Światowi przywódcy żegnają papieża Franciszka. "Inspirował miliony"

Papież Franciszek
Terlikowski o niektórych faworytach do zostania nowym papieżem
Źródło: TVN24

Światowi przywódcy żegnają zmarłego w poniedziałek rano papieża Franciszka. Wpisy z kondolencjami zamieścili między innymi Donald Tusk, Andrzej Duda, Emmanuel Macron, Ursula von der Leyen i Friedrich Merz. Kondolencje złożyła także między innymi brytyjska para królewska.

Kluczowe fakty:
  • Franciszek zmarł w poniedziałek o godzinie 7.35.
  • Od 14 lutego do 23 marca przebywał w rzymskiej Poliklinice Gemelli, gdzie przeszedł zagrażające życiu obustronne zapalenie płuc.
  • W ostatnim czasie przechodził rekonwalescencję.

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 rano - ogłosił kardynał kamerling Kościoła Kevin Farrell w komunikacie podanym przez watykańskie biuro prasowe.

Kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany papieżem 13 marca 2013 roku. W przeszłości argentyński duchowny był między innymi arcybiskupem metropolitą Buenos Aires. Był pierwszym w dziejach papieżem pochodzącym z Ameryki Południowej.

>> Następca Franciszka? "Możemy być mocno zaskoczeni"

Papieża żegnają światowi przywódcy.

Tusk: dobry, ciepły i wrażliwy człowiek

"Papież Franciszek nie żyje. Dobry, ciepły i wrażliwy człowiek. Niech spoczywa w pokoju" - napisał na platformie X premier Donald Tusk.

Duda: za papieską dewizę obrał słowa "Spojrzał z miłosierdziem i wybrał"

Prezydent Andrzej Duda w oświadczeniu opublikowanym przez jego kancelarię zauważył, że papież zmarł w Poniedziałek Wielkanocny. "Za papieską dewizę obrał słowa swojego zawołania biskupiego: 'Miserando atque eligendo' (łac. 'Spojrzał z miłosierdziem i wybrał'). Słowa te odnoszą się do fragmentu Ewangelii o powołaniu celnika Mateusza" - wspomniał prezydent.

Biały Dom: spoczywaj w pokoju

"Spoczywaj w pokoju, papieżu Franciszku" - napisano krótko na profilu Białego Domu na platformie X. Do wpisu dołączono między innymi zdjęcie pary prezydenckiej i papieża Franciszka.

"Spoczywaj w pokoju, papieżu Franciszku! Niech Bóg błogosławi jemu i wszystkim, którzy go kochali!" - napisał prezydent USA w serwisie społecznościowym Truth Social.

Wiceprezydent J.D. Vance napisał, że w związku ze śmiercią papieża jest sercem z milionami chrześcijan.

Macron: pragnął, aby Kościół przynosił radość i nadzieję najuboższym

"Od Buenos Aires po Rzym papież Franciszek pragnął, aby Kościół przynosił radość i nadzieję najuboższym, aby łączył ludzi ze sobą i z naturą. Niech ta nadzieja wciąż trwa. Moja żona i ja przesyłamy nasze myśli wszystkim katolikom i całemu pogrążonemu w żałobie światu" - przekazał prezydent Francji Emmanuel Macron.

Merz: kierowała nim pokora i wiara

"Franciszka zapamiętamy za jego niestrudzone zaangażowanie na rzecz najsłabszych członków społeczeństwa, na rzecz sprawiedliwości i pojednania" - napisał przyszły kanclerz Niemiec Friedrich Merz.

"Kierowała nim pokora i wiara w Boże miłosierdzie. W ten sposób pierwszy Latynos na Stolicy Apostolskiej docierał do ludzi na całym świecie, ponad granicami religijnymi. W tym momencie moje myśli są z wiernymi na całym świecie, którzy stracili swojego Ojca Świętego. Niech spoczywa w pokoju" - dodał.

Von der Leyen: Franciszek inspirował miliony

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaznaczyła, że "papież inspirował miliony - także tych, którzy nie należeli do Kościoła Katolickiego i byli od niego daleko - swoją pokorą i czystą miłością, którą obdarzał najsłabszych".

"Dziś świat opłakuje odejście papieża Franciszka" - przyznała, dodając, że jej myśli są ze wszystkimi, którzy odczuwają tę głęboką stratę. Zaznaczyła przy tym, że dziedzictwo Franciszka przetrwa.

Metsola: zostanie zapamiętany za swoją miłość do życia

Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola napisała natomiast, że "'papież ludu' zostanie zapamiętany za swoją miłość do życia, nadzieję na pokój, współczucie dla równości i sprawiedliwości społecznej".

"Jego zaraźliwy uśmiech podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Niech spoczywa w pokoju" - dodała.

Kondolencje od króla i premiera Wielkiej Brytanii

Brytyjski król Karol III i jego małżonka królowa Kamila przekazali w oświadczeniu, że "z bólem serca" przyjęli informację o śmierci papieża. Oddali też hołd dla jego "niestrudzonego oddania" wierze.

Także premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer przyznał, że jest wstrząśnięty tą informacją. "Jego niestrudzone wysiłki na rzecz promowania świata, który jest sprawiedliwszy dla wszystkich, pozostawią trwałe dziedzictwo" - napisał o Franciszku.

Stoere: papież angażował się w kwestie klimatu, rozbrojenia i solidarności z najuboższymi

Premier Norwegii Jonas Gahr Stoere przekazał w wydanym w poniedziałek oświadczeniu, że papież Franciszek inspirował ludzi na całym świecie, nie tylko katolików.

- Wzywał polityków i społeczeństwo do wzięcia większej odpowiedzialności za najsłabszych i do budowania mostów w świecie naznaczonym podziałami. Angażował się w kwestie klimatu, rozbrojenia i solidarności z najuboższymi na świecie - powiedział szef rządu Norwegii, której większość mieszkańców jest ewangelikami.

- Papież do samego końca kładł wielki nacisk na to, by być blisko ludzi, czego dowiódł w Niedzielę Wielkanocną, gdy pojawił się na placu Świętego Piotra wśród tysięcy wiernych - zwrócił uwagę.

Van der Bellen: Franciszek zawsze będzie symbolem bliskości

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, składając kondolencje w związku ze śmiercią papieża, napisał, że dla niego "imię Franciszek zawsze będzie symbolem bliskości i człowieczeństwa".

"Udał się na Lampedusę, aby odwiedzić uchodźców i uczcić pamięć licznych ofiar katastrofy na Morzu Śródziemnym. Opowiadał się za ochroną stworzenia. Zadbał o to, aby osoby bezdomne mogły wziąć prysznic w pobliżu placu Świętego Piotra. Krytykował nieludzkie słowa i gesty" - napisał w poniedziałek przed południem prezydent Austrii.

Oświadczenie wydał też kanclerz Christian Stocker, który napisał, że śmierć papieża jest bolesną stratą dla Kościoła katolickiego i dla wielu ludzi na całym świecie. Wyraził też przekonanie, że "jego niestrudzone zaangażowanie na rzecz pokoju, sprawiedliwości i tolerancji nigdy nie zostanie zapomniane".

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: