Spór o dziedzictwo Aleksandra Wielkiego. Macedonia gotowa ustąpić


Macedonia jest gotowa zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Wielkim - zwanym Aleksandrem Macedońskim - jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją o nazwę kraju - oświadczył premier Zoran Zaew.

- Zrezygnuję z roszczenia Macedonii do wyłącznego prawa do dziedzictwa Aleksandra. Historia nie należy tylko do nas, ale też do Grecji i wielu innych krajów - powiedział Zoran Zaew w wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym w piątek wieczorem.

Od momentu odzyskania niepodległości przez Macedonię w 1991 r. Grecja, dla której ten słynny władca także jest bohaterem narodowym, toczy ze Skopje spór o nazwę państwa. Na forum Unii Europejskiej przeforsowała dla niego oficjalne określenie "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (akronim angielski FYROM).

Grecka blokada Macedonii

Zdaniem Grecji używanie nazwy Macedonia kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia. Z tego powodu Ateny od lat blokują wysiłki Skopje, by wstąpić do NATO i Unii Europejskiej.

W ubiegłym tygodniu Zaew ponownie wyraził wolę rozwiązania konfliktu z Grecją w sprawie nazwy jego kraju, a Skopje i Ateny po trzech latach impasu ponownie uruchomiły sponsorowane przez ONZ rozmowy dotyczące sporu o nazwę dawnej republiki jugosłowiańskiej.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: