Jak pandemia wpłynęła na statystykę śmierci w Rosji. Rosstat publikuje dane

TVN24 | Świat

Autor:
asty, tas/kab
Źródło:
PAP, Interfax

W Rosji w maju odnotowano o ponad 18 tysięcy więcej zgonów w porównaniu z analogicznym momentem 2019 roku - przekazała Federalna Służba Statystyki Państwowej. Jako pierwszy powód zgonu w ponad 7 tysiącach przypadków podano COVID-19 - dodaje Rosstat.

W Rosji zarejestrowano w maju 172 914 zgonów, o 18 375 więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - poinformowała w piątek Federalna Służba Statystyki Państwowej (Rosstat). Wśród majowych zgonów 12 452 osoby zmarły z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 lub podejrzeniem COVID-19. Jak podał Rosstat, z tej liczby jako pierwszy powód zgonu w 7444 przypadkach podano COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak podała rosyjska agencja Interfax, najwięcej zgonów z powodu zakażenia koronawirusem w maju odnotowano w regionach Centralnego Okręgu Federalnego (jeden z ośmiu okręgów w Rosji) - 4994 z 7444. Według danych Rosstatu w Moskwie zmarło w tym czasie 2757 osób, w obwodzie moskiewskim - 1669. 

"Epidemia dotarła z opóźnieniem"

Wicepremier Tatiana Golikowa przypomniała, że pandemia dotarła do Rosji z opóźnieniem w porównaniu z innymi krajami, a wzrost zachorowań rozpoczął się w połowie marca. - Mieliśmy dwa i pół miesiąca na przygotowanie systemu opieki zdrowotnej, co opóźniło wpływ na wskaźniki śmiertelności - dodała Golikowa. 

Agencja Reutera podała, że wiele krajów traktuje takie statystyki "ogólnej śmiertelności" jako wskazówki pozwalające zrozumieć pełne działanie koronawirusa, gdyż niektóre zgony spowodowane przez COVID-19 mogą nie zostać zarejestrowane, podczas gdy liczba zgonów z powodu innych schorzeń może również wzrosnąć z czasem gdy system opieki medycznej jest przeciążony.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Według federalnego sztabu operacyjnego do walki z koronawirusem, w Rosji zarejestrowano od początku pandemii 720 547 przypadków zakażenia (6611 w ciągu ostatniej doby), wyzdrowiało 497 446 osób, zmarło 11 205.

Autor:asty, tas/kab

Źródło: PAP, Interfax

Tagi:
Raporty: