Litewski Sejm zatwierdził reformę poboru do armii, zakładającą między innymi, że na listę poborowych będą wpisywani 17-latkowie. Co jeszcze zmieni nowa ustawa i w których krajach sąsiadujących z Polską prowadzony jest obowiązkowy pobór?
Litewski jednoizbowy parlament przyjął w czwartek nowelizację ustawy o poborze wojskowym. "Za" głosowało 85 posłów, trzech było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu. Ustawa przewiduje pobór Litwinów z grupy wiekowej 18-22 lata do wojska bezpośrednio po ukończeniu szkoły. Obecnie do wojska rekrutowani są mężczyźni w wieku 18-23 lata, przypomniał w czwartek portal lrt.lt. Litwa przywróciła zasadniczą służbę wojskową w 2015 roku.
Decyzja o tym, czy młode osoby nadają się do służby wojskowej, będzie podejmowana, gdy skończą one 17 lat. Przejdą wówczas obowiązkowe badania. Jeśli wyniki będą dobre, po ukończeniu 18. roku życia rozpoczną służbę. Ponadto zmiany mają zapewnić możliwość odbywania służby wojskowej w określonej formie tym, którzy chcą służyć, ale nie pozwala im na to stan zdrowia. Osoby, które chciałyby dobrowolnie odbyć służbę, mogłyby to zrobić w wieku od 18 do 39 lat.
Reforma poboru na Litwie
Przed głosowaniem w litewskim Sejmie dyskutowano nad możliwością odroczenia służby na czas studiów. Wbrew opiniom litewskiego ministerstwa obrony zdecydowano, że odroczenie takie będzie możliwe.
Kolejna zmiana to zróżnicowanie czasu służby wojskowej. Do tej pory, zgodnie z przepisami, służba trwała dziewięć miesięcy. Litewski resort obrony wyjaśnia na swojej stronie, że po reformie, "biorąc pod uwagę wymogi szkolenia wojskowego ustalone dla specjalności wojskowych", część poborowych będzie mogła zostać zwolniona już po sześciu miesiącach. Na okres trzech miesięcy będą powoływani specjaliści, których brakuje w wojsku, np. specjaliści w dziedzinie lotnictwa czy inżynierowie.
Jeśli ustawa zostanie podpisana przez prezydenta Gitanasa Nausedę, będzie wchodzić w życie etapami - od lipca bieżącego roku do początku 2026 roku.
- Nie ma znaczenia, z jakiej rodziny pochodzisz, nie ma znaczenia, kim są twoi rodzice, nie ma znaczenia, kim jesteś, masz ten sam obowiązek. W społeczeństwach, w których istnieje taka zasada, jest to bardzo dobra szkoła dla młodych ludzi - stwierdziła szefowa rządu Ingrida Szimonyte, cytowana przez lrt.lt, portal litewskiego nadawcy publicznego.
Obowiązkowa służba wojskowa w państwach bałtyckich i u sąsiadów Polski
Obowiązkowy pobór do wojska prowadzony jest też w dwóch pozostałych państwach bałtyckich: na Łotwie i w Estonii. W tej ostatniej do poboru stawiają się osoby między 18. a 27. rokiem życia, zaś długość służby uzależniona jest od wielu czynników, m.in. obranej ścieżki edukacyjnej. Łotwa przywróciła obowiązkową służbę wojskową w ubiegłym roku. Wezwania do armii dla mężczyzn w wieku 18-27 lat wysyłane są od stycznia 2024 roku.
Jak przedstawia się sytuacja u sąsiadów Polski? Czechy zrezygnowały z obowiązkowej służby wojskowej w listopadzie 2004 roku, Słowacja nieco ponad rok później - na początku 2006 roku. Niemcy zdecydowały się na podobny krok w 2011 roku. - Byłem zwolennikiem obowiązkowej służby wojskowej, dopóki istniała. Została ona zawieszona, mamy teraz Bundeswehrę o zupełnie innych strukturach. Odradzam wznawianie starej debaty na temat poboru do wojska - mówił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w 2022 roku.
Jak wyglądają plany dotyczące służby wojskowej w Polsce? Minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz uspokajał ostatnio, że powszechny pobór do wojska nie zostanie wprowadzony, bo armia tylko w tym roku zyskała dziewięć tysięcy żołnierzy powołanych do służby zawodowej i w sumie Wojsko Polskie liczy już 198 tysięcy żołnierzy.
ZOBACZ TEŻ: Weszła w życie ukraińska ustawa o mobilizacji. "Nikt nie będzie wysyłał świeżaka na pierwszą linię frontu"
Źródło: lrt.lt, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock