Kolejne kraje przedłużają restrykcje lub wprowadzają nowe. Merkel: wiem, że to trudne

TVN24 | Świat

Autor:
eŁKa/rzw
Źródło:
TVN24

Niemcy przedłużyły do 19 kwietnia restrykcje wynikające z rozprzestrzeniania się epidemii COVID-19. Rząd Bułgarii zdecydował się na utrzymanie stanu nadzwyczajnego do 13 maja. Ukraina zaostrza środki bezpieczeństwa i przewiduje, że będą obowiązywały do 24 kwietnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Kanclerz Angela Merkel poinformowała w środę, że rząd federalny Niemiec i przedstawiciele władz krajów związkowych zgodzili się na wydłużenie do 19 kwietnia restrykcji mających spowolnić rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Tego dnia kończy się przerwa świąteczna w niemieckich szkołach.

Szefowa rządu przekazała, że 14 kwietnia ma odbyć się kolejna dyskusja na temat ewentualnego przedłużenia restrykcji.  Na czas świąt kanclerz wezwała do powstrzymania się od prywatnych podróży i odwiedzin. - Wiem, że to trudne - przyznała i dodała, że trzeba będzie zrezygnować ze spotkań rodzinnych i udziału w nabożeństwach.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Kanclerz rządzi z domu

Obwiązujące w Niemczech zasady, mające spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa, ograniczają do niezbędnych przypadków wyjścia z domu, nakazują poruszanie się po ulicach co najwyżej w parach lub w towarzystwie członków rodziny i zakazują prowadzenia działalności obiektom handlowym i usługowym z wyjątkiem sklepów spożywczych, drogerii i aptek.

Niemieccy politycy odrzucili natomiast pomysł obowiązkowego noszenia maseczek w miejscach publicznych i sklepach. Takie restrykcje wprowadził wcześniej rząd Austrii.

Merkel drugi tydzień przebywa w domu na kwarantannie z powodu kontaktu z lekarzem, u którego wykryto obecność koronawirusa - testy na razie nie wykazały u kanclerz SARS-CoV-2.

Na Ukrainie w maseczkach

Rząd Ukrainy ogłosił w środę, że zaostrza ograniczenia w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Będzie obowiązywał między innymi obowiązek noszenia maseczki ochronnej w miejscach publicznych.

Oprócz tego nie będzie można korzystać z parków, skwerów i innych terenów rekreacyjnych ani przemieszczać się w grupach powyżej dwóch osób. Zakaz przemieszczania się w większej grupie nie dotyczy pilnych sytuacji związanych z obowiązkami służbowymi lub towarzyszenia dzieciom.

Bez opieki pełnoletnich w miejscach publicznych nie mogą przebywać osoby poniżej 16. roku życia. Zakazano także wszystkich masowych zgromadzeń, w których uczestniczy ponad 10 osób. Nie dotyczy to władz.

Obostrzenia, według obecnych planów, skończą się 24 kwietnia - tego dnia ma się zakończyć ogłoszony w kraju stan nadzwyczajny.

Zakażony parlamentarzysta

W środę bułgarski rząd zaproponował przedłużenie stanu nadzwyczajnego do 13 maja – obecnie obowiązuje on do 12 kwietnia. Na to musi zgodzić się bułgarski parlament.

Nie wiadomo na razie, jak mieliby obradować posłowie tego kraju, szczególnie, że u jednego z nich wykryto koronawirusa. Na razie zaplanowane posiedzenia całego parlamentu i poszczególnych komisji odwołano. Wciąż na zatwierdzenie czeka rządowy plan finansowy dotyczący pomocy antykryzysowej dla biznesu.

Koronawirus w Europie

Według danych na 1 kwietnia zebranych ze wszystkich europejskich krajów, potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 odnotowano na tym kontynencie 460870 i ponad 30 tysięcy zgonów wywołanych COVID-19. U naszych zachodnich sąsiadów odnotowano ponad 67 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, na Ukrainie powyżej 600, a w Bułgarii niecałe 400.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:eŁKa/rzw

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty: