Harry o tym, dlaczego nie zdążył pożegnać się z umierającą babcią: nie zaprosili mnie do samolotu

Źródło:
tvn24.pl
"60 Minutes: wywiad z księciem Harrym" - zapowiedź
"60 Minutes: wywiad z księciem Harrym" - zapowiedź
wideo 2/5
"60 Minutes: wywiad z księciem Harrym" - zapowiedź

Tuż po śmierci królowej Elżbiety II media odnotowały, że książę Harry dotarł do jej rezydencji zbyt późno i nie zdążył pożegnać się z babcią. W wywiadzie udzielonym stacji CBS młodszy syn króla Karola III wyjaśnił, że nie został zaproszony na pokład samolotu, którym do Szkocji dotarła wcześniej część rodziny.

Harry był w Londynie na imprezie charytatywnej, kiedy pałac ogłosił pogorszenie się stanu zdrowia królowej Elżbiety II. Książę Sussexu samotnie wybrał się do Balmoral, jednak - jak podał wówczas magazyn "People" - nie zdążył pożegnać się ze swoją babcią: na lotnisku w pobliżu rezydencji 96-letniej monarchini wylądował już po ogłoszeniu jej śmierci. BBC dzień później przekazało, że młodszy syn Karola III był też pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który opuścił Balmoral.

Rodzina nie zaprosiła go na pokład

Książę Harry w głośnym wywiadzie dla stacji CBS, wyemitowanym też w TVN24, opowiedział o kulisach podróży do miejsca, gdzie spędzała ostatnie dni Elżbieta II. - Spytałem brata, jakie mają plany, jak chcą się dostać z Kate do Szkocji. Kilka godzin później cała rodzina mieszkająca na terenie Windsoru i Ascot wsiadła do samolotu, w którym było chyba z 16 miejsc - powiedział. Zapytany przez prowadzącego wywiad Andersona Coopera, czy został zaproszony na pokład, odpowiedział: - Nie.

Królowa Elżbieta II z wnukami, księciem Harrym i księciem WilliamemTim Graham Photo Library/Getty Images

Po przybyciu na miejsce na księcia miała czekać księżniczka Anna, jedyna córka Elżbiety II. - Czekała na mnie ciocia. Spytała, czy chcę zobaczyć babcię - wspominał Harry w wywiadzie dla CBS, dodając: - Zastanawiałem się przez pięć sekund, czy to dobry pomysł. Ale poczułem, że dam radę i muszę się pożegnać. Zdjąłem kurtkę i spędziłem czas z babcią. 

Ciało Elżbiety II miało znajdować się w jej sypialni. - Cieszyłem się, że tak wyszło. Jej życie się dopełniło, a teraz czekał na nią jej mąż. Są pochowani razem - dodał Harry, nawiązując do śmierci księcia Filipa, który zmarł w kwietniu 2021 roku.

Z opublikowanego przez szkocki departament rządowy aktu zgonu wynika, że Elżbieta II zmarła 8 września o godzinie 15:10 (16:10 w Polsce). W momencie śmierci przy łóżku królowej miał być ówczesny książę Karol, księżna Kamila i księżniczka Anna. "Miałam szczęście dzielić z moją najdroższą matką ostatnie 24 godziny jej życia" - napisała córka królowej w oświadczeniu. Pożegnać z królową nie zdążyły się również jej najmłodsze dzieci: książę Andrzej i książę Edward z żoną Zofią oraz jej wnuk William, którzy wylądowali w Szkocji na krótko przed 16:00 lokalnego czasu. Do zamku Balmoral dotarli około godziny później.

Rodzina Elżbiety II w drodze do Balmoral.Jeff J Mitchell/Getty Images

Autobiografia księcia Harry'ego

Harry udzielił wywiadu we wtorek. Tego samego dnia odbyła się premiera autobiografii Harry'ego. "Spare" to spisane wspomnienia piątego w kolejce do brytyjskiego tronu księcia Sussexu. Publikacja ta jest najszybciej sprzedającą się książką w kategorii non-fiction w historii Wielkiej Brytanii - poinformował we wtorek wieczorem jej wydawca.

Książę Harry w "60 Minutes"CBS

Wydawnictwo Transworld Penguin Random House poinformowało, że dotychczasowa sprzedaż "Spare" przekroczyła 400 tys. egzemplarzy. Liczba ta obejmuje wydanie papierowe, audiobooki i ebooki. - Zawsze wiedzieliśmy, że ta książka poszybuje wysoko, ale to przekracza nawet nasze najbardziej optymistyczne oczekiwania. O ile wiemy, jedyne książki, które sprzedawały się lepiej w pierwszym dniu, to te, w których główną rolę odgrywa inny Harry - powiedział dyrektor zarządzający wydawnictwa Larry Finlay.

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CBS