Królowa Elżbieta odwołuje podróż do Irlandii Północnej. Musi odpocząć

Źródło:
Reuters, PAP

Brytyjska królowa Elżbieta "niechętnie zastosowała się" do rady lekarzy i przez kilka następnych dni będzie odpoczywać. W związku z tym odwołana została jej planowana wizyta w Irlandii Północnej - poinformował Pałac Buckingham. 95-latka jest najdłużej urzędującą głową państwa na świecie.

"Królowa niechętnie zastosowała się do rady lekarzy, by odpocząć przez kilka następnych dni" - przekazał pałac w oświadczeniu. Jak czytamy, Elżbieta jest "w dobrym humorze", choć "jest rozczarowana, że ​​nie będzie mogła odwiedzić Irlandii Północnej, gdzie miała podjąć szereg zobowiązań". Przekazano, że królowa wysyła do mieszkańców Irlandii Północnej "ciepłe myśli i ma nadzieję na wizytę w kraju w przyszłości".

Źródła Agencji Reutera przekazały, że decyzja nie jest związana z infekcją COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE W TVN24 GO

W tym tygodniu brytyjskie media podały, że królowa "grzecznie, ale stanowczo" odmówiła przyjęcia nagrody dla seniora roku, bo - jej zdaniem - nie spełnia kryteriów. "Jej Wysokość wierzy, że mamy tyle lat, na ile się czujemy" - wyjaśnił prywatny sekretarz królowej Edward Young.

Elżbieta II ma 95 lat. Mimo niewielu zabiegów w przyszłości, dotyczących między innymi kolan, królowa cieszy się silnym zdrowiem. Jest najdłużej urzędującą głową państwa na świecie, a także najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. Tron objęła po śmierci ojca - 6 lutego 1952 roku, w wieku 25 lat. W przyszłym roku obchodzić będzie 70-lecie panowania.

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: Reuters, PAP