Koronacja Karola III. Kiedy, gdzie i co się wydarzy

Aktualizacja:
Źródło:
Sky News, PAP

Koronacji króla Karola będą towarzyszyć trwające trzy dni obchody i uroczystości. Od procesji do Opactwa Westminsterskiego po święto państwowe The Big Help Out - oto kalendarium wydarzeń wraz z podpowiedziami, skąd najlepiej będzie oglądać brytyjską rodzinę królewską.

Koronacja króla Karola odbędzie się 6 maja, ale uroczystości będą odbywać się przez cały weekend - to między innymi procesje, koncert i obiady w całej Wielkiej Brytanii, na które zapraszani będą lokalni mieszkańcy.

Gdzie i o której godzinie odbędzie się koronacja Karola III

Koronacja króla Karola III - i jego żony królowej Kamili - odbędzie się w sobotę 6 maja 2023 r. Ceremonia w Opactwie Westminsterskim rozpocznie się o 11.00 rano czasu lokalnego (w Polsce będzie to godzina 12.00). W przeciwieństwie do koronacji Elżbiety, która trwała blisko cztery godziny, ceremonia z udziałem Karola potrwa około dwie godziny.

Rodzina królewska przybędzie do kolegiaty św. Piotra w Westminsterze w uroczystej procesji z Pałacu Buckingham. Po ceremonii członkowie rodziny królewskiej wrócą w procesji do pałacu.

Następnie król i królowa małżonka pokażą się na balkonie Pałacu Buckingham, gdzie dołączą do nich inni członkowie rodziny. Tak zakończą się sobotnie uroczystości.

Brytyjska rodzina królewska na balkonie Pałacu BuckingamChris Jackson/Getty Images

Trasa procesji koronacyjnej

Król i królowa małżonka pojadą tą samą trasą - długości około dwóch kilometrów - na ceremonię do Opactwa Westminsterskiego i z powrotem do Pałacu Buckingham. Przejadą The Mall - reprezentacyjną aleją łączącą Pałac Buckingham z Trafalgar Square, przez bramę Admiralty Arch, potem południową stroną Trafalgar Square, a następnie wzdłuż ulic Whitehall i Parliament Street, wschodnią i południową stroną Parliament Square do Broad Sanctuary i tak dotrą do opactwa.

Na uroczystość koronacyjną Karola III i Kamilę zawiezie kareta zamówiona z okazji 60-lecia panowania Elżbiety II (Diamond Jubilee State Coach - ang.), po raz pierwszy użyta w 2014 roku. W drodze powrotnej królowi i królowej posłuży złota kareta koronacyjna (Gold State Coach - ang.), która używana była podczas koronacji wszystkich brytyjskich monarchów od czasu Wilhelma IV w 1831 roku. Ma siedem metrów długości, 3,6 metra wysokości, waży cztery tony, a do jej ciągnięcia potrzeba ośmiu koni. 

ZOBACZ TEŻ: Dwie karety posłużą podczas koronacji Karola III. Jedna luksusowa, na drugą bardzo narzekała Elżbieta II

Kareta dotrze do Opactwa Westminsterskiego tuż przed godz. 12:00. Następnie przez nawę świątyni przejdą trzy procesje - w pierwszej pójdą przedstawiciele innych wyznań, w drugiej przedstawiciele państw, których głową jest brytyjski monarcha (będzie w niej szedł też brytyjski premier Rishi Sunak z żoną), zaś w trzeciej osoby niosące królewskie regalia, które będą potrzebne w czasie nabożeństwa, a na końcu Karol III i Camilla. Królewskiej parze towarzyszyć będzie po czworo paziów, a w tej roli wystąpią m.in. najstarszy wnuk króla, książę George oraz trójka wnuków królowej.

Skąd najlepiej będzie oglądać procesję koronacyjną

Można przypuszczać, że dobre miejsca wzdłuż trasy procesji będą bardzo poszukiwane, a zdobyć je będzie tym trudniej, że członkowie rodziny królewskiej będą przemierzać krótszą trasę niż Elżbieta II w 1953 roku - wówczas Brytyjczycy mogli pozdrawiać młodą monarchinię na odcinku długości ponad siedmiu kilometrów. Tym razem trasa będzie liczyć 2,29 km, czyli prawie trzy razy mniej.

W dniu koronacji 6 maja - oprócz okolic Opactwa Westminsterskiego i Pałacu Buckingham - najlepszy widok gwarantują miejsca wzdłuż alei The Mall, przy placu defilad Horse Guards Parade oraz na Parliament Square. Brytyjskie media radzą fanom rodziny królewskiej wcześnie wstać, by udać się na trasę procesji. Dla mniej zdeterminowanych dostępna będzie przestrzeń wzdłuż północnej strony alei The Mall i ekrany na ulicach Londynu.

Podczas nabożeństwa Karol zostanie namaszczony świętym Olejem Krzyżma, sporządzonym z oliwek z Góry Oliwnej i konsekrowanym w Jerozolimie. Tradycja ta - sięgająca biblijnego Starego Testamentu, który opisuje namaszczenie króla Salomona przez kapłana Sadoka i proroka Natana – została zachowana, aby podkreślić duchowy status monarchy.

By dotrzeć do centrum wydarzeń, najlepiej dojechać metrem do stacji Hyde Park Corner, Green Park, Charing Cross i St James's Park. Zamknięcia ulic mogą utrudniać tego dnia przemieszczanie się po Londynie.

Wszystkie wydarzenia wielkiego dnia będą pokazywane na żywo w telewizji i internecie. Koronacja będzie również transmitowana na ponad 50 dużych ekranach w całej Wielkiej Brytanii.

Książę Karol (2008)Hugo Burnand/Getty Images

Koronacja

Ceremonia w Opactwie Westminsterskim, której będzie przewodniczył arcybiskup Canterbury Justin Welby, zacznie się w południe, ma potrwać niecałe dwie godziny, i będzie składała się z sześciu części.

W pierwszej części Karol III zostanie zaprezentowany poddanym jako "niekwestionowany król". Abp Welby oraz po raz pierwszy także trzy inne osoby - damy Orderu Podwiązki i Orderu Ostu oraz odznaczony Krzyżem Jerzego były żołnierz - zwrócą się do zgromadzonych z pytaniem, czy gotowi są okazać królowi hołd i gotowość do służby, na co ci odpowiadać będą "Boże, chroń króla Karola".

W drugiej części król złoży przysięgę koronacyjną, w której przysięgnie rządzić w każdym z państw uznających jego władzę zgodnie z ich prawami i zwyczajami, wymierzać prawo i sprawiedliwość z miłosierdziem, podtrzymywać protestantyzm w Wielkiej Brytanii oraz chronić Kościół Anglii oraz jego biskupów i duchowieństwo. Przed przysięgą arcybiskup Canterbury, uznając, że w Wielkiej Brytanii istnieją różne wyznania, zapewni, że Kościół Anglii "będzie starał się wspierać środowisko, w którym ludzie wszystkich wyznań mogą żyć swobodnie". Po tym nastąpią czytania - premier Sunak odczyta fragment listu do Kolosan, a biskup Londynu Ewangelii św. Łukasza, po czym arcybiskup Welby wygłosi kazanie.

Trzecią częścią będzie namaszczenie. To jedyny niewidoczny dla zgromadzonych fragment nabożeństwa, bo w tym czasie król będzie zasłonięty specjalną ozdobną płachtą. Namaszczenie ma podkreślić duchowy status monarchy, który jest równocześnie nominalną głową Kościoła Anglii. Król zdejmie płaszcz koronacyjny i usiądzie na tronie koronacyjnym św. Edwarda, a arcybiskup Welby namaści go robiąc przy użyciu olejku z oliwek ze Wzgórza Oliwnego w Jerozolimie znak krzyża na głowie, piersi i rękach króla.

Kolejną częścią będzie właściwa koronacja. Siedzącemu na tronie koronacyjnym królowi zostaną nałożone zbroja, stuła, złoty płaszcz koronacyjny, rękawica i pierścień, zaś do rąk otrzyma jabłko królewskie i berło. Następnie arcybiskup nałoży na głowę Karola III koronę św. Edwarda. W tym momencie zgromadzeni zakrzykną "Boże, chroń króla!", zaczną bić dzwony w Opactwie Westminsterskim, a w twierdzy Tower of London, na placu defiladowym Horse Guards Parade i w 11 miejscach w kraju wystrzelone zostaną salwy armatnie. To jedyny moment w życiu monarchy, gdy ma na głowie koronę św. Edwarda.

Później król zasiądzie na tronie, ale innym niż koronacyjny. Będzie to tron, który został wykonany z okazji koronacji Jerzego VI w 1937 r. Ostatnią, szóstą częścią będzie złożenie hołdu królowi. W przeszłości przyklękali przed monarchą i przysięgali mu wierność wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, jednak teraz uczyni to tylko następca tronu, książę William. Zamiast tego arcybiskup Canterbury wezwie zgromadzonych w świątyni oraz oglądających transmisję, by dołączyli się do tej przysięgi, mówiąc: "Przysięgam, że dochowam wierności Waszej Królewskiej Mości oraz Waszym dziedzicom i następcom zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg", choć jak podkreślono, będzie to dobrowolne.

Potem odbędzie się namaszczenie i koronacja królowej Camilli, które będą miały krótszą i prostszą formę niż w przypadku Karola III. Na jej głowę zostanie nałożona pochodząca z 1911 r. korona królowej Marii Teck.

Po komunii i błogosławieństwie Karol III uda się do kaplicy św. Edwarda, gdzie zdejmie koronę św. Edwarda, a włoży imperialną koronę państwową, i wraz Camillą przy dźwiękach hymnu państwowego wyjdą w procesji z Opactwa Westminsterskiego. Do Pałacu Buckingham udadzą się tą samą trasą, ale tym razem złotą karetą koronacyjną z 1762 r. Inaczej też będzie wyglądać procesja koronacyjna w drodze powrotnej, bo za królewską karetą podążać będą pozostali członkowie rodziny oraz ponad 5000 żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych oraz ok. 400 przedstawicieli sił zbrojnych z krajów Wspólnoty Narodów. Po dotarciu do Pałacu Buckingham na cześć króla i królowej oddana zostanie salwa armatnia. Ostatnim punktem ceremonii w sobotę będzie tradycyjne pojawienie się rodziny królewskiej na balkonie Pałacu Buckingham, skąd pozdrowią zgromadzonych ludzi i obserwować będą trwający sześć minut przelot samolotów wojskowych, w tym jednostki akrobacji lotniczej RAF - Red Arrows.

Co jeszcze wydarzy się w weekend koronacyjny

Niedziela 7 maja

Koncert koronacyjny w zamku Windsor. Wystąpią m.in. Katty Perry, Lionel Richie i Andrea Bocelli. Lighting up the Nation - wiele miejsc w Wielkiej Brytanii rozbłyśnie z pomocą projektorów, laserów, wyświetlaczy, dronów i iluminacji. Coronation Big Lunches - w ramach Wielkiego Lunchu Koronacyjnego Brytyjczycy zostaną zaproszeni na spotkanie z sąsiadami i członkami lokalnej społeczności na wspólny posiłek, filiżankę herbaty lub imprezę uliczną.

ZOBACZ TEŻ: Król i królowa wybrali "danie koronacyjne". Będzie przyrządzone w całym kraju

Poniedziałek 8 maja

The Big Help Out - to dzień wolny od pracy dla całej Wielkiej Brytanii. Ma to być czas poświęcony wolontariatowi. Brytyjczycy są zachęcani do angażowania się w projekty, które przygotowują lokalne społeczności.

Autorka/Autor:az, momo

Źródło: Sky News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Hugo Burnand/Getty Images