Unijny komisarz: niedługo użyjemy mechanizmu warunkowości

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Prof. Safjan: mechanizm praworządności ma być elementem towarzyszącym także w wydatkowaniu środków unijnych
Prof. Safjan: mechanizm praworządności ma być elementem towarzyszącym także w wydatkowaniu środków unijnychTVN24
wideo 2/3
TVN24Prof. Safjan: mechanizm praworządności ma być elementem towarzyszącym także w wydatkowaniu środków unijnych

Unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders zapowiedział, że w najbliższych dniach lub maksymalnie tygodniach Komisja Europejska użyje tak zwanego mechanizmu warunkowości. Mechanizm ten pozwala zamrozić środki unijne, jeżeli pojawiają się wątpliwości dotyczące praworządności w danym kraju członkowskim.

Reynders, pytany przez Bloomberga w poniedziałek o to, kiedy Komisja Europejska może użyć mechanizmu warunkowości, odparł: - To kwestia dni lub tygodni, maksymalnie. Mówiąc o Polsce, dodał: - Na razie staramy się zebrać jak najsolidniejszą dokumentację, żeby zareagować.

Didier ReyndersYVES HERMAN/EPA/PAP

Mechanizm warunkowości

W grudniu 2020 roku liderzy krajów UE porozumieli się w sprawie wieloletniego budżetu Wspólnoty, funduszu odbudowy (RRF) oraz mechanizmu warunkowości. Ma on być wykorzystywany do ochrony budżetu Unii w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

Mechanizm zakłada, że Bruksela może zamrozić środki unijne dla kraju członkowskiego, jeśli stwierdzi, że istnieje ryzyko ich niewłaściwego wykorzystania, na przykład defraudacji.

Jego zaskarżenie zapowiedzieli wówczas szefowie rządów Polski i Węgier - Mateusz Morawiecki i Viktor Orban. Skarga trafiła do Trybunału Sprawiedliwości UE 11 marca 2021 roku. W zeszłym tygodniu trybunał rozpoczął rozprawę. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie TSUE ogłosi wyrok w tej sprawie. Publikację opinii rzecznika generalnego Trybunału zaplanowano na 2 grudnia. Komentatorzy wychodzą z założenia, że werdyktu nie należy się spodziewać przed nowym rokiem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: YVES HERMAN/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości