Policja zablokuje dla ciężarówek dojazdy do miejsc masowych imprez świątecznych w Moskwie - poinformował w środę szef stołecznej policji drogowej Wiktor Kowalenko. Restrykcje mają związek z zamachami w Nicei i Berlinie. Specjalne środki ostrożności podejmowane są też we Francji.
Podczas obchodów Nowego Roku policja zapowiada blokowanie dużych podjazdów drogowych, by uniemożliwić próbę wjechania w tłum. Miejsca te mają być odgrodzone przez ustawienie dużych ciężarówek. - Zdajemy sobie sprawę, widzimy te wydarzenia, do jakich dochodzi na świecie (..), dlatego uważamy, że duże podjazdy powinny być fizycznie zagrodzone - tłumaczył Wiktor Kowalenko.
Władimir Domaszew ze stołecznej policji zapewnił, że na Plac Czerwony w noc sylwestrową wpuszczane będą tylko osoby posiadające bilety, a próby przedostania się osób postronnych będą udaremniane. Tym samym na plac będzie mogło się przedostać około 6 tysięcy osób.
Bezpieczeństwa podczas świątecznych imprez ma pilnować około 15 tys. funkcjonariuszy różnych służb, w tym policji i gwardii narodowej (Rosgwardii).
Specjalne środki bezpieczeństwa we Francji
Francja - po wydarzeniach w Berlinie - dokonuje "aresztów prewencyjnych" i kontroluje rozmieszczenie betonowych zapór wokół jarmarków bożonarodzeniowych.
Rzecznik francuskiego rządu Stephane Le Foll poinformował w środę, że służby kontaktują się z organizatorami jarmarków i sprawdza, czy zostały podjęte wszystkie środki bezpieczeństwa. Wśród nich jest wprowadzenie kontroli bagaży wnoszonych na teren bazarów.
Z kolei rzeczniczka policji Johanna Primevert podała, że dodatkowe posterunki wojska zostaną rozmieszczone w celu zapewnienia bezpieczeństwa w świątyniach i innych miejscach, gdzie w okresie Bożego Narodzenia ludzie będą się gromadzili w większej liczbie niż zazwyczaj.
Hiszpania: czwarty stopień alarmu
Jak poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido, w całym kraju obowiązywać będzie w okresie świątecznym czwarty stopień w pięciopunktowej skali antyterrorystycznej. - W związku z poniedziałkowym zamachem w Berlinie zwołaliśmy nadzwyczajne spotkanie na temat bezpieczeństwa wewnętrznego. Wśród podjętych decyzji jest m.in zwiększenie liczby policjantów w trakcie imprez masowych, także po cywilnemu - zapowiedział minister. Zaznaczył, że w efekcie podwyższonego zagrożenia atakiem terrorystycznym resort spraw wewnętrznych zacieśni współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z władzami autonomicznymi rządów Katalonii i Kraju Basków.
Zarówno minister, jak i policja zaapelowali do samorządów o ogradzanie solidnymi barierami imprez masowych związanych z Bożym Narodzeniem, Nowym Rokiem, a także świętem Trzech Króli. W komunikacie policji wyjaśniono, że chodzi o ogradzanie imprez w taki sposób, aby uniemożliwić wjazd na ich teren pojazdów, które mogłyby zostać wykorzystane przez terrorystów. Zasugerowano, aby korzystać z pachołków oraz ciężkich donic wypełnionych ziemią.
Zamach w Berlinie
W ataku terrorystycznym na terenie jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie zginęło 12 osób. Jedną z ofiar jest polski kierowca ciężarówki, użytej do staranowania ludzi zgromadzonych na jarmarku. Według powiązanej z islamistami agencji Amak odpowiedzialność za zorganizowanie zamachu wzięło tzw. Państwo Islamskie.
Autor: tas//rzw / Źródło: PAP,Reuters