Kerry: Rosja dokonała wyboru. Dzisiaj jasno powiedzieliśmy, że jest on niewłaściwy

[object Object]
John Kerry o sytuacji na Ukrainie tvn24
wideo 2/24

Po całym dniu zabiegów dyplomatycznych w Paryżu głos zabrał John Kerry. - Rosja dokonała wyboru. Dzisiaj jasno powiedzieliśmy, że jest to wybór niewłaściwy - zaznaczył amerykański sekretarz stanu. Jak podkreślił, choć szefom MSZ nie udało się osiągnąć w Paryżu porozumienia, rozmowy będą kontynuowane.

23:34
Charków: atmosfera wciąż napięta
Charków: atmosfera wciąż napiętatvn24
04:58

Na wniosek prokuratora generalnego Ukrainy Kanada zamroziła aktywa członków władz byłego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza - poinformował kanadyjski premier Stephen Harper w środowym oświadczeniu. Oświadczenie nie precyzuje, o jakie aktywa chodzi i których osób dotyczą decyzje kanadyjskiego rządu.

02:23

W czwartek nad ranem weszły w życie sankcje polegające na zamrożeniu aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 innych osób uznanych za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych. Sankcje weszły w życie wraz z wpisaniem odpowiedniego rozporządzenia i listy osób do Dziennika Urzędowego UE. Decyzja w tej sprawie zapadła w środę.

02:23

W czwartek nad ranem weszły w życie sankcje polegające na zamrożeniu aktywów byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i 17 innych osób uznanych za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych. Sankcje weszły w życie wraz z wpisaniem odpowiedniego rozporządzenia i listy osób do Dziennika Urzędowego UE. Decyzja w tej sprawie zapadła w środę.

00:02
Donieck: zgromadzenie zwolenników władz w Kijowie
Donieck: zgromadzenie zwolenników władz w Kijowietvn24
23:39

Prezydent USA Barack Obama i premier Wielkiej Brytanii David Cameron zgadzają się, że militarna obecność Rosji na należącym do Ukrainy Krymie jest nie do przyjęcia - poinformował Biały Dom w środę po rozmowie telefonicznej obu przywódców.

22:01

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział w Paryżu, że próby powołania grupy kontaktowej ws. Ukrainy zakończyły się na razie niepowodzeniem. - Jeszcze nie doszliśmy do tego, by porozumieć się co do wspólnego formatu dla rozmów o średnio- i długoterminowych rozwiązaniach - powiedział Steinmeier po spotkaniu ze swoimi partnerami z krajów zachodnich i Rosji.

Rozmowy o warunkach powstania takiej grupy mają być kontynuowane w najbliższych dniach - zapowiedział szef niemieckiej dyplomacji. Zaznaczył, że nie jest zadowolony z wyniku rozmów. Jak dodał, Rosja musi wiarygodnie udowodnić, że jest zainteresowana normalizacją sytuacji.

21:31

Amerykański sekretarz stanu przyznał, że nie miał oczekiwań, iż do spotkania pomiędzy ministrami spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji odbędzie się dzisiaj. Jak podkreślił, rozmowy będą dzisiaj kontynuowane, a dzisiejsze spotkanie pozwoliło rozpocząć proces, który może doprowadzić do pokojowego rozwiązania konfliktu.

21:25

- Naruszenie przez Rosję integralności terytorialnej Ukrainy zjednoczyło świat w próbach pomocy Ukrainie - dodał amerykański sekretarz stanu.

Kerry przypomniał, że szef Pentagonu zadecydował o zwiększeniu pomocy wojskowej dla sojuszników w NATO, wstrzymane zostały również przygotowania do szczytu G8 w Soczi.

- Rosja dokonała wyboru. Dzisiaj jasno powiedzieliśmy, że jest to wybór niewłaściwy. Rosja musi dokonać deeskalacji - podkreślił. Jak dodał, USA chcą, by Rosja zasiadła do stołu rozmów z nowym rządem Ukrainy.

21:24

- Spotkaliśmy się jako grupa zaniepokojonych krajów. Będziemy kontynuować nasze rozmowy zarówno z Ukrainą, jak i Rosją - oświadczył Kerry. Jak przyznał, dyplomaci rozmawiali z ministrami spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy, jednak były to osobne spotkania.

21:22

- Wszyscy przedstawiciele, którzy przybyli dzisiaj do Paryża, są bardzo silnie zaangażowani w rozwiązanie konfliktu. Jesteśmy głęboko zaniepokojeni jeśli chodzi o bezpieczeństwo Ukrainy i przyszłość tego kraju - oświadczył John Kerry po całym dniu zabiegów dyplomatycznych w Paryżu.

21:11

Sporo zamieszania wywołała dzisiaj opublikowana w sieci rozmowa estońskiego ministra spraw zagranicznych Urmasa Paeta z szefową dyplomacji UE Catherine Ashton. Prowokacja rosyjskich służb, kolejna odsłona wojny informacyjnej?

20:54

Władimir Putin i Angela Merkel omówili w rozmowie telefonicznej potencjalne kroki wspólnoty międzynarodowej mogące doprowadzić do "normalizacji" sytuacji na Ukrainie - poinformował w środę w oświadczeniu Kreml. Jak podano, Putin i Merkel wymienili poglądy na temat "szeregu aspektów ostrego kryzysu na Ukrainie". Przywódcy "dyskutowali o możliwych wariantach międzynarodowej współpracy w celu normalizacji społeczno-politycznej sytuacji na Ukrainie" - głosi oświadczenie. Kreml podkreśla, że rozmowa odbyła się z inicjatywy kanclerz Niemiec.

20:52

Byli współpracownicy Wiktora Janukowycza mają coraz trudniej. O nałożeniu na nich sankcji poinformowała Kanada. Premier Stephen Harper nie podał na razie szczegółów dotyczących tych środków, jednak wiadomo, że mają być one wymierzone w dawnych współpracowników odsuniętego od władzy prezydenta Ukrainy.

20:43

Pentagon poinformował, że wyśle sześć dodatkowych samolotów F-155, aby wspomóc misję obrony przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii

20:27

Ambasador Rosji przy NATO oskarżył Sojusz o stosowanie wobec Rosji podwójnych standardów i "zimnowojennych" stereotypów. To reakcja na zapowiedź sekretarza generalnego NATO o "pełnej rewizji współpracy" NATO z Rosją w związku z wydarzeniami na Ukrainie. - To spotkanie pokazało, że NATO wciąż stosuje politykę podwójnych standardów. I wciąż stosowane są zimnowojenne stereotypy w stosunku do Rosji - powiedział ambasador Aleksandr Gruszko po posiedzeniu przedstawicieli państw NATO i Rosji na temat Ukrainy.

20:15

Jak podają zachodni politycy, Ławrow nie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy w Paryżu.

20:04

Kreml poinformował, że Władimir Putin rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel o wysiłkach w celu poprawy sytuacji na Ukrainie.

20:00

Austria i Niemcy przeciwko sankcjom:

19:59

Ukraina uregulowała swoje rachunki z Kremlem:

19:58

Szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji, Andrij Deszczyca i Siergiej Ławrow, przybyli w środę wieczorem do francuskiego MSZ - poinformowali agencję AFP dziennikarze zebrani w ministerstwie. Wcześniej mimo nacisków Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ławrow nie spotkał się z Deszczycą w Pałacu Elizejskim, gdzie o sytuacji na Ukrainie rozmawiali szefowie dyplomacji Francji, USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy. Deszczyca zdecydował wtedy o wyjeździe z Paryża i powrocie na Ukrainę, ale potem "nastąpiła zmiana planów".

19:57

Rasmussen ostro o współpracy z Rosją:

19:53

Ankara wydała zgodę na przepłynięcie przez Bosfor amerykańskiego okrętu wojennego - podaje turecki "Huuriyet". Choć nie wiadomo, o jaki okręt chodzi, niemal pewne jest, że nie jest to cumujący akurat w greckim Pireusie lotniskowiec USS George H.W. Bush.

Regulująca przepływ przez tureckie cieśniny konwencję z Montreux zakazuje bowiem tak dużym lotniskowcom przepływu na Morze Czarne. Ta obowiązująca od 1936 r. umowa międzynarodowa pozwala co prawda Turcji na zezwolenie przepływu przez jakiejkolwiek wielkości jednostki przez Bosfor, ale tylko w przypadku wojny, w której bierze udział Turcja oraz "rychłego zagrożenia wojną". Wydaje się jednak, że wykorzystanie tej ostatniej przesłanki, jeśli miałoby chodzić o amerykański lotniskowiec, byłoby nadinterpretacją.

19:45

Rasmussen oświadczył także, że NATO zawiesza planowaną wspólną misję z Rosją mającą na celu ochronę amerykańskiego okrętu, który ma neutralizować syryjską broń chemiczną.

19:44

19:44

19:36

Rasmussen zapowiada rozpoczęcie współpracy z władzami cywilnymi i wojskowymi Ukrainy.

19:33

Sekretarz generalny NATO zapowiada pełną rewizję współpracy NATO z Rosją w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

19:16

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. solidarności z Ukrainą. Podkreślono w niej nienaruszalność terytorialną Ukrainy. Oceniono również, że polityczno-wojskowe działania Rosji wobec Ukrainy, zwłaszcza Krymu, są naruszeniem praw suwerennego państwa.

18:55

Przeciwko sankcjom wypowiedzieli się natomiast ministrowie finansów Niemiec i Austrii. Na wspólnej konferencji prasowej oświadczyli, że koncentrują się na poszukiwaniu politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie w porozumieniu z Rosją. Nie chcą na razie mówić o sankcjach przeciwko Moskwie. - Nie powinniśmy obecnie stawiać na pierwszym miejscu sankcji, lecz deeskalację (konfliktu) - powiedział austriacki minister finansów Michael Spindelegger. Jak podkreślił na konferencji z Wolfgangiem Schaeuble, wszyscy powinni wspólnie zabiegać o osiągnięcie rozwiązania. - W takiej sytuacji grożenie sankcjami jest nie na miejscu - oświadczył Spindelegger. Konieczne jest obecnie uspokojenie sytuacji i trzeźwe spojrzenie - dodał. Schaeuble zgodził się, że celem jest obecnie "deeskalacja sytuacji". Podkreślił, że oba kraje są zdecydowane, by "zrobić wszystko co możliwe w celu udzielenia pomocy, także finansowej, znajdującej się w trudnej sytuacji Ukrainie". - Rozwiązanie konfliktu możliwe jest tylko wspólnie z Rosją - zastrzegł Schaeuble.

18:53

Szef polskiego MSZ, zapytany, czy w związku z tym na czwartkowym spotkaniu przywódców państw UE może zapaść decyzja o sankcjach wobec Rosji, odparł: - Nie wykluczam tego.

- Życzymy sobie jak najlepszych relacji tak z Ukrainą, jak i Rosją, ale to co ma miejsce na Krymie nie może przejść bez reakcji i uważam, że społeczność międzynarodowa nie może pozwolić na ustalenie się zasady, że jakiś przywódca może sam sobie dać prawo do ingerencji wojskowej na terytorium sąsiedniego kraju wtedy, kiedy on uważa, że prawa jego mniejszości narodowej zostały naruszone - powiedział Sikorski.

18:44

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nie wyklucza, że na czwartkowym szczycie UE poświęconym Ukrainie zapadnie decyzja o unijnych sankcjach wobec Rosji. W jego ocenie na Krymie nie widać deeskalacji działań Rosji, a wręcz przeciwnie. Sikorski brał udział w Paryżu w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch poświęconym unormowaniu sytuacji na Ukrainie. Ministrom nie udało się doprowadzić do spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy. - Niestety nie udało się doprowadzić do rozmów pomiędzy ministrami spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy. Polska nalega, aby spotkania dotyczące Ukrainy odbywały się z udziałem Ukrainy - powiedział po spotkaniu Sikorski. Szef polskiej dyplomacji ocenił, że na Krymie i na wschodniej Ukrainie "niestety nie widać deeskalacji, a wręcz przeciwnie kolejne rosyjskie wojska trafiają na Krym i regionalne pucze na wschodniej Ukrainie nadal mają miejsce".

Radosław Sikorski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Paryżu
Radosław Sikorski po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Paryżu tvn24
18:36

Po pogróżkach wysłannik ONZ Robert Serry zdecydował się zakończyć misję na Krymie i wyjechać. Wcześniej jego samochód został zablokowany przez uzbrojonych ludzi. Były też pogłoski o jego porwaniu, ale ONZ im zaprzeczyła.

Robert Serry miał się schronić w kawiarni, którą otoczyły lokalne bojówki. Wydarzenia relacjonował na Twitterze dziennikarz James Mates, który towarzyszył wysłannikowi ONZ:

18:31

Jak podaje Reuters, grupa 100 prorosyjskich aktywistów chce zablokować siedzibę obserwatorów OBWE na Krymie

18:18

Wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin poinformował, że jego kraj ma problemy z dostawami paliwa do elektrowni atomowych na Ukrainie, a także z tranzytem takiego paliwa przez terytorium Ukrainy do Europy Wschodniej. Rogozin, który w gabinecie Dmitrija Miedwiediewa odpowiada za przemysł zbrojeniowy, kosmiczny i nuklearny, powiedział to podczas narady prezydenta Władimira Putina z członkami rządu, poświęconej problemom gospodarczym. - Mamy problemy z tranzytem paliwa jądrowego przez terytorium Ukrainy do naszych partnerów w Europie Wschodniej. Występują również problemy z dostawami paliwa do siłowni atomowych w samej Ukrainie - oświadczył wicepremier. Rogozin przekazał, że ukraińskie elektrownie jądrowe mają zapasy paliwa tylko na dwa miesiące.

18:05

Ponad 500 osób wzięło w środę udział w demonstracji na rzecz jedności Ukrainy przed budynkiem rady obwodowej w Odessie, powiewając żółto-niebieskimi flagami państwowymi - poinformowała agencja UNIAN. Zebrani trzymali napisy "Wojskowej agresji +nie+" czy "Ukraina i Rosja to bracia, Janukowycz i Putin też". Wielu miało na ubraniach żółto-niebieskie wstążki albo ręczniki w tych kolorach. Skandowano "Ukraina" i "Chwała Ukrainie". Przed zebranymi wystąpił m.in. były szef MSW Jurij Łucenko.

17:50

Informacjom podanym przez Interfax zaprzeczył zastępca sekretarza generalnego ONZ. Specjalny przedstawiciel Robert Serry nie został porwany, jednak niezidentyfikowani uzbrojeni mężczyźni mieli mu grozić

17:37

Specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ został porwany na Krymie przez uzbrojonych mężczyzn - podaje agencja Interfax.

Informację potwierdzić miało ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

17:34

Nasza relacja ze specjalnego posiedzenia Sejmu na temat sytuacji na Ukrainie:

17:30
Szturm na siedzibę władz w Doniecku
Szturm na siedzibę władz w Donieckutvn24
17:25

Donald Tusk w Sejmie: jedynym prawomocnym rządem Ukrainy jest rząd Arsenija Jaceniuka

17:23

Rosyjska flaga powróciła na maszt:

17:05

Sekretarz stanu USA John Kerry wezwał szefa dyplomacji Rosji Siergieja Ławrowa do przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z przedstawicielami Ukrainy - poinformowała amerykańska dyplomacja.

17:01

W Doniecku rosyjska flaga ponownie zawisła na budynku administracji rządowej

16:49

Ryzyko konfliktu istnieje nie tylko w Autonomicznej Republice Krymu, ale także na wschodniej i południowej granicy Ukrainy – ostrzegł sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Parubij. - Istnieje ryzyko wybuchu konfliktu nie tylko na Krymie, ale też wzdłuż długich granic Ukrainy, i na południu, i na wschodzie – powiedział dziennikarzom. Parubij poinformował też, że we wtorek około 15 śmigłowców „na bardzo niskich wysokościach zbliżało się do granicy Ukrainy, leciało kilka kilometrów wzdłuż niej i znów znikało”.

16:29

Prorosyjscy aktywiści ponownie przejęli budynek administracji w Doniecku

16:22

Szef BBN Stanisław Koziej spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Markijanem Malskim - poinformowało BBN. Rozmowa dotyczyła oceny sytuacji na Ukrainie oraz reakcji społeczności międzynarodowej na obecny kryzys. Jak podało BBN, minister Koziej wskazał na duże zaangażowanie prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawę stosunków z Ukrainą, przedstawił też ambasadorowi główne wnioski z poniedziałkowego nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Minister Koziej potwierdził również gotowość do zdynamizowania kontaktów BBN z partnerem ukraińskim – Aparatem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. O zasadności wznowienia kontaktów mówił także prezydent Komorowski podczas sobotniej rozmowy telefonicznej z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej, p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem - przypomniało BBN.

16:00

Wojskowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie nie zostali wpuszczeni na Krym - poinformował minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius. - Już ich nie wpuścili. O ile wiem, nie wpuszczają - oświadczył. Tymczasem przedstawiciel biura koordynatora projektów OBWE na Ukrainie powiedział portalowi Ukrainska Prawda, że misja OBWE już rozpoczęła pracę mimo informacji o tym, że jej członkowie nie są wpuszczani na teren Autonomicznej Republiki Krymu.

15:57

Pentagon zapewni większe wsparcie swoim sojusznikom w związku z kryzysem na Ukrainie - oświadczył szef amerykańskiego departamentu obrony Chuck Hagel.

Stany Zjednoczone zintensyfikują wspólne ćwiczenia lotnicze prowadzone z Polską oraz zwiększą swój udział w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich - oświadczył w Kongresie minister obrony USA.

15:46
15:44

Ukraińscy żołnierze z Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego w bazie obok zajętego przez oddziały rosyjskie lotniska wojskowego w Belbeku przygotowują się w środę do zapowiadanego na wieczór ataku rosyjskich separatystów Krymu. - Mamy informacje, że wieczorem zaatakuje nas tzw. rosyjska samoobrona Krymu. Nadchodzą do nas sygnały, że ludzie ci przyjdą z koktajlami Mołotowa i tarczami, ale zapewniam, że nie ulegniemy żadnym prowokacjom - powiedział obecnym na miejscu dziennikarzom dowódca jednostki pułkownik Julij Mamczur.

Ten niski oficer zasłynął na całą Ukrainę we wtorek, gdy z grupą swych podwładnych, śpiewając ukraiński hymn państwowy i bez żadnej broni, podszedł do Rosjan, którzy kontrolują pas startowy lotniska w Belbeku, i zażądał od nich otwarcia dostępu do należących do Ukraińców samolotów. Na ten widok rosyjscy żołnierze oddali kilka strzałów ostrzegawczych w powietrze, następnie jednak zgodzili się na negocjacje i w ich wyniku dopuścili na kontrolowany przez nich teren kilkunastu ukraińskich żołnierzy.

15:35

Minister zdrowia Ukrainy Ołeh Musij poinformował, że zmarła kolejna ofiara starć przeciwników byłych już władz Ukrainy z milicją. Tym samym tragiczny bilans wzrósł do 99 osób. - Mamy nadzieję, że na tym ta liczba się zatrzyma, ale poznamy ją ostatecznie w ciągu miesiąca, gdy wyjaśni się stan ciężko rannych – powiedział. Dodał, że stan 15 poszkodowanych wciąż jest ciężki. Według najświeższych danych ze środy rano, opublikowanych na stronie resortu zdrowia, po pomoc medyczną do lekarzy zwróciło się od ostatniego dnia listopada 2013 roku w sumie 1039 poszkodowanych, spośród których 676 hospitalizowano. W placówkach leczniczych Kijowa nadal znajduje się 210 rannych.

15:28

Polska i Turcja jednomyślnie na temat Ukrainy:

15:14

14:48

Jednostki marynarki wojennej Ukrainy na Krymie są izolowane od świata, gdyż prorosyjsko nastawieni osobnicy odcinają im wodę i prąd oraz blokują wejścia i dojazd - podała w środę służba prasowa ukraińskiego ministerstwa obrony. Resort podkreślił, że w Sewastopolu krewni zablokowanych w jednej z jednostek osób próbowali w środę przekazać im żywność i wodę oraz środki higieny. Jednak nie zostali przepuszczeni, a niektórych nawet pobito. Ponadto kapitan korwety marynarki wojennej Ukrainy "Tarnopol" poinformował telefonicznie mera Tarnopola, że jednostka jest całkowicie odcięta od lądu, gdyż korytarze wodne, jakimi dostarczano na nią np. żywność, zostały zablokowane przez nieznanych uzbrojonych osobników.

14:42

UE zdecydowała o zamrożeniu aktywów 18 osób winnych sprzeniewierzenia funduszy państwowych na Ukrainie.

Zamrożone zostaną aktywa tych osób ulokowane w bankach w UE - poinformowały służby prasowe Rady UE. Sankcje wejdą w życie w czwartek i będą obowiązywać przez rok. Mają one też służyć odzyskaniu zdefraudowanych ukraińskich środków państwowych. Rozporządzenie w sprawie sankcji oraz lista osób, których one dotyczą, zostaną opublikowane w czwartek w Dzienniku Urzędowym UE. Unijni dyplomaci już kilka dni temu przyznawali nieoficjalnie, że na czarnej liście znajdzie się odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz

14:37

Władimir Putin przyznał, że kryzys na Ukrainie może mieć negatywny wpływ na Unię Celną, w której skład wchodzą Rosja, Białoruś i Kazachstan.

- Nadzwyczajna sytuacja na Ukrainie budzi poważne obawy - powiedział prezydentom Białorusi i Kazachstanu przed rozpoczęciem rozmów pomiędzy członkami bloku. - Niewykluczone, że rynki państw Unii Celnej odczują negatywne konsekwencje, dlatego właśnie powinniśmy wspólnie zastanowić się nad środkami, które pomogą nam ochronić producentów i eksporterów - dodał.

14:30
14:11

Prezydent Turcji Abdullah Gul oświadczył, że ziemie ukraińskie powinny pozostać suwerenne, a niepodległość kraju powinna być chroniona. Podkreślił, że Ankarze zależy na stabilności w regionie Morza Czarnego. Gul spotkał się z przebywającym w Ankarze Bronisławem Komorowskim. Prezydenci rozmawiali m.in. o sposobach rozwiązania kryzysu na Krymie. - Jesteśmy za współpracą strategiczną w opanowaniu sytuacji na Ukrainie. Jesteśmy za tym, żeby ziemie ukraińskie pozostały suwerenne i aby była chroniona niepodległość tego kraju - oświadczył turecki prezydent. Gul wyraził również przekonanie, że konflikt na Krymie można rozwiązać drogą pokojową. Ostrzegł jednocześnie, że obecne napięcia mogą prowadzić do zimnej wojny, czemu należy zdecydowanie przeciwdziałać.

13:53

Zwolennicy rosyjskiej interwencji i Partii Regionów zdają się być "towarem deficytowym", ale sposoby na odniesienie sukcesu nie zostały wymyślone przecież dzisiaj:

13:41

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert skrytykował w środę wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczącą możliwości użycia rosyjskich sił zbrojnych na Ukrainie. Władze w Berlinie nie widzi na razie żadnych pozytywnych zmian w sytuacji na Krymie, liczą jednak na sukces rozmów o powołaniu grupy kontaktowej. - Słowa Putina, że obecnie nie widzi potrzeby użycia sił wojskowych na Ukrainie, muszą wzbudzić nasz sprzeciw, ponieważ wojskowa interwencja rosyjskich sił na terytorium suwerennego państwa, jakim jest Ukraina, jest w ogóle niedopuszczalna - powiedział Seibert.

13:39

Premier Ukrainy powiedział w środę, że Krym "musi pozostać częścią Ukrainy", ale może uzyskać "większą autonomię"

13:22
13:19

W skład pakietu pomocy UE wchodzą: - tzw. pomoc makrofinansowa z budżetu UE w wys. 1,6 mld euro - 1,4 mld euro w formie grantów - 8 mld euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. KE proponuje też powołanie funduszu powierniczego dla środków, jakie mogą przekazać kraje UE.

12:58

Sezon turystyczny zaczął się w tym roku szybciej.

12:54

- Od kiedy tej nocy powiadomiono, że na Krym jedzie misja OWBE, rosyjscy żołnierze starają się przemieścić, tak żeby siły należące do Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej zostały, a te, które przerzucono z Rosji, przekierować do baz, by OBWE nie mogło zauważyć ich obecności – poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony UkrainyAndrij Parubij.

12:53

Jak mus to mus...

12:48

Bundeswehra otoczy opieką lekarską grupę około 50 ukraińskich rannych z Majdanu - poinformował w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony. To reakcja strony niemieckiej na prośbę władz ukraińskich - wyjaśnił rzecznik. Przedstawiciele resortu obrony Niemiec wyjadą w czwartek do Kijowa, by na miejscu zbadać stan zdrowia pacjentów. Poszkodowani mają zostać następnie przetransportowani drogą lotniczą do szpitali w Niemczech. Do ich dyspozycji będą także specjalistyczne szpitale wojskowe - zapewniło ministerstwo obrony.

12:30

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Parubij wyraził w środę nadzieję, że kryzys na Krymie wkrótce zostanie rozwiązany drogą dialogu. - Ostatniej nocy było już mniej krytycznych i konfliktowych sytuacji na Krymie - oznajmił. Dodał też: - "Blitzkrieg" Putina na Ukrainie się nie udał.

Blitzkrieg Putina się nie udał
Blitzkrieg Putina się nie udał
12:29

Stanom Zjednoczonym i Wielkiej Brytanii nie udało się zaprosić do jednego stołu obrad szefów dyplomacji Rosji i Ukrainy. William Hague powiedział, że "postara się jeszcze doprowadzić do ich spotkania".

12:26

Władimir Putin znów zabrał głos. Powiedział, że "oczekuje spokojnej współpracy gospodarczej ze wszystkimi tradycyjnymi partnerami, mimo wiadomych politycznych napięć".

12:24

Szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso powiedział, że Unia Europejska jest gotowa przeznaczyć na pomoc dla ukraińskiej gospodarki 11 miliardów w nadchodzących latach - podaje Reuters.

12:22

11:54
11:53
11:52

Siergiej Ławrow powtarzał w środę jak zaklęty słowa Władimira Putina i tłumaczył, że Rosja "nie może nakazać oddziałom samoobrony Krymu wycofania się" z zajmowanych co chwila baz i punktów kontrolnych na Krymie, bo one Moskwie nie podlegają. Ławrow dodał, że wszystkie rosyjskie siły na Krymie siedzą spokojnie w swoich bazach i w ogóle z nich nie wychodzą. Przeczą temu liczne nagrania reporterów ukraińskich stacji telewizyjnych, które z rosyjskimi żołnierzami rozmawiają.

11:45
11:33

Minionej nocy na Krymie doszło do mniejszej ilości incydentów niż w poprzednich dniach - powiedziało źródło agencji Reutera, wyrażając nadzieję, że "da się wkrótce znaleźć rozwiązanie konfliktu".

11:15

Rosyjskie media przedstawiają kolejny dzień swoją relację z tego, co się dzieje na Ukrainie i wokół niej. Według "Kommiersanta" powołującego się na rosyjskie źródło dyplomatyczne, to Kreml przekonał byłego już prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza do pójścia na ustępstwa wobec opozycji i podpisania 21 lutego zerwanego później porozumienia.

11:01

Zachód powinien być gotów do działania w razie dalszej agresji Rosji na Ukrainie, ale zarazem też upewnić Moskwę, że uwzględnia historyczne związki Ukrainy z Rosją; zamykanie drzwi przed dalszymi relacjami z Kremlem byłoby bezcelowe - pisze "New York Times".

10:57

Zachód najwyraźniej skończył ze "straszakami", ale nie atakuje, a wycofuje się ze swoich i tak dość odległych wobec Rosji pozycji. Koordynator rządu Niemiec ds. kontaktów z Rosją Gernot Erler powiedział w środę w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk, że jest przeciwny sankcjom przeciwko Rosji. - Sankcje nie doprowadzą do celu. Rosja może na nie odpowiedzieć własnymi sankcjami, co może wywołać eskalację - wyjaśnił polityk SPD. Jak podkreślił, Rosja i Unia Europejska są od siebie uzależnione, szczególnie w dziedzinie energii.

10:50

Siergiej Ławrow w czasie środowej konferencji prasowej stwierdził w rozbrajający sposób, że "rosyjskie wojska i Flota Czarnomorska" stacjonują w miejscach, w których są od dawna, a po terytorium Krymu przemieszczają się tylko "oddziały samoobrony". Przeczy to wielu nagraniom udostępnianym przez ukraińskie telewizje na Krymie, na których żołnierze w mundurach pozbawionych dystynkcji przyznają się do tego, że są Rosjanami. Tymczasem Ławrow powiedział, że Rosja "nie może nakazać oddziałom samoobrony Krymu wycofania się", bo one Moskwie nie podlegają.

10:47
10:43

- Pragnę zaznaczyć, że ukraiński rząd wypełnia swoje zobowiązania wobec autonomii - dodał Jaceniuk. Podkreślił, że w ciągu ostatnich dwóch dni przelano Krymowi na wydatki socjalne i inne 60 mln hrywien (ok. 18,3 mln zł).

10:43

Arsenij Jaceniuk podkreślił w środę, że rozmieszczenie przez Rosję swoich sił w rejonie Krymu "ma konsekwencje polityczne i ekonomiczne". W związku z tym ponowił apel do Rosji o wycofanie swoich wojsk z terytorium Ukrainy oraz rozpoczęcie dwu- i wielostronnych rozmów. Jaceniuk zapewnił, że "żadnych podstaw do rozłamu kraju nie ma i nie będzie", a w szczególności nie ma żadnych problemów związanych z ludnością rosyjskojęzyczną. - Wszyscy, którzy mówili po rosyjsku, będą mówić w tym języku - oświadczył.

10:35

Turecka prasa w środę poświęca niemal w całości zagraniczne kolumny konfliktowi rosyjsko-ukraińskiemu i sytuacji na Krymie. Przeważają opinie, że Turcja powinna bardziej zaangażować się w rozwiązanie konfliktu nad Morzem Czarnym.

10:33

Niemiecka prasa krytycznie ocenia w środę wystąpienie prezydenta Rosji. Komentatorzy zarzucają Putinowi cynizm i dezinformację.

10:30

Francja może potępiać Rosję, ale równocześnie produkuje dla niej sprzęt wojskowy. Dzisiaj helikopterowiec "Władywostok" budowany dla rosyjskiej floty wojennej wyrusza w próbny rejs - poinformował rzecznik stoczni. Helikopterowiec jest elementem lukratywnego kontraktu zbrojeniowego z 2011 roku. Francja potępia wprawdzie rosyjską interwencję wojskową na Krymie, ale informuje, że nie ma planów wycofania się z tego kontraktu.

10:27

Ukraińskie media donoszą tymczasem, że okręt wojenny ukraińskiej marynarki wracający z manewrów na Oceanie Indyjskim minionej nocy przepłynął Morze Czarne i stacjonuje już w Odessie.

10:22

W Doniecku doszło do ewakuacji po tym, jak milicja odebrała anonimowe zgłoszenie o podłożeniu granatu w budynku administracji. Stało się to o godz. 8.30 czasu lokalnego (6.30 w Polsce).

10:15

Rosyjskie siły specjalne wtargnęły na teren dwóch ukraińskich dywizjonów artyleryjsko-rakietowych w Sewastopolu w pobliżu przylądka Fiolent - poinformowało w środę agencję Interfax-Ukraina źródło w Sewastopolu. Według tego źródła kompleksy rakietowe są pod kontrolą sił rosyjskich. "Spodziewamy się przyjazdu rosyjskich specjalistów wojsk rakietowych i prorosyjskich działaczy, którzy będą chcieli nakłonić ukraińskich żołnierzy do udostępnienia systemów (artyleryjsko-rakietowych) w celu wspólnego pełnienia dyżuru bojowego. Dowództwo ukraińskiej jednostki odmówiło dobrowolnego udostępnienia tych systemów" - przekazało wspomniane źródło.

10:06

Milicja w Doniecku ewakuowała aktywistów sił prorosyjskich, którzy okupowali salę w budynku administracji obwodowej - podaje w środę internetowa gazeta "Ukrainska Prawda". Milicja powołała się na doniesienia, że budynek jest zaminowany. Jak podaje Reuters, nad budynkiem administracji obwodowej widać ukraińską flagę zamiast rosyjskiej, która była tam od soboty. Milicja poprosiła ludzi, którzy zajmowali salę, by opuścili budynek, ponieważ otrzymała informację o podłożonej minie.

10:00

Jeśli wobec Rosji nieskuteczne okażą się ewentualne sankcje UE w postaci zakazów wizowych i zamrożenia aktywów osób powiązanych z Kremlem, to UE powinna rozważyć plan zmniejszenia swej zależności od rosyjskiego gazu - postuluje środowy "Financial Times". Według "FT" sankcje unijne, ze względu na silne powiązania gospodarcze UE-Rosja "mają potencjał, by rzeczywiście zaszkodzić" Rosji. "Rosja ma dużą nadwyżkę w handlu z Europą i głupie ze strony Moskwy byłoby jej narażenie na szwank" - argumentuje dziennik. Według niego "już są oznaki, że przedłużający się kryzys mocno uderzyłby w rosyjską gospodarkę"; w poniedziałek giełda rosyjska odnotowała 11-procentowy spadek.

09:33
09:24

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius powiedział w środowy poranek, że sankcje przeciwko Rosji mogą stać się przedmiotem obrad czwartkowego szczytu w Brukseli, "jeżeli Rosja do tego czasu nie zmniejszy napięcia" na Krymie - podaje Reuters. - Oczekuję i mam nadzieję, że Rosja poinformuje nas dziś, że jest nadzieja na dialog z grupą kontaktową" - powiedział w rozmowie z francuską telewizją. Fabius rozmawiał z francuską telewizją przed rozpoczęciem się w Paryżu spotkania szefów dyplomacji USA, Rosji i Ukrainy - Johna Kerry'ego, Siergieja Ławrowa i Andrija Deszczycy. Ławrow i Kerry przybyli do stolicy Francji na zaplanowaną wcześniej konferencję w sprawie Libanu.

09:22

- Rosyjska agresja ma bardzo szkodliwy wpływ na ukraińską gospodarkę - powiedział dziś rano premier Ukrainy, Arsenij Jaceniuk.

08:55

Może napięcie rzeczywiście opada? Rosyjscy żołnierze pilnują bazy wojskowej odbitej Ukraińcom

08:24

Ukraińska straż graniczna wznowiła pracę na promowym przejściu granicznym „Krym” w Kerczu, nad Cieśniną Kerczeńską oddzielającą Rosję od Krymu, które w poniedziałek zostało zablokowane przez rosyjskich żołnierzy – podała służba prasowa straży granicznej. W poniedziałek wieczorem około 35 uzbrojonych mężczyzn wdarło się na przejście graniczne, gdzie na zmianie pracowało 15 osób, w tym siedem kobiet. Grożąc użyciem broni napastnicy zablokowali pracę przejścia. „Następnie na przejście graniczne przybył dowódca oddziału straży granicznej w Kerczu wraz z grupą reagowania, którzy po rozmowach z rosyjskimi żołnierzami wznowili pracę przejścia. W ciągu ostatniej doby w punkcie tym ukraińska straż graniczna przepuściła 544 osoby” – napisano w oświadczeniu służby prasowej. Dodano, że przejście wznowiło pracę we wtorek.

08:06

Minister Obrony Tomasz Siemoniak powiedział w środowy poranek w rozmowie z TVN24, że "premier Donald Tusk zgodził się, by dwóch naszych oficerów znalazło się w misji" OBWE na Ukrainę. - Już dziś udają się przez Odessę na Krym - dodał szef resortu.

07:53

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział we wtorek wieczorem podczas spotkania z szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton w Madrycie że "trwała normalizacja sytuacji na Ukrainie powinna opierać się na głównych zasadach porozumienia o uregulowaniu kryzysu na Ukrainie z 21 lutego". O przebiegu rozmowy poinformowało w środę rosyjskie MSZ na swojej stronie internetowej. Ławrow wyjaśnił, że chodzi o "realizację reformy konstytucyjnej, która uwzględniałaby w pełnej mierze interesy wszystkich bez wyjątku regionów Ukrainy, powołanie rządu jedności narodowej, a także rozbrojenie nielegalnych formacji zbrojnych i usunięcie ich z ulic ukraińskich miast".

07:46

Portal telewizji TVN24 Biznes i Świat donosi o nowych przypadkach dawnego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, który prawdopodobnie zostanie członkiem zarządu rosyjskiego giganta naftowego, Rosnieftu. Sprawa nie łączy się w oczywisty sposób z sytuacją na Ukrainie, ale pokazuje uwikłanie europejskich polityków w interesy z Rosją:

07:39

Tymczasem Unia Europejska jest chyba, w końcu, gotowa, by wprowadzić sankcje wobec przedstawicieli poprzedniej ukraińskiej władzy, których uznała za odpowiedzialnych rozlewu krwi w Kijowie i innych miastach:

07:19

W Brukseli Komisja Europejska ma ogłosić w środę pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy, który może wynieść ok. 1 mld euro i objąć m.in. opłatę zaległych rachunków za gaz wobec Gazpromu. Natomiast na Krym z misją przybywa grupa obserwatorów OBWE.

06:57

A Rusłana została wyściskana przez Michelle Obamę i jako wolontariuszka Majdanu otrzymała wyróżnienie:

06:56

Londyn chce przekonać zachodni świat, że wcale nie boi się zająć twardego stanowiska wobec Rosji...

06:41

- Faktyczna agresja na Ukrainie może być równoznaczna z wystąpieniem Rosji z szeregów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz z rezygnacją z dbania o bezpieczeństwo w rejonie Eurazji - ostrzegła we wtorkowy wieczór przewodnicząca Komitetu ds. Demokracji, Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej Zgromadzenia Parlamentarnego organizacji, Isabel Santos. Santos podkreśliła, że Rosja swoją inwazją "naruszyła kilka podstawowych punktów" Konferencji Helsińskiej. Konferencja Helsińska zakończona 1 sierpnia 1975 r. doprowadziła do podpisania przez członków Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (poprzedniczka OBWE - red.) tzw. Wielkiej Karty Pokoju określającej 10 zasad rządzących stosunkami międzynarodowymi. Są to m.in.: "suwerenna równość", "powstrzymanie się od użycia siły lun jego groźby", "integralność terytorialna państwa" i "nieingerencja w sprawy wewnętrzne" innego kraju.

05:10

Czy to już Zimna Wojna II? O tym w artykule "Foreign Policy":

03:51

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite napisała na Twitterze, że jest po rozmowie z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. "Konflikt na Krymie stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie, potrzeba pokojowego rozwiązania":

03:42

Premier Kanady Stephen Harper ogłosił we wtorek, że w związku z "inwazją i okupacją" Krymu przez Rosję Ottawa zawiesza wszelką współpracę wojskową z Moskwą.

Jak podkreślił, jego kraj zawiesza "wszelkie planowane działania bilateralne między siłami zbrojnymi kanadyjskimi, a tymi Federacji Rosyjskiej".

We wtorek przed kanadyjskim parlamentem obok flagi Kanady wywieszono flagę Ukrainy. Premier Harper na Twitterze napisał, że "demonstruje ona solidarność z narodem Ukrainy".

03:00

02:00

Zbieranie podpisów w Kijowie pod petycją do Władimira Putina o wycofanie rosyjskich wojsk z Krymu:

01:17
"Ładny, nowy mundur. Do jakiej armii należy?". "A to pan się nie domyśla?"
"Ładny, nowy mundur. Do jakiej armii należy?". "A to pan się nie domyśla?"UkrStream.TV
00:45

Unia Europejska osiągnęła we wtorek wstępne porozumienie w sprawie zamrożenia środków 18 Ukraińców. Przedstawiciele UE zareagowali na wniosek nowych władz w Kijowie, według których z pieniędzy publicznych zaginęły miliardy.Decyzja zostanie podjęta w najbliższych dniach. Wcześniej podobne kroki podjęły Austria, Szwajcaria i Liechtenstein.Władze Austrii do listy osób objętych sankcjami włączyły byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.Również Łotwa zapowiedziała już wprowadzenie zakazu podróży i zamrożenie kont Ukraińców, którzy - jak podał rząd w Rydze - mają związek z łamaniem praw człowieka i korupcją. Jest wśród nich Janukowycz.Łotweskie instytucje finansowe szacują, że na Łotwie Ukraińcy zdeponowali około 100 mln euro.

00:19

Przedstawiciele MSZ, MON i BBN przekazali we wtorek wieczorem senackiej komisji obrony na zamkniętym posiedzeniu informację na temat kryzysu na Ukrainie.W trwającej prawie 2,5 godziny dyskusji prócz członków komisji wziął także udział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.Jak powiedział przewodniczący komisji Wojciech Skurkiewicz (PiS), senatorowie otrzymali wyczerpującą informację o tym, co się dzieje na Ukrainie i jakie działania podejmuje strona polska. "Oczywiście panowie ministrowie uspokajali, że jeżeli chodzi o nasz kraj, nie ma jakichkolwiek w tej chwili zagrożeń, aczkolwiek sytuacja jest monitorowana permanentnie" - mówił Skurkiewicz.Jak dodał, przedstawiciele MSZ poinformowali o sytuacji Polaków na Ukrainie, ich oczekiwaniach i zapewnieniach polskiego rządu w razie różnych scenariuszy na Ukrainie. Przedstawiono też plan polskich działań w tej sprawie w NATO i UE.

00:16

Prezydent Rosji Władimir Putin oraz papież Franciszek znaleźli się wśród nominowanych w 2014 roku do Pokojowej Nagrody Nobla.

00:15

"Biorąc pod uwagę groźby ze strony Putina, Zachód powinien uznać legalność rządu ukraińskiego":

00:00

Prezydent USA Barack Obama w rozmowie telefonicznej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel omawiał we wtorek sytuację na Ukrainie - podał przedstawiciel administracji USA, cytowany przez Reutera. Rozważano potencjalne rozwiązania kryzysu.

Amerykańscy urzędnicy podali, że Obama nie weźmie udziału w zaplanowanym na czerwiec szczycie grupy G8 w Soczi, jeśli ze strony Rosji nie dojdzie do zmiany kierunku.

Prezydent USA wraz z kanclerz Niemiec rozważał też ewentualne wyjście z kryzysu, które wymagałoby od Rosjan bezpośredniego kontaktu z nowym rządem Ukrainy - dodał przedstawiciel administracji.

CZYTAJ O WTORKOWYCH WYDARZENIACH NA UKRAINIE W RELACJI "MINUTA PO MINUCIE"

Autor: pk, adso/kka / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości