Ojciec jednego z chórzystów, za których domniemane molestowanie seksualne w 2018 roku został skazany australijski kardynał George Pell, wniósł oskarżenie cywilne przeciwko hierarsze oraz Kościołowi katolickiemu. Mężczyzna domaga się odszkodowania za straty psychiczne, jakie miał ponieść, gdy dowiedział się o rzekomym wykorzystywaniu syna. W 2020 roku duchowny został uniewinniony przez Sąd Najwyższy Australii.
Jeden z chórzystów, za którego domniemane molestowanie seksualne w latach 90. skazany został kardynał Pell, zmarł w 2014 roku w wyniku przedawkowania narkotyków. Jak tłumaczy portal ABC Australia, ojciec zmarłego miał dowiedzieć się o wykorzystywaniu syna rok po jego śmierci.
Mężczyzna, którego dane utajniono, rozpoczął teraz proces cywilny przeciwko kardynałowi oraz archidiecezji Melbourne. Domaga się odszkodowania w związku ze szkodami psychicznymi, jakich zaznał, gdy dowiedział się o sprawie.
Skazany i uniewinniony kardynał Pell
Były prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Ekonomii został najpierw skazany na sześć lat więzienia przez sądy dwóch instancji w swoim kraju za czyny pedofilskie, do jakich miało dojść w 1996 roku, gdy był metropolitą Melbourne. Uznano go za winnego napaści seksualnej na dwóch 13-letnich chórzystów w zakrystii w katedrze. Akt oskarżenia sporządzony został na podstawie zeznań jednego z mężczyzn. Drugi z nich zmarł w 2014 roku. Od początku procesu kardynał Pell powtarzał, że jest niewinny. Był najwyższym dostojnikiem Kościoła katolickiego skazanym w sprawie dotyczącej pedofilii.
Jego obrona argumentowała potem przed Sądem Najwyższym, rozpatrującym odwołanie od wyroku, że nie mogło dojść do napaści na chłopców po niedzielnej mszy w zawsze pełnej wtedy innych osób zakrystii katedry.
W kwietniu 2020 roku kardynał Pell odwołał się od wyroku do Sądu Najwyższego Australii. Sąd uchylił wyrok i uniewinnił hierarchę, podkreślając, że w trakcie procesu nie wzięto w ogóle pod uwagę możliwości, że przestępstwo nie zostało popełnione. Został też wtedy zwolniony z więzienia, w którym spędził ponad rok.
Źródło: BBC, ABC Australia, PAP