Ponad 10 milionów zakażeń koronawirusem w Europie

Autor:
lukl/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Liczba stwierdzonych w Europie zakażeń koronawirusem podwoiła się w ciągu pięciu tygodni i przekroczyła 10 milionów. Dane przekazała w niedzielę agencja Reutera.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Na kontynencie zamieszkanym przez 10 procent światowej populacji odnotowano 22 procent z 46,3 miliona wszystkich infekcji na świecie.

W Europie na COVID-19 zmarło niemal 270 tysięcy osób, czyli 23 procent z blisko 1,2 miliona ofiar pandemii na świecie - wylicza agencja. W ciągu ostatniego tygodnia na Starym Kontynencie wykryto 1,6 miliona z 3,3 miliona potwierdzonych na całym świecie nowych infekcji.

Pięć milionów w nieco ponad miesiąc

Jak wylicza Reuters, na każde 10 tysięcy mieszkańców kontynentu przypada 127 zakażeń i cztery zgony. Dla USA wartości te wynoszą odpowiednio 278 i siedem - przypomina agencja. W Ameryce Łacińskiej i Azji próg 10 milionów infekcji został przekroczony w zeszłym miesiącu, w samych Stanach Zjednoczonych odnotowano ich dotychczas ponad 99 milionów.

Od początku epidemii do stwierdzenia 5 milionów zakażeń w Europie minęło prawie dziewięć miesięcy. Kolejne 5 zainfekowało się w nieco ponad miesiąc. Najwięcej zakażeń wykryto w regionie Europy Wschodniej - blisko jedną trzecią wszystkich na kontynencie. Na COVID-19 najwięcej osób zmarło w Europie Południowej - 32 proc. wszystkich ofiar epidemii na kontynencie.

Ponad półtora miliona zakażonych w Rosji, ponad milion w Wielkiej Brytanii

Najwięcej infekcji w Europie potwierdzono w Rosji - ponad 1,6 miliona, następnie we Francji - ponad 1,3 miliona, Hiszpanii - blisko 1,2 miliona i ponad milion w Wielkiej Brytanii. W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto 46 290 nowych infekcji, a zmarło 231 chorych - poinformowały władze.

Choć w niedzielę resort zdrowia Hiszpanii nie opublikował statystyki dotyczącej aktualnej liczby zakażeń i zgonów na COVID-19, to podał szacunki dotyczące liczby zmarłych na tę chorobę w październiku. Wynika z nich, że w miesiącu tym zanotowano 4 tysiące ofiar, czyli więcej niż zmarłych na grypę w całym minionym roku.

Roksana Guillen Ortega, Polka mieszkająca w Hiszpanii, o powrocie do lockdownu między innymi w Madrycie
Roksana Guillen Ortega, Polka mieszkająca w Hiszpanii, o powrocie do lockdownu między innymi w MadrycieTVN24

Bilans ofiar śmiertelnych pandemii w Europie jest najwyższy w Wielkiej Brytanii - ponad 46,5 tysiąca zgonów, następnie we Włoszech - ponad 38,6 tysiąca, Francji - 36,7 tysiąca, Hiszpanii - 35,8 tysiąca i Rosji - 28,2 tysiąca.

Ścisłe ograniczenia

Z powodu gwałtownie rosnącej liczby zakażeń rządy Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii ogłosiły ograniczenia niemal tak ścisłe jak podczas pierwszej fali pandemii, nowe restrykcje wprowadziły także władze Portugalii, Hiszpanii, Włoch i Szwajcarii - uzupełnia Reuters.

W Genewie od poniedziałku zamknięte będą wszystkie restauracje, bary i sklepy niehandlujące towarami pierwszej potrzeby - ogłosiły w niedzielę władze tego szwajcarskiego kantonu. W Szwajcarii w ostatnich dniach stwierdza się ponad tysiąc nowych zakażeń koronawirusem dziennie. Według lokalnych mediów brakuje miejsc w szpitalach. Jak informował w niedzielę "Neue Zuercher Zeitung am Sonntag" w położonym na południu kraju kantonie Valais po raz pierwszy nie można było przyjąć pacjentów na oddział intensywnej terapii.

Autor:lukl/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: