Pompeo: odejście Boltona nie zmieni polityki zagranicznej

TVN24


Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział, że często różnił się poglądami ze zwolnionym we wtorek przez prezydenta USA Donalda Trumpa doradcą Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem.

Donald Trump zwolnił doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona>

- Było wiele okazji, przy których ja i Bolton bez wątpienia nie zgadzaliśmy się - powiedział Mike Pompeo na wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu. – Ale dzieje się tak z wieloma osobami, z którymi współpracuję – przyznał.

Sekretarz stanu podkreślił, że "odejście jednego człowieka z administracji rządowej nie zmieni polityki zagranicznej USA".

"Prezydent gotowy na spotkanie z władzami Iranu"

Do sprawy zwolnienia Boltona odniósł się także minister skarbu USA Steven Mnuchin, który potwierdził słowa Pompeo, iż Donald Trump nie zamierza zmieniać swojej polityki wobec Iranu i jest zdecydowany kontynuować "kampanię maksymalnej presji" na Iran.

- Prezydent jest gotowy na spotkanie z władzami Iranu bez warunków wstępnych, ale zamierza utrzymywać kampanię maksymalnej presji - powiedział Mnuchin.

Trump zwolnił Boltona

O zwolnieniu Boltona Trump poinformował we wtorek na Twitterze i wyjaśnił, że zażądał dymisji od swojego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego, a ten ją złożył. Dodał, że "mocno nie zgadzał się" z Boltonem w wielu kwestiach.

Inną wersję wydarzeń przedstawił John Bolton, który na Twitterze napisał, że złożył rezygnację, a prezydent Trump miał poprosić go o rozmowę na ten temat następnego dnia.

Iran: dymisja Boltona to znak porażki

Hesameddin Aszena, doradca irańskiego prezydenta Hasana Rowhaniego ocenił, że dymisja Johna Boltona to "wyraźny znak, iż amerykańska kampania sankcji przeciwko Iranowi jest porażką".

"Marginalizacja Boltona i jego dymisja to nie przypadek, ale wyraźny znak porażki amerykańskiej strategii maksymalnej presji. Nie mam wątpliwości, że jesteśmy w stanie poradzić sobie z amerykańskim podejściem do Iranu i że nigdy się nie poddamy. Blokada Iranu zostanie złamana" - oświadczył na Twitterze doradca Rowhaniego.

Autor: asty//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/ Department of State

Tagi:
Raporty: