COVID-19 w Europie. W Grecji brakuje lekarzy, w Holandii najwięcej zakażeń, restrykcje w Czechach i Słowacji

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Grecja, Czechy i Słowacja zaostrzają restrykcje wobec osób niezaszczepionych przeciwko COVID-19. Na Węgrzech wprowadzane są obowiązkowe maseczki ochronne w pomieszczeniach zamkniętych. W Niemczech eksperci zalecają podawanie trzeciej dawki szczepionki dla wszystkich od 18. roku życia. Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Holandii – stwierdzono tam najwyższy od początku pandemii dzienny wzrost liczby zakażeń koronawirusem.

Szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas na konferencji prasowej poinformował, że noszenie maseczek ochronnych będzie na Węgrzech od soboty obowiązkowe. Powiedział też, że zostanie wprowadzony obowiązek zaszczepienia się trzecią dawką przeciw koronawirusowi dla wszystkich pracowników służby zdrowia i podobny krok jest planowany w administracji państwowej. Dodał, że według prognoz matematyków czwarta fala pandemii na Węgrzech może osiągnąć szczyt pod koniec listopada lub na początku grudnia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Najwyższy dzienny wzrost liczby zakażeń w Holandii

Holenderski Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) zarejestrował 23 680 infekcji, czyli o 2887 więcej niż w środę - od wybuchu pandemii nie zanotowano w tym kraju tak dużego dziennego wzrostu liczby zakażeń.

Jak informuje Krajowy Ośrodek Koordynacji Dystrybucji Pacjentów (LCPS), rośnie także obłożenie szpitali. Obecnie przebywa w nich 2110 osób chorych na COVID-19 (w środę było to 2077 osób), w tym 413 na oddziałach intensywnej terapii.

Nowe obostrzenia w Grecji. Apel do lekarzy z prywatnych klinik

Ministerstwo zdrowia Grecji wezwało w czwartek lekarzy pracujących na co dzień w prywatnych klinikach pięciu regionów północnej i centralnej części kraju do pomocy szpitalom publicznym, zmagającym się z czwartą falą epidemii COVID-19 - podał dziennik "Kathimerini".

Według obliczeń ministerstwa, do wsparcia szpitali publicznych potrzebnych jest 100 lekarzy. Do wtorku resort zdołał pozyskać jedynie 40, którzy dobrowolnie zgodzili się pomóc publicznym placówkom. Premier Grecji Kyriakos Micotakis ogłosił w czwartek w telewizyjnym wystąpieniu, że od poniedziałku w kraju będą obowiązywać nowe obostrzenia w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Nowe środki oznaczają, że niezaszczepione osoby dorosłe nie będą już miały dostępu do obiektów zamkniętych po przedstawieniu negatywnego wyniku testu. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami niezaszczepieni nie mogą korzystać jedynie z restauracji w środku lokalu. - To jest rzeczywiście pandemia wśród niezaszczepionych - skomentował premier, nawołując do szczepień.

Według nowych zasad certyfikat szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia przestanie być ważny po siedmiu miesiącach od podania drugiej dawki. Oznacza to, że ta grupa wiekowa będzie miała jeden miesiąc na otrzymanie dawki przypominającej szczepionki.

Niemieccy eksperci zalecają podawanie trzeciej dawki szczepionki

Niemiecka stała komisja ds. szczepień (Stiko) wydała w czwartek "ze skutkiem natychmiastowym" zalecenie szczepienia dawką przypominającą dla osób od 18. roku życia. Tymczasem szefowie oddziałów intensywnej terapii w największych klinikach Badenii-Wirtembergii zaapelowali w liście otwartym o więcej szczepień – ostrzegli, że w przeciwnym razie wkrótce zabraknie łóżek dla pacjentów z zawałami, udarami i po wypadkach.

Przed przeciążeniem na OIOM-ach przestrzegli w liście otwartym szefowie tych oddziałów z siedmiu największych klinik w Badenii-Wirtembergii – informuje regionalny dziennik "Stuttgarter Nachrichten". Jak podkreślili medycy, "mimo pandemii w ciągu ostatnich 20 miesięcy utrzymywano dobrą opiekę nad osobami z zagrożeniem życia", ale tej jesieni "niezwykle zaraźliwy wariant Delta koronawirusa" bardzo pogarsza sytuację.

Koronawirus w NiemczechDIMITRIS TOSIDIS/PAP/EPA

"W ciągu najbliższych kilku tygodni spodziewamy się bardzo dużej liczby nowych przypadków COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii, pacjenci ci mogą zająć ponad 60 proc. wszystkich dostępnych miejsc na oddziałach OIOM" – przewidują lekarze.

Obecnie 20 proc. łóżek na oddziałach intensywnej terapii zajmują pacjenci z koronawirusem. Prawie 90 proc. z nich to osoby niezaszczepione. Jak podkreślają lekarze, konsekwencje tego trendu są niepokojące i dotykają wszystkich pacjentów, od noworodków po seniorów, ale "przede wszystkim nagłymi przypadki wymagające intensywnej terapii, osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, a także (przypadki takie jak) ciąże z powikłaniami, nowotwory, udary czy zawały serca".

"Prawdopodobnie nie będziemy w stanie zaopiekować się nimi wszystkimi dobrze i sprawnie, ponieważ pielęgniarki i lekarze są zajęci opieką nad pacjentami z COVID-19" – zaznaczają lekarze, apelując, by zaszczepić się "dla dobra własnego i swoich rodzin".

W Czechach negatywne testy nie będą traktowane jako certyfikat covidowy

Rząd Czech zdecydował w czwartek, że certyfikaty covidowe będą ograniczone jedynie do zaświadczeń o szczepieniach przeciw COVID-19 lub o przebytej chorobie. Poza pewnymi wyjątkami nie będą już uznawane negatywne wyniki testów na obecność koronawirusa. Nowe przepisy mają obowiązywać do końca lutego.

Wprowadzono wyjątek dla osób poniżej 18. roku życia, osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki, oraz dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą się zaszczepić przeciw COVID-19. Testy będą także honorowane w sanatoriach oraz podczas posiedzeń władz spółek i firm. Testy PCR i antygenowe będą także akceptowane podczas wizyt w szpitalu i placówkach pomocy społecznej.

Rząd zdecydował, że studenci mieszkający w akademikach nie będą mogli tak jak teraz wykonywać testów samodzielnie, a uznawane będą tylko wyniki z atestowanych laboratoriów.

Słowacja zaostrza restrykcje dla niezaszczepionych

Rząd Słowacji zdecydował o zaostrzeniu restrykcji głównie dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19. Zmiany wejdą w życie w poniedziałek i mają obowiązywać przez trzy tygodnie.

Od poniedziałku pracodawcy będą musieli sprawdzać certyfikaty covidowe wszystkich zatrudnionych i pracę będą mogły podjąć tylko osoby zaszczepione, po przebytej chorobie COVID-19 lub z negatywnym wynikiem testu. Możliwe będzie wysłanie pracownika niespełniającego tych warunków na urlop lub zorganizowanie mu pracy z domu. Zasada będzie obowiązywać w całym kraju, chociaż formalnie dotyczy powiatów o wysokim poziomie zagrożenia epidemicznego.

Udział w imprezach masowych został ograniczony do osób, które są zaszczepione lub przechorowały COVID-19. W powiatach, w których sytuacja epidemiczna jest bardzo zła, ograniczono liczebność uczestników do 50 osób. Osoby niezaszczepione będą mogły robić zakupy tylko w sklepach z niezbędnym asortymentem – w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach.

Aby dostać się do centrów handlowych, potrzebny będzie certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebytą chorobę. Taki sam wymóg obowiązuje widzów imprez sportowych oraz osoby chcące wejść do akwaparku lub na basen. W powiatach o najgorszej sytuacji epidemicznej, a aktualnie jest ich 54 spośród 79, pozostaną zamknięte hotele oraz lokale gastronomiczne. Dozwolona będzie jedynie sprzedaż dań na wynos.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości