TVN24 | Świat

Przyspiesza akcja szczepień w USA. Pracodawcy wprowadzają wymóg szczepień

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Amerykańskie media informują, że w obliczu szybko pogarszającej się sytuacji epidemicznej i wprowadzania obowiązków szczepień przez największych pracodawców, liczba szczepień w USA znów zaczęła rosnąć. Do właścicieli prywatnych firm, aby wprowadzili w nich wymóg szczepienia, zwrócił się gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo. Według Białego Domu miniony tydzień był pod tym względem najlepszy od niemal dwóch miesięcy.

- Miniony tydzień był naszym najlepszym od początku czerwca jeśli chodzi o liczbę pierwszych zastrzyków - poinformował w niedzielę szef personelu Białego Domu Ron Klain. Według danych Centrów Kontroli i Prewencji Chorób, do punktów szczepień w ciągu ostatnich 7 dni zgłaszało się niemal 400 tysięcy niezaszczepionych wcześniej osób dziennie. Jeszcze na początku lipca liczba ta była bliska 200 tysięcy.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Według ekspertów cytowanych przez "Washington Post" jest to efekt dwóch czynników: nowej fali zakażeń napędzanej przez wariant Delta koronawirusa oraz coraz szerszego przyjmowania wymogów szczepień przez pracodawców. W piątek po raz pierwszy od lutego liczba nowych zakażeń koronawirusem w USA przekroczyła 100 tys., zaś eksperci przewidują, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 300 tys. jeszcze w sierpniu.

Amerykańskie firmy wprowadzają obowiązkowe szczepienia

W ubiegłym tygodniu cały szereg firm i instytucji wprowadził obowiązek szczepienia na COVID-19 - lub poddawania się regularnym testom - dla swoich pracowników. Obowiązek szczepień dla pracowników administracji federalnej ogłosił prezydent Joe Biden, zaś wcześniej zrobili to też gubernatorzy Kalifornii i Nowego Jorku. W ślad za nimi poszły też jedne z największych firm prywatnych.

Wymóg szczepień zapowiedział między innymi największy prywatny pracodawca w USA - zatrudniająca prawie 2 miliony pracowników sieć supermarketów Walmart, a także m.in. koncern Disneya, Google, Facebook oraz Netflix.

100 dolarów za zaszczepienie się

Dane CDC wskazują na to, że w pełni zaszczepiło się dotąd 57,9 proc. osób w wieku powyżej 12 lat oraz 60,4 proc. dorosłych. Według lipcowych badań na zlecenie Associated Press, około połowy z niezaszczepionych dotąd Amerykanów kategorycznie odmawia otrzymania szczepionki przeciwko COVID-19.

Z kolei według sondażu YouGov dla pisma "The Economist" największym potencjalnym czynnikiem motywującym do zaszczepienia się przez nieprzekonanych byłoby pełne zatwierdzenie szczepionek przez Agencję Leków i Żywności, co spodziewane jest wczesną jesienią. Inne powody to otrzymanie 100-dolarowej zapłaty za zastrzyk (skłoniłoby to 8 proc. badanych) oraz wymóg nałożony przez pracodawcę (również 8 proc.). O zaoferowanie 100-dolarowej zachęty przez władze stanowe zaapelował w ubiegłym tygodniu Biały Dom. Dotychczas podobne rozwiązania zastosowano w Nowym Meksyku, Arkansas, Marylandzie i Wirginii Zachodniej.

Cuomo wzywa właścicieli firm do wprowadzenia wymogu szczepienia

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo poinformował w poniedziałek, że zwraca się do właścicieli prywatnych firm, aby wprowadzili w nich wymóg szczepienia na COVID-19. Oznajmił również, że jeśli liczba zakażeń koronawirusem nie zacznie spadać, rozważy wprowadzenie obowiązku szczepień dla pracowników domów opieki, nauczycieli i pracowników służby zdrowia.

Zapowiedział też, że pracownicy transportu publicznego będą musieli szczepić się lub regularnie testować. Gubernator zachęca władze lokalne w Nowym Jorku oraz kuratoria okręgów szkolnych na obszarach z wysokim wskaźnikiem zakażeń koronawirusa, by również wprowadziły taki wymóg dla swoich podwładnych.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: