Królowa Elżbieta II odmówiła przyjęcia nagrody dla seniora roku

Autor:
ft/kg
Źródło:
PAP

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II "grzecznie, ale stanowczo" odmówiła przyjęcia nagrody dla seniora roku, ponieważ uważa, że nie spełnia kryteriów - poinformowały brytyjskie media. Monarchini, która w kwietniu skończyła 95 lat, "wierzy, że mamy tyle lat, na ile się czujemy" - poinformował jej sekretarz.

Gyles Brandreth, przewodniczący kapituły przyznającej nagrodę Oldie of the Year, latem napisał list do prywatnego sekretarza królowej Elżbiety II Edwarda Younga z pytaniem, czy monarchini przyjęłaby wyróżnienie. "Jej Wysokość wierzy, że mamy tyle lat, na ile się czujemy, w związku z czym Królowa nie uważa, by spełniała stosowne kryteria, aby móc przyjąć wyróżnienie, i ma nadzieję, że znajdzie pan bardziej godnego odbiorcę" - napisał Young w odpowiedzi. Jego list zamieszczono w najnowszym numerze miesięcznika dla seniorów "The Oldie Magazine", który od prawie 30 lat przyznaje nagrodę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Elżbieta II odmówiła przyjęcia nagrody

Tegoroczne wyróżnienia, które we wtorek po południu wręczono w londyńskim hotelu Savoy, otrzymali prowadząca telewizyjny program kulinarny Delia Smith, prezenter muzyczny Bob Harris, aktor i satyryk Barry Humphries, Margaret Seaman, która wykonała z wełny modele pałaców królewskich, poeta i dramaturg Roger McGough, lekarze Saroj Datta i Mridul Kumar Datta oraz były piłkarz Geoff Hurst.

W ceremonii wręczenia nagród uczestniczyła synowa Elżbiety II, księżna Camilla. Sama monarchini na wtorkowy wieczór miała zaplanowany udział w przyjęciu dla uczestników odbywającego się w Londynie globalnego forum inwestycyjnego.

Elżbieta II jest najdłużej urzędującą głową państwa na świecie, a także najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii. W przyszłym roku obchodzić będzie 70-lecie panowania.

Brytyjska rodzina królewskaPAP/REUTERS

Autor:ft/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości