Uzbrojeni mężczyźni porwali obywatelkę Austrii

Źródło:
CNN, "Air Info Agadez"
Niger. Protesty przy francuskiej bazie wojskowej (sierpień 2023 r.)
Niger. Protesty przy francuskiej bazie wojskowej (sierpień 2023 r.)Reuters Archive
wideo 2/3
Niger. Protesty przy francuskiej bazie wojskowej (sierpień 2023 r.)Reuters Archive

Austriacka działaczka społeczna mieszkająca od 28 lat w Nigrze w Afryce Zachodniej została porwana po tym, jak napastnicy włamali się do jej domu w mieście Agadez. Niger zmaga się z dżihadystycznymi rebeliantami powiązanymi z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim.

W niedzielę austriackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że uzbrojeni mężczyźni porwali obywatelkę Austrii w pustynnym mieście Agadez w środkowym Nigrze. Lokalna gazeta "Air Info Agadez" podaje, że uprowadzoną jest 73-letnia Eva Gretzmacher, a do zdarzenia doszło w sobotę ok. godziny 19 czasu lokalnego. Jak informuje gazeta, porywacze weszli do jej domu po tym, jak zmusili ochroniarza posesji do otwarcia drzwi, a następnie siłą wyprowadzili kobietę i wraz z nią odjechali dużym samochodem terenowym. "Air Info Agadez" podaje, że Austriaczka jest osobą dobrze znaną w mieście, w którym mieszka od 28 lat, i od dawna angażuje się społecznie. Jak informuje gazeta, w 2010 roku utworzyła w Agadez centrum umiejętności, które zainicjowało różnego rodzaju projekty pomocowe, między innymi w dziedzinie edukacji, wzmacniania pozycji kobiet, a także ekologii i kultury. Gretzmacher prowadziła także szkolenia z szycia dla dziewcząt i muzyki dla chłopców. We współpracy z lokalnymi szkołami prowadziła zajęcia komputerowe i językowe, organizowała koncerty, plenerowe pokazy filmów i wieczory kulturalne. "Air Info Agadez" podaje, że porwanie Austriaczki wywołało poruszenie wśród mieszkańców miasta. Gazeta dodaje, że Gretzmacher otrzymywała groźby porwania już od 2021 roku. Władze Nigru do tej pory nie skomentowały porwania.

Niger zmaga się z islamskimi bojownikami

CNN informuje, że Niger od wielu lat zmaga się z dżihadystycznymi grupami rebeliantów powiązanymi z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim. Eksperci twierdzą, że kryzys bezpieczeństwa pogłębił się po przeprowadzonym w lipcu 2023 roku przewrocie wojskowym i obaleniu rządu. Przed przewrotem Niger był uważany za jeden z ostatnich demokratycznych krajów w regionie Sahelu w Afryce. Współpracował z Zachodem w celu powstrzymania dżihadystycznej rebelii na tych terenach. Jednak junta wojskowa, która przejęła władzę, zerwała trwające od dziesięcioleci powiązania wojskowe z Zachodem i zwróciła się do Rosji jako nowego partnera w sferze bezpieczeństwa. Obecnie zdolność Nigru do poprawy bezpieczeństwa na terenie kraju jest przez ekspertów podważana.

ZOBACZ TEŻ: W tym afrykańskim kraju w ciągu roku porwano dwa miliony osób

Autorka/Autor:jjk//az

Źródło: CNN, "Air Info Agadez"

Źródło zdjęcia głównego: Nicole Macheroux-Denault / Shutterstock