Iran donosi o wystrzeleniu rakiety z satelitą. "Jeśli Bóg da, wkrótce będziemy mieli start operacyjny"

Źródło:
Reuters, PAP

Iran wystrzelił rakietę nośną z satelitą, aby wysłać w kosmos trzy urządzenia badawcze - podało tamtejsze ministerstwo obrony. Nie sprecyzowano jednak, czy jakiekolwiek z tych urządzeń dotarło na orbitę.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Rzecznik resortu Ahmad Hosseini powiedział w państwowej telewizji, że rakieta Simorgh wystrzeliła trzy urządzenia badawcze na wysokość 470 kilometrów. - Był to wstępny start. Jeśli Bóg da, wkrótce będziemy mieli start operacyjny - dodał Hosseini.

Irańska telewizja państwowa zaprezentowała materiał, dotyczący wystrzelenia rakiety nośnej. Nie podano jednak, kiedy to nastąpiło. Nie wiadomo również, czy jakikolwiek z urządzeń dotarło na orbitę.

Nieudane próby

Iran, który ma jeden z największych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie, w ciągu ostatnich kilku lat doświadczył kilku nieudanych wystrzeleń satelitów z powodów problemów technicznych.

Stany Zjednoczone skrytykowały te próby, twierdząc, że technologia balistyczna dalekiego zasięgu, wykorzystywana do umieszczania satelitów na orbicie, może być również wykorzystywana do wystrzeliwania głowic nuklearnych - przypomniała agencja Reutera.

Teheran zaprzecza, że jego działalność w tej sferze jest przykrywką dla rozwoju rakiet balistycznych.

Rozmowy w Wiedniu

W Wiedniu trwają rozmowy w sprawie powrotu USA do porozumienia nuklearnego z Iranem. Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia w 2018 roku, za prezydentury Donalda Trumpa.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 procent, w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji nałożonych na ten kraj.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Autorka/Autor:tas

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kanisorn Pringthongfoo / Shutterstock

Tagi:
Raporty: