CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>
O 243 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę. Łącznie w Polsce potwierdzono 2554 przypadki zakażenia. 43 osoby zmarły, o śmierci dziesięciu z nich poinformowano w środę.
W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?
1. "To, co się rzuca w oczy, to - paradoksalnie - pusty szpital"
Chcemy możliwie dużo nauczyć się od naszych włoskich kolegów, tak żebyśmy mogli potem wykorzystać to do pomocy chorym i naszym kolegom i koleżankom z personelu medycznego w Polsce - mówił w rozmowie z TVN24 Michał Madeyski z Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wraz z innymi lekarzami i ratownikami pojechał do północnych Włoch na 10-dniową misję, gdzie wsparł lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego.
- To , co się rzuca w oczy, to - paradoksalnie - pusty szpital. Przyjęto obecnie taką zasadę, że wszyscy pacjenci, którzy nie wymagają wspomagania oddechu, przebywają w domach, czyli są leczeni przez specjalne zespoły ambulatoryjne, które jeżdżą do tych chorych, oczywiście odpowiednio zabezpieczone - relacjonował Madeyski.
2. Kolejne kraje przedłużają restrykcje lub wprowadzają nowe
Niemcy przedłużyły do 19 kwietnia restrykcje wynikające z rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.
Rząd Bułgarii zdecydował się na utrzymanie stanu nadzwyczajnego do 13 maja. Decyzja ta nie została jeszcze zatwierdzona przez parlament. Ukraina zaostrza środki bezpieczeństwa i przewiduje, że będą obowiązywały do 24 kwietnia.
3. Wokół szaleje epidemia, a tam nie zachorował nikt
O tych miasteczkach nigdy nie mówiło się aż tyle. Ferrera Erbognone leży w Lombardii, pierwszej europejskiej "ofierze" koronawirusa. Jedna poczta, jedna stacja kolejowa, około 2000 mieszkańców. Przypadków zakażenia - zero. Podobnie w piemonckim Montaldo Torinese, gdzie żyje kilkaset osób.
Do tej pory wszyscy pozostają tam zdrowi, choć wokół szaleje epidemia.
4. Wolontariusze muzeum pomagają powstańcom
- Nasi wolontariusze, z zachowaniem wszystkich zasad kwarantanny, pomagają prawie 50 powstańcom, kupują im leki, dostarczają zakupy - mówił w TVN24 dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.
5. Młoda epidemia, nieodrobiona lekcja z SARS i niebywała zakaźność
Z koronawirusem walczą już niemal wszystkie kraje świata. Według gościa programu "Tak jest" w TVN 24 Radosława Sierpińskiego, szefa Agencji Badań Medycznych, jest jeszcze za wcześnie, by cieszyć się z coraz bliższego dojścia do stworzenia skutecznych metod leczenia i zapobiegania patogenowi. Niemniej jednak mnóstwo państw i organizacji jest zaangażowanych w jak najszybsze znalezienie antidotum na koronawirusa.
6. Nastolatki wyleczone, wracają do domu
- Z wielką radością informujemy, że dwójka dzieci, która trafiła do nas przed dwoma tygodniami z wirusem COVID-19 jest zdrowa i może opuścić szpital - przekazała Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. I dodała, że nastolatki były hospitalizowane w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Dziewczynki miały łagodne objawy choroby.
Informację potwierdził też Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. Na Facebooku przekazał, że kolejne wyniki testów laboratoryjnych, przeprowadzonych u dwójki dzieci, okazały się negatywne.
‼️ Szanowni Państwo, z radością informuję, że na terenie województwa dolnośląskiego wśród osób, u których potwierdzono...
Posted by Jarosław Obremski on Wednesday, April 1, 2020
7. Tysiące pielęgniarek i setki ratowników jadą do Nowego Jorku
Przeciążony z powodu epidemii Nowy Jork otrzyma wsparcie z całych Stanów Zjednoczonych. Do miasta przyjedzie 500 ratowników medycznych oraz 2000 pielęgniarek. Dojedzie tam również 250 dodatkowych karetek pogotowia. Poinformował o tym we wtorek burmistrz miasta Bill de Blasio.
Liczba osób zakażonych koronawirusem, które zmarły w Nowym Jorku, według miejskiego wydziału zdrowia przekroczyła tysiąc. Potwierdzono ponad 43 tysiące przypadków zakażenia SARS-Cov-2.
W opinii de Blasio zapotrzebowanie miasta na sprzęt i pracowników medycznych jest ogromne. Burmistrz miasta wiązał to między innymi z gwałtownym wzrostem liczby pacjentów zakażonych koronawirusem w dzielnicy Queens.
8. "Wyraźne wyhamowanie" rozwoju epidemii w Finlandii
Wprowadzone ograniczenia w życiu społecznym w Finlandii doprowadziły do "wyraźnego wyhamowania" rozwoju epidemii COVID-19 w tym kraju - ocenił w środę Mika Salminen z Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL). Zastrzegł jednak, że trzeba być gotowym na to, że epidemia potrwa jeszcze miesiące.
9. Durant i koledzy blisko wyzdrowienia
- Czterej gracze Brooklyn Nets, u których wykryto COVID-19, nie mają już żadnych objawów choroby - poinformował Generalny Menadżer klubu NBA Sean Marks podczas środowej telekonferencji. Zawodnicy przeszli ponaddwutygodniowy okres kwarantanny. Wśród nich jest gwiazdor NBA Kevin Durant.
RAPORT TVN24.PL: Polacy pomagają w walce z epidemią >>>
10. Schroniska i azyle dla zwierząt proszą o pomoc
Gdy cierpią ludzie, łatwo nie zauważyć, że cierpią też zwierzęta. Nowy koronawirus ich nie zakazi, ale w schroniskach, azylach i innych miejscach pomocy zwierzętom brakuje już karmy, pieniędzy i rąk do pracy. Zdrożały lekarstwa, suplementy, pasze, nawet siano dla koni.
11. "Dobre Słowa" wsparciem dla starszych i samotnych
Stowarzyszenie Szlachetna Paczka uruchomiło infolinię dla osób starszych, które z powodu koronawirusa są samotne we własnych domach. Projekt "Dobre Słowa - Telefon dla Seniorów" działa codziennie w godzinach 10-12 i 17-19 pod numerem 12 333 7088. Stowarzyszenie chce dotrzeć również do osób w szpitalach.
Przypominamy również: "Jak poprawnie zdjąć rękawiczki jednorazowe" >>>
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Autorka/Autor: tmw//now
Źródło: TVN24, PAP, Reuters, BBC News, New York Times