Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Źródło:
PAP, CNN
Stolica Nepalu, Katmandu
Stolica Nepalu, Katmandu
Reuters Archive
Stolica Nepalu, KatmanduReuters Archive

W Nepalu odbył się pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci - poinformował w czwartek portal stacji CNN, powołując się na lokalne władze i środowiska aktywistów LGBTQ.

- Wydaliśmy parze akt rejestracji małżeństwa, biorąc pod uwagę postanowienie Sądu Najwyższego i instrukcje odpowiednich władz rządowych - powiedział Hem Raj Kafle, główny urzędnik gminy wiejskiej Dordi. Przed pięcioma miesiącami nepalski Sąd Najwyższy wydał tymczasowe zarządzenie, które otworzyło parom homoseksualnym możliwość zawierania formalnych związków.

Małżeństwo zawarli 36-letnia Maya, która urodziła się jako mężczyzna Ram Bahadur Gurung, oraz 26-letni Surendra Pandey. W 2016 roku zawarli ślub zgodny z hinduistycznymi rytuałami.

Poza Nepalem małżeństwa jednopłciowe w Azji legalne są na Tajwanie

Sunil Babu Pant, założyciel Blue Diamond Society, wiodącej organizacji na rzecz praw LGBTQ w Nepalu, powiedział, że zawarcie formalnego związku "otworzy partnerom drzwi do wspólnego otwierania rachunków bankowych czy posiadania i przenoszenia własności".

W Azji poza Nepalem tylko na Tajwanie zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci. Nepal, w którym większość stanowią hinduiści, staje się coraz bardziej liberalny od czasu zakończenia trwającej dekadę rebelii maoistowskiej w 2006 roku - zauważył CNN. W 2007 roku zniesiono 239-letnią monarchię hinduistyczną.

Autorka/Autor:ks/kab

Źródło: PAP, CNN