek z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym. Trybunał pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej, po rozpoznaniu wniosku premiera Morawieckiego, uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją.
Za niezgodny z konstytucją Trybunał Konstytucyjny uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.
Premier Morawiecki wysłał jednak w poniedziałek list do przywódców krajów UE, w którym przekonuje, że Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii. Równocześnie ocenia, że Wspólnocie zagraża niebezpieczeństwo stopniowego przeobrażania się Unii w podmiot niestanowiący już "sojuszu wolnych, równych i suwerennych państw".
Autorka/Autor:asty,js,ads/adso
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Frederic MARVAUX/EU
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu