Wybory parlamentarne na Łotwie. Są wyniki exit poll

Autor:
akr/tr
Źródło:
PAP

Partia obecnego łotewskiego premiera Kriszjanisa Karinsza, Nowa Jedność, zdobyła w wyborach parlamentarnych najwięcej głosów - wynika z opublikowanych w sobotę wieczorem wyników exit poll.

Według exit poll, do Sejmu wejdzie osiem ugrupowań - podał portal publicznego nadawcy LSM. Największe poparcie otrzymała partia premiera Kriszjanisa Karinsza - Nowa Jedność - zdobywając 22,5 proc. głosów.

Na drugim miejscu znalazła się utworzona w tym roku Zjednoczona Lista (11,5 proc.), skupiająca regionalnych polityków i przedsiębiorców - podał portal Delfi.

Pierwszą trójkę zamyka będący dotychczas w opozycji Związek Zielonych i Rolników z wynikiem ok. 11 proc. Z tym ugrupowaniem związany jest Aivars Lembergs, objęty amerykańskimi sankcjami były mer miasta Windawa i oligarcha, który spędził rok w więzieniu za korupcję - przypominiał Delfi.

Partia określana jako rosyjska nie weszła do parlamentu

Według exit poll do Sejmu nie weszła Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda", określana jako partia rosyjska. Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyła też partia Konserwatyści, będąca w dotychczasowym rządzie.

Kandydaci startowali łącznie z 19 list wyborczych. Przed wyborami eksperci i media prognozowali, że nowy - czternasty - parlament będzie rozdrobniony, a sformowanie rządu może trwać długo.

Szef ośrodka badającego opinię publiczną SKDS Arnis Kaktinsz podkreślił, że średnio co trzecia pytana osoba odmówiła udzielenia odpowiedzi podczas exit poll - podał Delfi. Nie wykluczył, że bardziej skryci w sprawie tego, na kogo głosowali, byli rosyjskojęzyczni wyborcy. Jego zdaniem, końcowe wyniki partii rosyjskich mogą być lepsze niż pokazuje exit poll. Ludność rosyjskojęzyczna stanowi ok. 25 proc. mieszkańców Łotwy. Jak wskazał politolog Juris Rozenvalds, wśród rosyjskojęzycznych wyborców panuje dosyć duża apatia w związku z tym, że partie, na które zazwyczaj głosowali, nie mają praktycznie szans, by być u władzy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/tr

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości