Najwięcej broni płynie do Azji

 
W Indiach latają m.in. brytyjsko-francuskie JaguaryWikipedia

Największym importerem broni w ostatnich latach są Indie, wynika z danych przedstawionych przez zajmujący się handlem bronią Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Najwięcej broni w latach 2006-2010 dostarczyła Indiom Rosja, 82 proc. importu.

Eksperci SIPRI wymieniają kilka powodów, dla których to Indie są największym importerem broni. Przede wszystkim to rywalizacja z Chinami i Pakistanem, a także ciągle napięta sytuacja wewnętrzna wymagająca często interwencji armii w zapalnych regionach kraju.

Indie chcą też poprzez import wspomóc swój rodzimy przemysł zbrojeniowy. Każdy eksporter zobowiązuje się bowiem do podpisywania umów offsetowych i transferu technologii.

Przede wszystkim Azja

Na kolejnych miejscach pośród importerów znajdują same kraje azjatyckie: Chiny (6 proc. ogółu importu), Korea Południowa (6 proc.) oraz największy rywal Indii, Pakistan (5 proc.).

SIPRI zwraca uwagę, że wszystkie te kraje w szczególności inwestują w sprowadzanie sprzętu lotniczego i morskiego.

Łącznie kraje Azji i Oceanii importowały aż 43 proc. ogółu eksportowanej broni, a kraje Europy 21 proc. Na Bliski Wschód przypłynęło w latach 2006-2010 17 proc. importu, a do Afryki 7 procent.

W uwzględnionym przez SIPRI okresie szczególnie wzrosło też zapotrzebowanie na broń w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Izraelu, Egipcie i Algierii. Cały czas wzrasta też import w Arabii Saudyjskiej i Maroku.

Amerykanie walczą

O kontrakty w Azji walczą niemal wszyscy liczący się eksporterzy broni na świecie ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją na czele. Hindusom Rosjanie sprzedali najwięcej, ale amerykańska zbrojeniówka też liczy na pieniądze z Azji.

Odpowiedzialne za 30 proc. światowego eksportu USA do Azji i Oceanii wysłało 44 proc. swojego eksportu, na Bliski Wschód 28 proc, a do Europy 19 proc.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia