Matura

Matura

Na maturze nie było egzaminów ustnych, więc - jak twierdzą uczniowie, a nawet część nauczycieli - nikt do nich nie przygotowywał. A teraz niespodzianka, przynajmniej dla części, bo są tacy, którzy dowiedzieli się, że przy okazji poprawiania matury z matematyki muszą zdać też ustny egzamin z języka polskiego i języka obcego. Zresztą nie tylko oni mają problem z powrotem ustnej matury.

Jedna z maturzystek w czasie matury sfotografowała i wrzuciła do internetu fragmenty arkusza maturalnego z wiedzy o społeczeństwie. Zdradziła ją cyfra z daty urodzenia. Maturę unieważniono wszystkim z jej szkoły. Ale wyścig z tymi, którzy próbują oszukiwać na maturach, to nie tylko sukcesy. - Ten rok był rekordowy pod względem zgłoszeń o nieprawidłowościach - przyznaje Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. I rozważa wrzucanie do kopert egzaminacyjnych... nadajników.

Igrzyska olimpijskie w świecie sportu to przepustka do medali i sławy. Olimpiada dla uczniów to otwarte drzwi na uczelnie jeszcze przed skończeniem szkoły średniej. Choć droga to niełatwa, wymagająca, bo i konkurencja duża - laureaci olimpiad matury bać się nie muszą, bo indeksy mają już w kieszeni. Adrianna Otręba.