Łotewska armia poinformowała w niedzielę, że niespełna 9 kilometrów od granic morskich tego kraju, na wodach wyłącznej Łotewskiej Strefy Ekonomicznej, pojawiły się trzy rosyjskie jednostki floty bałtyckiej, w tym okręt podwodny. Rosyjskie MON nie zareagowało na te informacje.
Serwis prasowy łotewskich Narodowych Sił Zbrojnych przekazał w niedzielę wieczorem, że w ciągu doby wojskowi zaobserwowali w pobliżu wód terytorialnych Łotwy trzy rosyjskie jednostki wchodzące w skład Floty Bałtyckiej.
Trzy okręty i samolot?
Łotysze doprecyzowali, że chodzi o okręt podwodny projektu 877 Halibut (w terminologii NATO - Kilo). Dwie inne jednostki to okręt desantowy projektu 775 (w kodzie NATO - Ropucha) i korweta rakietowa przeznaczona do zwalczania łodzi podwodnych projektu 133 (w kodzie NATO - Parchim).
Łotewska armia nie poinformowała, jak długo jednostki pozostawały na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej bałtyckiego kraju, ani też w którym dokładnie momencie się tam pojawiły.
Łotysze dodali natomiast, że blisko granic powietrznych ich kraju zauważono też wojskowy samolot transportowy An-22.
Rosja przeszkadza Litwie i Szwecji
30 kwietnia Litwa przekazała informacje o tym, że rosyjskie okręty cztery razy od końca marca „przegoniły” litewskie i szwedzkie statki, których załogi układają na dnie Bałtyku instalację mającą przesyłać energię ze Skandynawii do tego bałtyckiego kraju.
Projekt zwany NordBalt ma w dużej mierze uniezależnić Litwę od dostaw energii elektrycznej z Rosji. NordBalt ma mieć długość 400 km i połączyć port w Kłajpedzie z portem Nybro w Szwecji. Koszt inwestycji wycenia się na 550 mln euro, a połączenie - według planów - miałoby zostać uruchomione już w grudniu tego roku.
Z kolei Finlandia w ostatnich dniach wystrzeliła w kierunku "podwodnego celu", którym najprawdopodobniej był rosyjski okręt podwodny, przebywający w wodach Zatoki Fińskiej, ładunki głębinowe. Finowie nie chcieli potwierdzić, że wrogi "cel" należał do rosyjskiej floty wojennej, ale Helsinki rozpoczęły śledztwo w tej sprawie.
Autor: adso/ja / Źródło: Ria Novosti, PAP
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org