"To poświęcenie w imię naszych wspólnych wartości". Spotkanie w sprawie pomocy Ukrainie w bazie Ramstein

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie w Ramstein. Relacja korespondenta TVN24
Spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie w Ramstein. Relacja korespondenta TVN24TVN24
wideo 2/21
TVN24Spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie w Ramstein. Relacja korespondenta TVN24

We wtorek w bazie lotniczej USA w Ramstein w Niemczech odbywa się 15. spotkanie grupy kontaktowej do spraw Ukrainy. Na otwierającej je konferencji przemawiał amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin. Zapowiedział, że wkrótce na Ukrainę dotrą obiecane przez USA czołgi M1 Abrams. Podkreślał też, że dla Kijowa kluczowa jest w tej chwili obrona powietrzna.

W bazie lotniczej USA w niemieckim Ramstein z inicjatywy szefa Pentagonu Lloyda Austina odbywa się się 15. posiedzenie grupy kontaktowej do spraw Ukrainy, która zajmuje się koordynacją międzynarodowej pomocy zbrojeniowej dla broniącej się Ukrainy.

Austin na konferencji otwierającej spotkanie zwrócił uwagę na nasilające się ataki Rosji na ukraińskie porty oraz na infrastrukturę związaną z produkcją zboża, co prowadzi do gwałtownego zaostrzenia się kryzysu żywnościowego na całym świecie. Podkreślił, że w obliczu tych ataków kluczowe jest zapewnienie Ukrainie możliwej pomocy w obronie przestrzeni powietrznej.

- Jednocześnie jednak niezmiennie potrzebne jest dostarczanie Kijowowi amunicji 155 mm - apelował szef Pentagonu przed spotkaniem, w którym biorą udział przedstawiciele ponad 50 państw.

Lloyd Austin i Rustem Umerow na spotkaniu w bazie RamsteinEPA/Ida Marie

Jak zapowiedział Austin, kluczowym tematem spotkania w Ramstein jest przyszłość sił zbrojnych Ukrainy i sposób, w jaki koalicja będzie ewoluować w celu pomocy Kijowowi w budowaniu zdolności jego wojska w dłuższej perspektywie. Zapowiedział przy tym, że wkrótce na Ukrainę dotrą obiecane amerykańskie czołgi M1 Abrams.

- W ostatnich miesiącach Rosja w dalszym ciągu atakowała ukraińskie porty i infrastrukturę zbożową. Do tej pory ataki te zniszczyły co najmniej 280 tysięcy ton zboża. To ilość, która wystarczyłaby, aby nakarmić aż 10,5 miliona ludzi w ciągu roku - powiedział szef Pentagonu.

Przypomniał, że w sumie partnerzy Ukrainy przeznaczyli ponad 76 miliardów dolarów na bezpośrednią pomoc obronną dla tego państwa. Od ostatniego, lipcowego spotkania w Ramstein Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie dodatkowe pakiety pomocy o łącznej wartości ponad 2 miliardów dolarów. Obejmują one "pilnie potrzebną obronę powietrzną, amunicję i sprzęt do usuwania min".

Amerykański sekretarz obrony podziękował za współpracę odwołanemu ministrowi obrony Ukrainy Ołeksijowi Reznikowowi i powitał na spotkaniu nowo powołanego ministra Rustema Umerowa. Podziękował również kilku krajom, w tym Polsce, Danii, Estonii, Niemcom, Luksemburgowi i Holandii za prowadzenie koalicji w ramach grupy kontaktowej. "Koalicje te zajmują się konkretnymi kompetencjami w zakresie czołgów Leopard, szkoleń F-16 i technologii informacyjnych" - wyjaśnił szef Pentagonu.

Austin: Putin zdemoralizował rosyjską armię

Austin podkreślił, że "czas gra na niekorzyść Putina", a w ciągu trwającej wojny "Putin starał się zdemoralizować Ukraińców, ale zamiast tego zdemoralizował rosyjską armię". W ocenie szefa Pentagonu grupa kontaktowa do spraw Ukrainy pokazuje jedność 50 państw, które deklarują wsparcie dla Kijowa, podczas gdy Rosja pozostała niemal sama na arenie międzynarodowej, ze wsparciem jedynie takich krajów jak Iran czy Korea Północna.

- Ukraińcy walczą w samoobronie, w słusznej sprawie. Walczą o swoją przyszłość i wolność. Mają odwagę i wytrwałość, aby wytrzymać atak Kremla - podkreślił Austin. Dodał, że ukraińska kontrofensywa stale postępuje, jednak należy być przygotowanym na dalszą, długą walkę z Rosją.

- Nasze zobowiązania wobec Ukrainy nie będą trwały jedynie w okresie jednej kampanii. To poświęcenie w imię naszych wspólnych wartości. Pozostaniemy zjednoczeni, stanowczy i wytrwali w naszym postanowieniu o obronie Ukrainy - oświadczył szef Pentagonu.

Duńskie czołgi dla Ukrainy

Obecny na spotkaniu w Ramstein duński minister obrony Troels Lund Poulsen poinformował, że Dania przekaże Ukrainie kolejnych 45 czołgów - 30 pojazdów Leopard 1 oraz 15 zmodernizowanych T-72EA. Wcześniej rząd w Kopenhadze we współpracy z Niemcami oraz Holandią wysłał na Ukrainę 100 czołgów Leopard 1.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ads

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/Ida Marie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości