Zoran Zaew

Zoran Zaew

Konieczność wzmocnienia polityki rozszerzenia Unii Europejskiej i apel do krajów członkowskich w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną - to główne konkluzje IX Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Południowo-Wschodniej, który odbył się w poniedziałek w Budapeszcie.

Weto prezydenta Francji Emmanuela Macrona w sprawie rozpoczęcia negocjacji o przystąpieniu Albanii i Macedonii Północnej do UE może być zapamiętane jako historyczny błąd i osłabić Wspólnotę - twierdzi we wtorek w artykule redakcyjnym "Financial Times".

Federica Mogherini skrytykowała nierozpoczęcie przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną. To "historyczny błąd" - oceniła w niedzielę szefowa unijnej dyplomacji. Wcześniej identycznego sformułowania użył macedoński premier Zoran Zaew, komentując brak porozumienia przywódców w tej sprawie.

Mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli, przywódcom krajów Unii Europejskiej nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Według nieoficjalnych informacji Francja była jedynym krajem, który blokował decyzje o otwarciu rozmów akcesyjnych.

Unijni ministrowie ds. europejskich nie wypracowali we wtorek porozumienia pozwalającego otworzyć negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną. W środę premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zaapelował do unijnych przywódców, aby nie tworzyli przeszkód na drodze jego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej.

Grecki parlament niewielką większością głosów poparł w piątek porozumienie z Macedonią o zmianie przez ten kraj nazwy na Republika Macedonii Północnej. Umożliwia to zakończenie trwającego od ponad 25 lat sporu między obydwoma państwami. Premierom obu krajów Aleksisowi Ciprasowi i Zoranowi Zaewowi pogratulował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.