Parlament w Rydze zdecydował o utworzeniu Państwowej Służby Obrony (VAD), w ramach której obywatele Łotwy będą zobowiązani do odbycia służby w armii lub w innej formacji, na przykład w Gwardii Narodowej.
Nowe przepisy zostały uchwalone zdecydowaną większością głosów - utworzenie VAD poparło 68 deputowanych, 11 było przeciwko. Władze w Rydze przywróciły tym samym obowiązkową służbę wojskową, którą zniesiono w 2007 roku. Pierwsze powołania do wojska planowane są już na początku lipca, najpierw dla ochotników - poinformowała agencja Bloomberga.
Wezwania do armii dla mężczyzn w wieku 18-27 lat będą wysyłane od stycznia 2024 roku.
- Od czasu brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę żyjemy w innej rzeczywistości geopolitycznej i sytuacji bezpieczeństwa. Wprowadzenie VAD jest odpowiedzią Łotwy na te nowe wyzwania - oświadczyła łotewska minister obrony Inara Murniece, cytowana przez Bloomberga.
OSW: cztery formy służby wojskowej
Jak informował warszawski Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), na początku września ubiegłego roku łotewski rząd przyjął propozycję resortu obrony w sprawie utworzenia VAD, której jednym z elementów stanie się roczna służba wojskowa.
Mężczyźni w wieku 18-27 lat będą mogli wypełnić obowiązek w ramach państwowej służby obrony w jednej z czterech form (do wyboru). Pierwsza to roczna służba wojskowa (w tym miesiąc urlopu) w Łotewskich Siłach Zbrojnych - czytamy w analizie OSW
Druga forma służby przewiduje podpisanie pięcioletniego kontraktu z Gwardią Narodową, trzecia - alternatywną służbę cywilną koordynowaną przez wybrane ministerstwa, np. spraw wewnętrznych czy zdrowia, natomiast czwarta - udział w specjalistycznych szkoleniach dla studentów szkół wyższych.
- Przywrócimy służbę w armii, ponieważ społeczeństwo Łotwy ma być gotowe na dowolny kryzys, w tym na wojnę - oświadczył we wrześniu ubiegłego roku ówczesny minister obrony tego kraju Artis Pabriks.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Armīns Janiks/Ministerstwo Obrony Łotwy