Dodatkowe restrykcje w kolejnych krajach i nastolatki z Wrocławia, które pokonały koronawirusa. Podsumowujemy środę

Madeyski: chcemy możliwie dużo się nauczyć od naszych włoskich kolegów
Źródło: TVN24
Rządy kolejnych krajów - między innymi Niemiec, Bułgarii i Ukrainy - wprowadziły dodatkowe restrykcje w walce z koronawirusem. Wrocławski szpital opuściły dwie nastolatki zakażone wirusem. Światowe media zainteresowały się dwoma miasteczkami położonymi we włoskim centrum epidemii, w których nie odnotowano ani jednego przypadku koronawirusa. Co jeszcze wydarzyło się w środę?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

O 243 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem poinformowało Ministerstwo Zdrowia w środę. Łącznie w Polsce potwierdzono 2554 przypadki zakażenia. 43 osoby zmarły, o śmierci dziesięciu z nich poinformowano w środę.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej doby w Polsce i na świecie?

 

1. "To, co się rzuca w oczy, to - paradoksalnie - pusty szpital"

Chcemy możliwie dużo nauczyć się od naszych włoskich kolegów, tak żebyśmy mogli potem wykorzystać to do pomocy chorym i naszym kolegom i koleżankom z personelu medycznego w Polsce - mówił w rozmowie z TVN24 Michał Madeyski z Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Wraz z innymi lekarzami i ratownikami pojechał do północnych Włoch na 10-dniową misję, gdzie wsparł lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego.

- To , co się rzuca w oczy, to - paradoksalnie - pusty szpital. Przyjęto obecnie taką zasadę, że wszyscy pacjenci, którzy nie wymagają wspomagania oddechu, przebywają w domach, czyli są leczeni przez specjalne zespoły ambulatoryjne, które jeżdżą do tych chorych, oczywiście odpowiednio zabezpieczone - relacjonował Madeyski.

Cała rozmowa z Michałem Madeyskim
Źródło: TVN24

2. Kolejne kraje przedłużają restrykcje lub wprowadzają nowe

Niemcy przedłużyły do 19 kwietnia restrykcje wynikające z rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19.

Rząd Bułgarii zdecydował się na utrzymanie stanu nadzwyczajnego do 13 maja. Decyzja ta nie została jeszcze zatwierdzona przez parlament. Ukraina zaostrza środki bezpieczeństwa i przewiduje, że będą obowiązywały do 24 kwietnia.

3. Wokół szaleje epidemia, a tam nie zachorował nikt

O tych miasteczkach nigdy nie mówiło się aż tyle. Ferrera Erbognone leży w Lombardii, pierwszej europejskiej "ofierze" koronawirusa. Jedna poczta, jedna stacja kolejowa, około 2000 mieszkańców. Przypadków zakażenia - zero. Podobnie w piemonckim Montaldo Torinese, gdzie żyje kilkaset osób.

Do tej pory wszyscy pozostają tam zdrowi, choć wokół szaleje epidemia.

Źródło: Google Maps

4. Wolontariusze muzeum pomagają powstańcom

- Nasi wolontariusze, z zachowaniem wszystkich zasad kwarantanny, pomagają prawie 50 powstańcom, kupują im leki, dostarczają zakupy - mówił w TVN24 dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

muzeum
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego o pomocy powstańcom
Źródło: TVN24

5. Młoda epidemia, nieodrobiona lekcja z SARS i niebywała zakaźność

Z koronawirusem walczą już niemal wszystkie kraje świata. Według gościa programu "Tak jest" w TVN 24 Radosława Sierpińskiego, szefa Agencji Badań Medycznych, jest jeszcze za wcześnie, by cieszyć się z coraz bliższego dojścia do stworzenia skutecznych metod leczenia i zapobiegania patogenowi. Niemniej jednak mnóstwo państw i organizacji jest zaangażowanych w jak najszybsze znalezienie antidotum na koronawirusa.

6. Nastolatki wyleczone, wracają do domu

- Z wielką radością informujemy, że dwójka dzieci, która trafiła do nas przed dwoma tygodniami z wirusem COVID-19 jest zdrowa i może opuścić szpital - przekazała Monika Kowalska, rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. I dodała, że nastolatki były hospitalizowane w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Dziewczynki miały łagodne objawy choroby.

Informację potwierdził też Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. Na Facebooku przekazał, że kolejne wyniki testów laboratoryjnych, przeprowadzonych u dwójki dzieci, okazały się negatywne.

7. Tysiące pielęgniarek i setki ratowników jadą do Nowego Jorku

Przeciążony z powodu epidemii Nowy Jork otrzyma wsparcie z całych Stanów Zjednoczonych. Do miasta przyjedzie 500 ratowników medycznych oraz 2000 pielęgniarek. Dojedzie tam również 250 dodatkowych karetek pogotowia. Poinformował o tym we wtorek burmistrz miasta Bill de Blasio.

Liczba osób zakażonych koronawirusem, które zmarły w Nowym Jorku, według miejskiego wydziału zdrowia przekroczyła tysiąc. Potwierdzono ponad 43 tysiące przypadków zakażenia SARS-Cov-2.

W opinii de Blasio zapotrzebowanie miasta na sprzęt i pracowników medycznych jest ogromne. Burmistrz miasta wiązał to między innymi z gwałtownym wzrostem liczby pacjentów zakażonych koronawirusem w dzielnicy Queens.

8. "Wyraźne wyhamowanie" rozwoju epidemii w Finlandii

Wprowadzone ograniczenia w życiu społecznym w Finlandii doprowadziły do "wyraźnego wyhamowania" rozwoju epidemii COVID-19 w tym kraju - ocenił w środę Mika Salminen z Fińskiego Instytutu Zdrowia (THL). Zastrzegł jednak, że trzeba być gotowym na to, że epidemia potrwa jeszcze miesiące.

9. Durant i koledzy blisko wyzdrowienia

- Czterej gracze Brooklyn Nets, u których wykryto COVID-19, nie mają już żadnych objawów choroby - poinformował Generalny Menadżer klubu NBA Sean Marks podczas środowej telekonferencji. Zawodnicy przeszli ponaddwutygodniowy okres kwarantanny. Wśród nich jest gwiazdor NBA Kevin Durant.

Kevin Durant jest zawodnikiem Brooklyn Nets
Kevin Durant jest zawodnikiem Brooklyn Nets

RAPORT TVN24.PL: Polacy pomagają w walce z epidemią >>>

10. Schroniska i azyle dla zwierząt proszą o pomoc

Gdy cierpią ludzie, łatwo nie zauważyć, że cierpią też zwierzęta. Nowy koronawirus ich nie zakazi, ale w schroniskach, azylach i innych miejscach pomocy zwierzętom brakuje już karmy, pieniędzy i rąk do pracy. Zdrożały lekarstwa, suplementy, pasze, nawet siano dla koni.

Prezes Szlachetnej Paczki Joanna Sadzik o projekcie "Dobre Słowa - Telefon dla Seniorów"
Źródło: TVN24

11. "Dobre Słowa" wsparciem dla starszych i samotnych

Stowarzyszenie Szlachetna Paczka uruchomiło infolinię dla osób starszych, które z powodu koronawirusa są samotne we własnych domach. Projekt "Dobre Słowa - Telefon dla Seniorów" działa codziennie w godzinach 10-12 i 17-19 pod numerem 12 333 7088. Stowarzyszenie chce dotrzeć również do osób w szpitalach.

Przypominamy również: "Jak poprawnie zdjąć rękawiczki jednorazowe" >>>

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Aktualnie czytasz: Dodatkowe restrykcje w kolejnych krajach i nastolatki z Wrocławia, które pokonały koronawirusa. Podsumowujemy środę
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Czytaj także: