"Nie ma zmian klimatu, bo mieliśmy zimny czerwiec". Co na to odpowiedzieć?

Upał
Fragment "Podcastu o końcu świata" Magdy Łucyan
Źródło: TVN24
Czy niskie temperatury latem oznaczają, że klimat się nie ociepla? Albo: czy jeśli pogoda jest w normie, to znaczy, że nie ma zagrożenia katastrofą klimatyczną? Na takie pytania możecie trafić na spotkaniu ze znajomymi czy w komentarzach w internecie. Jak na nie odpowiadać? O tym właśnie mówił ekspert w pierwszym odcinku "Podcastu o końcu świata". - Patrzmy na trendy i na zjawiska w długiej perspektywie czasowej. Pogoda to nie klimat - podkreślił profesor Zbigniew Karaczun.
Kluczowe fakty:
  • - W tym roku bardzo popularne jest mówienie, że nie ma zmian klimatu, bo mieliśmy zimny maj, zimny czerwiec. Tylko zapominamy o tym, że należy patrzeć globalnie. Pogoda to nie klimat - podkreśla prof. Zbigniew Karaczun w "Podcaście o końcu świata" w TVN24+.
  • To, że klimat się ociepla, potwierdzają najbardziej uznani naukowcy i instytucje. 2024 rok był najcieplejszym w historii pomiarów.

"Faktycznie, planeta się pali, a u mnie w ogrodzie mam trawę, a w lesie ptaki śpiewają. Słońce też świeci" - takie i podobne słowa można często usłyszeć ze strony sceptyków klimatycznych. Wskazują, że skoro pogoda wydaje się być w normie, to nie ma zagrożenia katastrofą klimatyczną. Takim i podobnym mitom przyjrzeli się w pierwszym odcinku "Podcastu o końcu świata" w TVN24+ Magda Łucyan wraz ze swoim gościem, prof. Zbigniewem Karaczunem z SGGW i Koalicji Klimatycznej.

"Klimat to nie pogoda"

Prof. Karaczun zauważył, że takie wypowiedzi to budowanie całej teorii na podstawie jedynie pojedynczych obserwacji. - W tym roku bardzo popularne jest mówienie, że nie ma zmian klimatu, bo mieliśmy zimny maj, zimny czerwiec - powiedział. - Tylko zapominamy o tym, że należy patrzeć globalnie. Podczas gdy w Polsce czerwiec był dość chłodny, rzeczywiście chłodniejszy niż zazwyczaj, to w Hiszpanii był najcieplejszy w historii obserwacji - podkreślił ekspert.

- Patrzymy w skali globalnej, obserwujemy trendy długookresowe, a nie pojedyncze zjawiska. Klimat to nie pogoda. To nie pojedyncze zjawisko. To pewien stan długotrwałych zjawisk pogodowych - zaznaczył.

Co się dzieje w klimacie na świecie

Przypomnijmy, przez Hiszpanię w ostatnim miesiącu przetoczyła się fala upałów, w wyniku której zmarło co najmniej 380 osób. Czerwiec 2025 roku był tam najgorętszym w historii pomiarów. W Andaluzji padł rekord temperatury - odnotowano 46 stopni Celsjusza. W ostatnich dniach kraj nawiedziły zaś gwałtowne ulewy.

Prof. Karaczun zauważa, że nie tylko sytuacja na południu Europy świadczy o zmieniającym się klimacie. Podkreśla, że także w Polsce temperatura wzrosła średnio o 1,9 stopnia Celsjusza od połowy XX wieku. - Każdy kolejny rok jest cieplejszy albo równie gorący jak był w ostatnim czasie. Patrzmy na trend, bo ten trend jest nieubłagany. Jest cieplej, jest gorąco, jest bardziej niebezpiecznie - dodał.

To, że klimat się ociepla, potwierdzają najbardziej uznani naukowcy i instytucje. Według Copernicus Climate Change Service na świecie rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów. Średnia globalna temperatura wyniosła 15,1 st. C i była o 0,72 st. C wyższa od średniej z lat 1991-2020.

Z kolei z ostatniego raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) z 2022 roku jednoznacznie wynika, że zmiany klimatu są wywołane emisją gazów cieplarnianych przez człowieka i powodują powszechne straty i szkody w przyrodzie i wśród ludzi, narażając społeczeństwa i środowisko na różne ryzyka.

- W przeciągu ostatnich 35 lat, w żadnym piśmie naukowym, nie ukazał się recenzowany artykuł naukowy, który by podważał udział człowieka w zmianach klimatu - podkreśla w "Podcaście o końcu świata" prof. Karaczun. - Bardzo bym się cieszył, jako człowiek który się tym zajmuje, gdyby nagle ukazał się artykuł, który by przedstawiał dowody na to, że to nie człowiek, że to natura. Wtedy moglibyśmy wszystkie siły przeznaczyć na adaptowanie się do skutków zmian klimatu. Ale nie mamy takich dowodów - dodał.

OGLĄDAJ: "Turystyczna perełka" może zniknąć. "Dla nich to jest realne być albo nie być"
Malediwy

"Turystyczna perełka" może zniknąć. "Dla nich to jest realne być albo nie być"

Ten i inne materiały obejrzysz w subskrypcji
Czytaj także: