Król Karol III głową państwa w Australii i Nowej Zelandii. Oficjalne uroczystości

Źródło:
PAP

Nowy brytyjski król Karol III w niedzielę został oficjalnie ogłoszony głową państwa w Australii i w Nowej Zelandii. Uroczystości odbyły się w stolicach obu państw.

Zarówno w Australii jak i w Nowej Zelandii, podobnie jak w Kanadzie, rola brytyjskiego monarchy jako głowy państwa ma charakter symboliczny. Państwa te wchodzą w skład Wspólnoty Narodów, zwanej także Wspólnotą Brytyjską.

Król Karol III głową państwa w Australii i Nowej Zelandii

W Australii gubernator generalny David Hurley, jako reprezentant brytyjskiego monarchy, oficjalnie ogłosił króla Karola III głową państwa podczas uroczystości przed parlamentem w stolicy kraju Canberze.

Wcześniej premier Australii Anthony Albanese ogłosił 22 września dniem żałoby po zmarłej królowej. Dzień ten będzie świętem publicznym. Albanese potwierdził, że uda się do Londynu na uroczystości pogrzebowe 19 września.

Australia. Gubernator generalny David Hurley oficjalnie ogłosił Karola III królemPAP/EPA/MICK TSIKAS

W stolicy Nowej Zelandii - Wellington proklamacja nowego monarchy również odbyła się przed gmachem parlamentu. Przemawiając na schodach parlamentu do zgromadzonych tłumów premier Jacinda Ardern oświadczyła, że uroczystość jest wyrazem uznania, że syn zmarłej królowej Elżbiety II, "Jego Majestat król Karol III, jest naszym suwerenem".

- Król Karol konsekwentnie demonstrował głęboki szacunek dla naszego narodu, który tą postawę wielce doceniał. Nie mam wątpliwości, że to się pogłębi - dodała Ardern.

Autorka/Autor:ads/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/MICK TSIKAS

Tagi:
Raporty: