Pompeo o obecności wojsk w Iraku: będziemy współpracować z wybranymi przywódcami

Świat


Władze Stanów Zjednoczonych będą współpracowały z władzami Iraku, aby wspólnie znaleźć właściwe rozwiązanie kwestii rozmieszczenia naszych wojsk w tym kraju - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas spotkania ze studentami Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii.

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo odniósł się do wniosku rządu w Bagdadzie o opracowanie strategii wyjścia wojsk USA z Iraku.

- W sprawie ostatecznego rozwiązania kwestii naszej obecności w Iraku będziemy współpracować z wybranymi przywódcami w Iraku. Chcemy znaleźć właściwe rozwiązanie – powiedział Mike Pompeo studentom Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii.

Irak chce wycofania obcych wojsk z kraju

W piątek premier Iraku Adil Abd al-Mahdi poinformował, że zwrócił się do Departamentu Stanu USA z wnioskiem o opracowanie mapy drogowej, dotyczącej wycofania amerykańskich wojsk z Iraku.

Prośba została przekazana podczas jego rozmowy telefonicznej z Pompeo. Jak napisano w oświadczeniu irackiego premiera, al-Mahdi poprosił Pompeo o "wysłanie do Iraku przedstawicieli USA w celu przygotowania mechanizmu realizacji rezolucji irackiego parlamentu".

"Premier podkreślił, że amerykańskie drony latają w przestrzeni powietrznej Iraku bez pozwolenia władz irackich, co jest pogwałceniem umów dwustronnych" - brzmiało oświadczenie.

Irański atak na bazy USA w IrakuPAP/Reuters

Zabójstwo generała Sulejmaniego

Bagdad zwrócił się do Waszyngtonu o wycofanie amerykańskich wojsk w związku z atakiem sił USA w irackiej stolicy, w wyniku którego zginął dowódca irańskiej elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds generał Kasem Sulejmani.

Irak akcję tę postrzega za niedopuszczalne naruszenie swej suwerenności i naruszenie iracko-amerykańskiego porozumienia o wzajemnym zapewnieniu bezpieczeństwa.

Mike Pompeo w odpowiedzi na iracki wniosek oświadczył, że nie zamierza negocjować kwestii wycofania wojsk amerykańskich z Iraku. Wcześniej czołowi amerykańscy dowódcy wojskowi, w tym przewodniczący Kolegium Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley, a także szef Pentagonu Mark Esper zapewniali, że Stany Zjednoczone nie planują wycofania swych wojsk z Iraku.

W Iraku jest około 5200 żołnierzy amerykańskich, którzy pomagają w szkoleniu irackich sił w walce z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego.

Amerykańskie siły zbrojne w rejonie Zatoki PerskiejAdam Ziemienowicz | PAP/Reuters

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Elisha Dawkins

Tagi:
Raporty: