Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczne matury na Węgrzech odbędą się tylko w wersji pisemnej. O takiej decyzji rządu poinformował w czwartek minister kierujący kancelarią premiera Gergely Gulyas podczas konferencji prasowej online. W Polsce nie ma jak dotąd decyzji o dokładnym terminie matur oraz ich formie.
Pisemne egzaminy maturalne na Węgrzech rozpoczną się 4 maja i potrwają około dwóch tygodni.
Specjalne procedury
Maturę będą mogły zdawać tylko osoby, które potrzebują egzaminu dojrzałości, aby w bieżącym roku kontynuować edukację. Jest to około 83 tysięcy osób. Podczas egzaminu w sali będzie mogło przebywać jednocześnie najwyżej dziesięcioro uczniów, będą musieli siedzieć w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie.
Ustna część możliwa będzie do przeprowadzenia tylko w przypadkach, gdy egzamin ma polegać na przedstawieniu projektu. Taka sytuacja dotyczy nieco ponad 3 tys. uczniów.
Nie będzie obowiązku zadawania egzaminu maturalnego wiosną. Jeśli ktoś woli, może to zrobić jesienią, wtedy jednak będzie mógł wziąć udział dopiero w przyszłorocznej rekrutacji na wyższe uczelnie.
Polski Senat wzywa MEN do ogłoszenia ostatecznej decyzji
W Polsce decyzja w sprawie terminu i formy egzaminów maturalnych nie została jeszcze podjęta.
W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podali, że egzamin ósmoklasisty i matury zostają przesunięte. Jak powiedzieli, sprawdziany te odbędą się nie wcześniej niż w czerwcu, najprawdopodobniej w jego drugiej połowie, a nowy termin zostanie podany z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem.
Niepewna jest jednak nie tylko data sprawdzianów, ale i ich kształt. Możliwe, że egzaminów będzie mniej niż zazwyczaj.
CZYTAJ TAKŻE: Nie będzie ustnych egzaminów maturalnych? To możliwe>>>
W czwartek polski Senat podjął uchwałę, w której wezwał rząd do natychmiastowego ogłoszenia ostatecznej decyzji w sprawie egzaminu ósmoklasisty oraz matur w roku szkolnym 2019/2020. Projekt uchwały przygotowali senatorowie Koalicji Obywatelskiej. "Bliżej nieokreślona przyszłość to informacja stanowczo niewystarczająca. Uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i władze samorządowe nie mają wiedzy, czy odbędą się egzaminy, kiedy i w jakiej formie zostaną przeprowadzone oraz jak przebiegać będzie proces dydaktyczny przygotowujący do nich uczniów. Brak jest także wytycznych dotyczących przebiegu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i szkół wyższych" - głosi uchwała Senatu.
Koronawirus na Węgrzech
Na Węgrzech stwierdzono do czwartkowego popołudnia 1652 przypadki zakażenia koronawirusem. 142 osoby zmarły, a 199 uznano za wyleczone.
Źródło: PAP