"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP
Szef NBP Adam Glapiński o inflacji w czerwcu
Szef NBP Adam Glapiński o inflacji w czerwcuTVN24
wideo 2/5
Szef NBP Adam Glapiński o inflacji w czerwcuTVN24

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

W raporcie przedstawiono projekcję inflacji i PKB stanowiące jedną z przesłanek, na podstawie których Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych NBP. Projekcja została przygotowaną przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP oraz uwzględnieniu danych dostępnych do 9 czerwca 2025 r.

Projekcja NBP dotycząca inflacji

Przekazano także, że wzrost realnej stopy procentowej w projekcji będzie zwiększać skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania kosztem konsumpcji, czego skutkiem będzie podwyższony poziomem ich stopy oszczędności.

Zwrócono uwagę, że ponieważ jednocześnie dynamika dochodów do dyspozycji ludności obniży się względem 2024 r. w ślad za spowolnieniem tempa wzrostu realnych wynagrodzeń, dynamika spożycia prywatnego w latach 2025-2027 ukształtuje się na umiarkowanym poziomie (średnio 3,2 proc. rdr).

Z raportu wynika, że w 2025 r. roczna dynamika cen znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 3,5–4,4 proc. (wobec 4,1–5,7 proc. w projekcji z marca br.). W 2026 r. przedział wynosi 1,7–4,5 proc. (wobec 2,0–4,8 proc. w projekcji z marca br.). W 2027 r. przedział wynosi 0,9–3,8 proc. (wobec 1,1–3,9 proc. w projekcji z marca br.).

Przewiduje się, że w trzecim kwartale 2025 r. inflacja powróci do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.), ale w czwartym kwartale ponownie wzrośnie (do 3,6 proc. r/r).

Wskazano, że trwały powrót dynamiki cen konsumenta do przedziału (1,5-3,5 proc.) nastąpi w pierwszym kwartale 2026 r. Kształt ścieżki inflacji w 2025 r. jest w istotnym stopniu determinowany działaniami regulacyjnymi w zakresie cen energii elektrycznej i gazu ziemnego (obniżenie cen gazu od 1 lipca br., przywrócenie opłaty mocowej i wygaśnięcie mechanizmu ceny maksymalnej na energię elektryczną od czwartego kwartału 2025 r.).

Prognozy dotyczące PKB

W raporcie podano, że w 2025 r. roczne tempo wzrostu PKB znajdzie się z 50-procentowym prawdopodobieństwem w przedziale 2,9–4,3 proc. (wobec 2,9–4,6 proc. w projekcji z marca br.). W 2026 r. przedział wynosi 2,1–4,1 proc. (wobec 1,9–4,0 proc. w projekcji z marca br.). W 2027 r. przedział wynosi 1,3–3,7 proc. (wobec 1,1–3,5 proc. w projekcji z marca br.).

Dynamika krajowego PKB ma przyspieszyć w 2025 r. do 3,6 proc. z poziomu poniżej 3 proc. w 2024 r., głównie dzięki wysokiemu napływowi funduszy unijnych i KPO.

Wzrost PKB w latach 2025-2027 będzie wspierany przez popyt zagraniczny tylko w niewielkim stopniu, ze względu na ograniczone ożywienie w strefie euro i przedłużającą się stagnację w gospodarce niemieckiej. Po wyraźnym ożywieniu w 2025 r., dynamika PKB obniży się w latach 2026-2027, m.in. z powodu zakończenia wydatkowania środków w ramach KPO w 2027 r.

Raport podkreśla również, że projekcja cen surowców energetycznych na rynkach światowych w latach 2025-2027 jest niższa niż w projekcji marcowej. Podobnie ceny dużej części surowców rolnych obniżyły się w stosunku do założeń marcowej projekcji.

Zgodnie z raportem, bilans czynników niepewności wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla prognozowanej dynamiki PKB oraz inflacji CPI w horyzoncie projekcji. Oznacza to, że prawdopodobieństwo, iż inflacja i PKB ukształtują się powyżej lub poniżej ścieżki centralnej projekcji, jest w przybliżeniu równe.

Kluczowe źródła niepewności, które składają się na ten bilans, to zmiany regulacyjne wpływające na ceny energii w Polsce - przyszłe decyzje administracyjne, zwłaszcza dotyczące wysokości średniego rachunku za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, mogą spowodować, że dynamika cen energii i inflacji CPI będzie niższa niż w scenariuszu centralnym.

Ryzyka

Ryzykiem w górę dla cen energii i inflacji CPI w 2027 r. jest również planowane wprowadzenie nowego systemu handlu emisjami CO2 (tzw. EU ETS2), obejmującego transport drogowy i budownictwo mieszkaniowe, które nie zostało uwzględnione w scenariuszu bazowym z powodu braku krajowego ustawodawstwa i możliwości opóźnienia jego wdrożenia.

Źródłem niepewności jest również wykorzystanie środków w ramach KPO. Mniejsze wykorzystanie funduszy unijnych w latach 2025-2026 niż założono w scenariuszu centralnym oznaczałoby obniżenie dynamiki PKB w polskiej gospodarce.

Mimo istnienia tych czynników niepewności, projekcja z lipca 2025 r. utrzymuje symetryczny rozkład ryzyk, co sugeruje, że ryzyka podwyższenia inflacji i PKB równoważą się z ryzykami ich obniżenia.

Zgodnie z raportem, dynamika inwestycji w Polsce jest kluczowym elementem prognoz wzrostu PKB, a na jej kształtowanie wpływają zarówno czynniki krajowe, jak i zewnętrzne. przypomniano, że wzrost inwestycji po wyraźnym spadku w czwartym kwartale 2024 r. (o 6,9 proc. r/r), nakłady brutto na środki trwałe wzrosły w pierwszym kwartale 2025 r. o 6,3 proc. r/r.

W raporcie prognozuje się, że wzrost nakładów brutto na środki trwałe wyraźnie przyspieszy w latach 2025-2026 po okresie spadku w 2024 r. Popyt inwestycyjny w tym okresie będzie wspierany przez zwiększoną absorpcję funduszy unijnych w ramach nowej perspektywy finansowej 2021-2027 oraz Krajowego Planu Odbudowy. Raport podkreśla, że wysoki napływ tych funduszy będzie w największym stopniu podnosił ścieżkę inwestycji.

Oczekuje się ponadto wzrostu wydatków związanych z transformacją energetyczną polskiej gospodarki, w tym na rozbudowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku (ok. 130 mld zł do 2040 r.) oraz budowę i modernizację sieci przesyłowych (64 mld zł w latach 2025-2034). Ścieżkę inwestycji będą podwyższać również zakupy sprzętu wojskowego.

Ponadto wyniki badań ankietowych potwierdzają ożywienie aktywności inwestycyjnej w 2025 r., wskazując na wzrost odsetka firm planujących kontynuację rozpoczętych inwestycji oraz wzrost planowanej zmiany skali nakładów - wynika z raportu.

PEŁNA TREŚĆ "RAPORTU O INFLACJI"

Inflacja w Polsce - dane GUS

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że w czerwcu 2025 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 4,1 procent wyższe niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. W ujęciu miesięcznym - w porównaniu z majem - wzrost cen wyniósł 0,1 procent.

Autorka/Autor:mp/kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Jesteśmy w tej chwili dwudziestą największą gospodarką na świecie, ale oczywiście chcemy więcej. Musimy wzmocnić kluczowe branże polskiego przemysłu, chociażby przemysł kosmiczny, który ma potencjał do tego, aby w polskiej gospodarce mieć rosnące znaczenie - powiedział w "Faktach po Faktach" minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Pytany o plany podniesienia kwoty wolnej od podatku minister nie podał konkretnej daty.

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

"Jesteśmy 20. gospodarką świata, ale chcemy więcej"

Źródło:
TVN24

Elektryki, hybrydy, auta o napędzie wodorowym i alternatywnym - o takie pojazdy ma się wydłużyć lista samochodów, którym przysługiwałby zwrot kosztów użytkowania - wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury dla tvn24.pl. Stawki za tak zwane kilometrówki mają być obliczane na podstawie mocy silnika, a nie pojemności, jak było do tej pory.

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Zmiany w kilometrówkach. Kto może na tym zyskać?

Źródło:
tvn24.pl

W piątek w Eurojackpot do wygrania było 480 milionów złotych. Oto wyniki losowania z 25 lipca 2025 roku. Do godziny 22 brak informacji, ile wygranych padło i jaką mają wysokość.

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Bezpieczna podróż to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale także świadome decyzje, które pozwolą uratować życie - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w drogowym dekalogu bezpiecznego kierowcy. Jak podkreślono, kluczowe znaczenie mają między innymi odpowiednie przygotowanie pojazdu, zabezpieczenie bagażu i pełna koncentracja za kierownicą.

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Wakacyjny kodeks dla kierowców

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny na stacjach paliw pozostaną względnie stabilne - przewidują analitycy e-petrol. Z kolei według Biura Maklerskiego Reflex, możliwe są delikatne spadki. Za litr benzyny Pb95 kierowcy płacą obecnie o 52 gr mniej niż przed rokiem. Diesel w skali roku staniał o 37 gr na litrze - wskazali analitycy Refleksu.

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Sytuacja na stacjach benzynowych jest "korzystna dla kierowców"

Źródło:
PAP

Meta, właściciel Facebooka i Instagrama, poinformowała, że z początkiem października przestanie wyświetlać reklamy związane z polityką, wyborami i kwestiami społecznymi dla użytkowników w Unii Europejskiej. Decyzja amerykańskiego koncernu wynika "z powodu niepewności prawnej wynikającej z przepisów Unii Europejskiej dotyczących reklam politycznych".

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Bez politycznych reklam na Facebooku i Instagramie

Źródło:
Reuters

Właściciel koncernu LVMH Bernard Arnault powiedział w czwartek "Wall Street Journal", że naciska na europejskich przywódców, by zawarli porozumienie handlowe z USA. Według gazety najbogatszy Europejczyk zachęca do przyjęcia warunków podobnych do tych, które USA zawarły z Japonią.

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Najbogatszy Europejczyk "naciska ze wszystkich sił" na liderów UE

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzegł w piątek przed talerzami z Chin, dystrybuowanymi przez Woolworth Polska. Powodem jest stwierdzona wysoka migracja ołowiu, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - poinformowano w komunikacie.

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Talerze z Chin wycofane ze sklepów. "Istotne zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
PAP

Komornicy będą mogli pracować do 70. roku życia. Tak wynika z nowelizacji ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Wcześniejsze regulacje pozwalały na pracę do 65. roku życia. Ta sama nowela znosi także maksymalny okres asesury komorniczej, wynoszący obecnie 6 lat.

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Koniec z dyskryminacją komorników. Prezydent podpisał nowelizację

Źródło:
PAP

Spółka Pepco Germany planuje przeorganizować swoją sieć sklepów w Niemczech w ramach postępowania restrukturyzacyjnego i w związku z tym złożyła wniosek o upadłość - poinformowano w komunikacie prasowym.

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Niemiecki oddział popularnej sieci składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP

PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w nadchodzących dniach. Klienci niektórych z nich powinni zaopatrzyć się na wszelki wypadek w gotówkę. Sprawdziliśmy, jakie prace planują banki.

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Prace serwisowe w bankach. Lepiej wypłacić gotówkę

Źródło:
tvn24.pl

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa wydała koncernowi Chevron nową licencję na wydobycie ropy w Wenezueli – podał w czwartek dziennik "Washington Post", powołując się na anonimowe źródła. Oznacza to zwrot w polityce Waszyngtonu wobec reżimu w Caracas.

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Zwrot Trumpa. Licencja na wydobycie ropy w kraju o największych na świecie złożach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Amerykańska firma technologiczna Intel poinformowała w czwartek, że rezygnuje z realizacji zapowiadanych inwestycji w Polsce i w Niemczech. Intel planował otworzyć fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem.

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Gigant rezygnuje z wielkiej inwestycji w Polsce

Źródło:
PAP

Nie chciałbym, by nie tylko takie decyzje jak mrożenie cen energii, ale też decyzje strategiczne dla polskiej energetyki były wetowane - powiedział w programie "Jeden na jeden" na antenie TVN24 minister energii Miłosz Motyka. Zapowiedział, że złożenie ustawy mrożącej ceny energii, bez elementów dotyczących farm wiatrowych, "jest absolutnie na stole". Szef ME zabrał także głos w sprawie zmian w rozliczaniu fotowoltaiki.

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Minister o cenach prądu: to jest absolutnie na stole

Źródło:
TVN24

Tablice alimentacyjne zniknęły ze stron Ministerstwa Sprawiedliwości. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje. Ponownie je przeanalizujemy" – napisała na platformie X wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Znikające tablice. "Mają pomagać, a nie wzbudzać kontrowersje"

Źródło:
tvn24.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny wstrzymał decyzję środowiskową Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) dla terminala kontenerowego w Świnoujściu. Stało się tak na wniosek stowarzyszenia Zielone Wyspy Świnoujście oraz organizacji Lebensraum Vorpommern z wyspy Uznam. Wiceminister infrastruktury zapewnia, że inwestycja zostanie zrealizowana.

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Wielka inwestycja w Polsce wstrzymana

Źródło:
PAP

Errol Musk chce utworzyć instytut badawczy zajmujący się grawitacją, czasoprzestrzenią i długowiecznością. Ojciec najbogatszego człowieka na świecie spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami Izby Handlowej Federacji Bośni i Hercegowiny.

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Zaskakujący pomysł ojca Elona Muska

Źródło:
PAP

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał w piątek umowę o udzieleniu Polsce gwarancji kredytowej w wysokości 4 miliardów dolarów na modernizację polskiej armii. - Potwierdziliśmy sojusz polsko-amerykański. Jesteśmy przykładem dla Europy w sprawie wydatkowania pieniędzy na bezpieczeństwo - powiedział szef MON.

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Umowa z USA podpisana. "Jesteśmy gotowi zagospodarować te pieniądze jak najlepiej"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump spotkał się z szefem banku centralnego Jerome'em Powellem w siedzibie Rezerwy Federalnej w Waszyngtonie. Trump powtórzył, że chciałby, aby Powell obniżył stopy procentowe.

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Trump spotkał się z szefem Fed. "Wierzę, że zrobi coś dobrego"

Źródło:
PAP

Reżim Baszara al-Asada w Syrii został obalony, jednak jak podaje Agencja Reutera wygląda na to, że "oligarchia zastępowana jest przez oligarchię". Nowa władza ma potajemnie przekształcać gospodarkę i przejmować aktywa kontrolowane poprzednio przez dyktatora i jego otoczenie.

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

"Oligarchia zastępowana jest przez oligarchię"

Źródło:
PAP

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przestrzegła Chiny, że ich podejście do rosyjskiej agresji na Ukrainę zaważy na przyszłości stosunków z Unią Europejską. W trakcie 25. szczytu UE-Chiny uzgodniono "ulepszony mechanizm" eksportu strategicznych surowców.

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Szefowa KE ostrzega Pekin. To "będzie decydującym czynnikiem"

Źródło:
PAP

Grupa reprezentująca Wielką Trójkę amerykańskich producentów samochodów wyraziła sprzeciw wobec umowy handlowej USA z Japonią - podał portal stacji CNN. Zdaniem branży porozumienie uderza w krajowych producentów oraz dostawców części.

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Wielka Trójka krytykuje Trumpa. "Twardy orzech do zgryzienia"

Źródło:
CNN

Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko 18 krajom członkowskim, w tym Polsce. Chodzi o niewdrożenie dyrektywy uznającej omijanie unijnych sankcji za przestępstwo. Celem przepisów jest skuteczniejsze egzekwowanie ograniczeń nałożonych na Rosję.

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Bruksela wszczęła postępowanie wobec 18 państw, w tym Polski

Źródło:
PAP

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe bez zmian - podano w komunikacie po posiedzeniu. Stopa depozytowa została utrzymana na poziomie 2,00 procent.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wiceprezeska NBP Marta Kightley przekazała, że inflacja w lipcu powinna obniżyć się do około trzech procent, czyli poziomu zgodnego z celem Narodowego Banku Polskiego. Dodała, że czynniki jakie wpłyną na wskaźnik w średnim okresie to polityka fiskalna, sytuacja na rynku pracy, ceny energii i kształtowanie się koniunktury.

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Wiceprezeska NBP o inflacji: jedno jest pewne

Źródło:
PAP

Resort finansów dostrzega rosnącą liczbę wypłat z PPK, co zdaniem MF nie jest do końca zgodne z celem programu. PFR Portal PPK, który zarządza środkami, podkreśla, że "możliwość wypłaty przez uczestniczka PPK zgromadzonych środków w dowolnym momencie buduje zaufanie do programu".

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Wypłaty z PPK. "To mechanizm budujący zaufanie"

Źródło:
PAP