Szef europarlamentu: nie możemy poprzeć obniżenia naszych oczekiwań co do wspólnych wartości

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl
Michel i Morawiecki o powiązaniu wypłat unijnych funduszy z praworządnością
Michel i Morawiecki o powiązaniu wypłat unijnych funduszy z praworządnościąTVN24, EBS
wideo 2/6
Michel i Morawiecki o powiązaniu wypłat unijnych funduszy z praworządnościąTVN24, EBS

Parlament Europejski będzie domagał się szczegółów w sprawie powiązań nowego unijnego funduszu z wartościami demokratycznymi - poinformował przewodniczący europarlamentu David Sassoli.

Po kilku dniach trudnych negocjacji przywódcy państw Unii Europejskiej osiągnęli we wtorek rano porozumienie dotyczące wieloletniego budżetu UE oraz pakietu dla gospodarki oferującego dotacje i pożyczki, aby przeciwdziałać skutkom pandemii COVID-19. W porozumieniu znalazły się zapisy dotyczące uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządności.

We wnioskach przyjętych przez przywódców pojawił się zapis, że Rada Europejska "podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii" oraz "poszanowania praworządności". "Na tej podstawie zostanie wprowadzony system warunkowości w celu ochrony budżetu i funduszu odbudowy" - napisano. Według porozumienia w przypadku naruszeń Komisja zaproponuje środki, które będą przyjmowane przez Radę większością kwalifikowaną. "Rada Europejska szybko powróci do tej kwestii" - napisano.

"Nie satysfakcjonuje nas jedynie wzmianka o zasadach"

- Musimy dokładnie zbadać, jakie środki interwencyjne zostaną zastosowane, aby to wesprzeć [powiązanie praworządności z budżetem - red] - oświadczył David Sassoli. - Nie możemy poprzeć obniżenia naszych oczekiwań co do wspólnych wartości - dodał.

- Uważamy, że to sprawa otwarta, chcemy w niej uczestniczyć. Tutaj nie zadowalają nas same wzmianki o zasadach - stwierdził szef europarlamentu.

Sassoli ocenił też na konferencji prasowej w Brukseli, że proponowane cięcia w unijnych ramach finansowych na badania oraz program edukacyjny Erasmus są nie do przyjęcia. Sassoli podkreślił, że konieczne będą negocjacje, zanim europarlament zatwierdzi budżet, a ostateczne głosowanie w parlamencie nad obydwoma pakietami odbędzie się za kilka miesięcy. Wskazał też, że PE jest zadowolony z kształtu funduszu odbudowy.

Zapytany, czy PE mógłby zablokować porozumienie, wypracowane z trudem na zakończonym we wtorek unijnym szczycie w Brukseli, Sassoli odparł, że chce, by opinia Parlamentu Europejskiego została uszanowana.

22. Interesy finansowe Unii są chronione zgodnie z ogólnymi zasadami zawartymi w Traktatach Unii, w szczególności zgodnie z wartościami zapisanymi w art. 2 TUE. Rada Europejska podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii. Rada Europejska podkreśla znaczenie poszanowania praworządności

23. Na tej podstawie zostanie wprowadzony system warunkowości w celu ochrony budżetu i instrumentu Next Generation EU. W tym kontekście Komisja zaproponuje środki w przypadku naruszeń przyjmowane przez Radę większością kwalifikowaną. Rada Europejska szybko powróci do tej kwestii.

Jedno porozumienie, różne interpretacje

Zapisy w konkluzjach po szczycie Rady Europejskiej dotyczące powiązania budżetu unijnego z praworządnością inaczej interpretuje polska dyplomacja, a inaczej szefowie struktur unijnych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Powiązanie budżetu unijnego z praworządnością - skąd różnice w interpretacji porozumienia

Po osiągnięciu porozumienia we wtorek rano przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel przekazał na konferencji, że "po raz pierwszy w europejskiej historii nasz budżet będzie w jasny sposób powiązany z naszymi klimatycznymi celami, po raz pierwszy poszanowanie dla praworządności jest decyzyjnym kryterium dla wydatków budżetowych".

Z kolei szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przekonywał niedługo późńiej, na konferencji zorganizowanej wspólnie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, że "w porozumieniu nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi".

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl