ONZ apeluje o pomoc dla Somalii. "Uniknięcie najgorszego jest możliwe"

ShutterstockWładze Somalii ogłosiły pod koniec lutego "katastrofę naturalną"

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował w Mogadiszu do wspólnoty międzynarodowej o zebranie 825 mln dolarów na pomoc Somalii. Kraj ten jest zagrożony wielkim głodem z powodu suszy.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 6,2 mln Somalijczyków, czyli połowa populacji, potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. W Afryce Wschodniej panuje kolejna susza. Kraj stoi w obliczu trzeciej fali głodu w ciągu ostatnich 25 lat.

Władze Somalii, zniszczonej przez trwające dwie dekady wojny i powtarzające się kryzysy humanitarne, ogłosiły pod koniec lutego "katastrofę naturalną", przypominając o 260 tysiącach ofiarach głodu w 2011 roku. Ponad połowa z nich to były dzieci w wieku poniżej 5 lat.

- Uniknięcie najgorszego jest możliwe. Potrzebujemy masowego wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej, aby uniknąć powtórki tragicznych wydarzeń z 2011 roku - powiedział dziennikarzom sekretarz generalny ONZ po spotkaniu w Mogadiszu z nowym prezydentem Somalii Mohamedem Abdullahim Mohamedem, zwanym też Farmajo.

ONZ ostrzegła w poniedziałek, że od początku roku zmarło w Somalii z powodu skutków suszy 196 osób, a prawie 8 tysięcy ludzi zachorowało na cholerę.

Autor: tas\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości