Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała, że porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja.
Na konferencji prasowej w Porto po zakończeniu nieformalnego szczytu UE Ursula von der Leyen podała, że porozumienie polityczne dotyczące certyfikatów, potwierdzających zaszczepienie lub negatywny wynik testów bądź obecność przeciwciał, jest oczekiwane do końca maja. - Pozwoli to na uruchomienie systemu, tak by ludzie mogli dysponować niepodrabialnym dowodem zaszczepienia lub negatywnego wyniku testu (...) lub obecności przeciwciał - oświadczyła szefowa KE.
Dodała, że prace techniczne i prawne po stronie Komisji powinny się zakończyć w czerwcu.
Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji. Ma on ułatwić poruszanie się po UE.
Morawiecki o paszportach szczepionkowych: w Polsce jesteśmy u progu tej dyskusji
W nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej podczas Szczytu Społecznego UE bierze udział premier Mateusz Morawiecki. W piątek mówił dziennikarzom, że temat paszportów szczepionkowych był często poruszany w kuluarach. Wskazał, że w kilku krajach naszego regionu ten proces jest dalej posunięty i państwa coraz częściej myślą o tym, aby wprowadzić swojego rodzaju certyfikowanie, które umożliwi bardziej swobodne podejście do realizacji pewnych możliwości gospodarczych i społecznych.
Jak mówił, w Polsce "jesteśmy u progu tej dyskusji". - Tutaj warto podkreślić, że wiele państw jest już tutaj zaawansowanych w tej dziedzinie - dodał.
Rzecznik rządu Piotr Mueller informował, że "Polska aktywnie uczestniczy w pracach nad projektem rozporządzenia w sprawie zielonego certyfikatu cyfrowego". "Deklarujemy gotowość do dalszych prac nad tworzeniem rozwiązań, które powinny ułatwiać przemieszczanie się i dostępność usług, a nie wprowadzać przesłanki dyskryminacyjne i utrudniać te swobody. Jako jedno z pierwszych państw członkowskich Polska opracowała krajowe rozwiązanie dla świadectwa szczepień opartego na zastosowaniu kodu QR" - mówił.
"Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni"
Ursula von der Leyen w sobotę poinformowała również, że do tej pory do krajów członkowskich trafiło 200 milionów dawek szczepionek, a 160 milionów osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Stanowi to około 25 proc. populacji UE.
- Wcześniej czy później dzieci i nastolatkowie będą szczepieni. Musimy się na to przygotować - powiedziała, przypominając, że Komisja zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu na COVID-19.
- Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 procent dorosłej populacji do lata - zapewniła przewodnicząca KE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock