Morawiecki po rozmowie z Orbanem: uzyskałem obietnicę w sprawie ratyfikacji przyjęcia Finlandii i Szwecji do NATO

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP
Morawiecki: zwróciłem się do Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO
Morawiecki: zwróciłem się do Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO
TVN24
TVN24Morawiecki: zwróciłem się do Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO

Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek, że uzyskał deklarację od Viktora Orbana, że Węgry na pierwszej sesji parlamentu w nowym roku ratyfikują przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. - Jest konkretna data, jest zobowiązanie po stronie Węgier - podkreślał premier.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki w Koszycach na Słowacji wziął udział w szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Było to pierwsze spotkanie premierów Polski, Czech, Węgier i Słowacji podczas słowackiego przewodnictwa w V4.

Morawiecki poinformował, że uczestnicy spotkania doszli do wspólnych konkluzji w sprawie rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję. - Zwróciłem się do pana premiera Viktora Orbana o jak najszybszą ratyfikację możliwości przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Uzyskałem obietnicę, że na pierwszej sesji parlamentarnej w nadchodzącym roku, a więc za niewiele ponad miesiąc, ta ratyfikacja nastąpi. A więc jest konkretna data, jest zobowiązanie po stronie Węgier - powiedział Morawiecki.

Viktor OrbanPAP/Leszek Szymański

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński odnosząc się do tych zapowiedzi napisał na Twitterze: "Bardzo dobre wieści z Koszyc. Po rozmowie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Viktorem Orbanem uzyskaliśmy jasną deklarację: już na początku roku Węgry ratyfikują przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Skuteczna dyplomacja premiera RP w praktyce".

Tylko Węgry i Turcja spośród 30 członków Sojuszu nie ratyfikowały jeszcze członkostwa Finlandii i Szwecji. Ankara od czerwcowego szczytu NATO w Madrycie prowadzi trójstronny dialog z Finlandią i Szwecją, który odnosi się do zmiany polityki Helsinek i Sztokholmu wobec separatystycznych organizacji kurdyjskich, uznawanych przez Turcję za terrorystyczne. Domaga się też ekstradycji niektórych aktywistów. Według doniesień mediów, przywódca Turcji Recep Tayip Erdogan może odwlekać ratyfikację, przynajmniej do czasu wyborów prezydenckich zaplanowanych na czerwiec 2023 r.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański

Pozostałe wiadomości