Ministerstwo Promocji Cnoty i "atmosfera strachu" w Afganistanie

Andchoj, Afganistan
Talibowie świętowali rocznicę przejęcia władzy w Afganistanie (nagranie z sierpnia 2022)
Źródło: Archiwum Reuters

Rząd talibów w Afganistanie odrzucił raport Organizacji Narodów Zjednoczonych, w którym oskarżono policję obyczajową o "tworzenie atmosfery strachu" i naruszenie praw człowieka - podała we wtorek AFP. Strona afgańska potwierdziła, że przyznała Ministerstwu Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom znaczące uprawnienia do dyscyplinowania społeczeństwa.

W oświadczeniu talibowie określili krytyczne uwagi, które znalazły się w opublikowanym we wtorek raporcie Misji Wsparcia Narodów Zjednoczonych (UNAMA) w Afganistanie jako "bezpodstawne". Ich zdaniem autorzy raportu "próbowali ocenić Afganistan z zachodniej perspektywy, co jest błędne".

Według UNAMA "naruszenia praw człowieka, jakich dopuszcza się Ministerstwo Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom (…), przyczyniają się do tworzenia atmosfery strachu i zastraszania obywateli" Afganistanu. Ministerstwo wdraża dekrety i instrukcje najwyższego przywódcy talibów Hibatullaha Achundzada, które są zgodne z szariatem i mają bezpośredni wpływ na życie publiczne oraz prywatne obywateli. Od 15 sierpnia 2021 roku, czyli od powrotu talibów do władzy, do 31 marca 2024 roku, ONZ udokumentowała co najmniej 1033 przypadki, w których talibowie użyli przemocy w celu egzekwowania swoich zasad.

Przypadki dyskryminacji szczególnie dotykają kobiety

W raporcie przedstawiono przypadki dyskryminacji, które szczególnie dotykają Afganki, w tym aresztowania, zastraszanie, naruszanie prywatności oraz użycie kar cielesnych.

Przypadki dyskryminacji szczególnie dotykają kobiety
Przypadki dyskryminacji szczególnie dotykają kobiety
Źródło: Shutterstock

Talibowie zamknęli firmy prowadzone przez kobiety oraz salony piękności, zakazali występowania kobietom w filmach. Afganki nie mają dostępu do parków, sal gimnastycznych i łaźni publicznych. Te ostatnie czasem są jedynym miejscem, gdzie jest możliwy dostęp do ciepłej wody. Wprowadzono także zakaz podróżowania kobiet bez asysty bliskich męskich krewnych na odcinku dłuższym niż 72 kilometry od domu. Firmom transportowym i prywatnym przewoźnikom grożą kary za złamanie zakazu. Kobiety obowiązkowo muszą nosić hidżab. Mężczyźni zaś muszą przestrzegać zasad dotyczących długości brody i fryzur.

Od dojścia do władzy talibów zakazano publicznego pokazywania wizerunków ludzi i zwierząt, które uznaje się za "nieislamskie". Prawo to doprowadziło do usunięcia reklam i zakrycia głów sklepowym manekinom. Jak czytamy w raporcie ONZ, w Afganistanie dochodzi także do inwigilacji obywateli, a także cenzury w mediach.

afg
Zamknięte salony piękności w Afganistanie pod rządami talibów
Źródło: Reuters Archiwum

Doniesienia z Afganistanu sugerują, że represyjna kontrola talibów nad kobietami doprowadziła do gwałtownego wzrostu liczby prób samobójczych - stwierdzili autorzy raportu ONZ.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: