Joan Didion, której eseje, wspomnienia, powieści i scenariusze opisują współczesne społeczeństwo amerykańskie, zmarła w wieku 87 lat - podała Agencja Reutera. Didion tworzyła w nurcie "nowego dziennikarstwa", które wprowadziło stosowanie w reportażu i eseju technik zaczerpniętych z literatury pięknej.
O śmierci pisarki z powodu komplikacji wywołanych chorobą Parkinsona poinformował jej wydawca Penguin Random House.
"Didion była jedną z najbardziej przenikliwych pisarek i wnikliwych obserwatorek w kraju. Jej najlepiej sprzedające się dzieła beletrystyczne, komentarze i wspomnienia otrzymały wiele wyróżnień i są uważane za współczesną klasykę" – napisał wydawca w oświadczeniu.
Opisała żałobę po stracie męża i córki
Pisarka była w 2005 roku laureatką National Book Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w USA, za książkę "Rok magicznego myślenia", w której opisuje żałobę po stracie męża, pisarza Johna Gregory'ego Dunne'a, który zmarł w 2003 roku z powodu ataku serca. Książka ta znalazła się także w finale Nagrody Pulitzera w kategorii biografii i autobiografii. "Smutek okazuje się miejscem, którego nikt z nas nie zna, dopóki go nie osiągniemy" – pisała wówczas Didion.
Ponad półtora roku po śmierci męża pisarka przeżyła kolejną tragedię - z powodu ostrego zapalenia trzustki zmarła jej córka, Quintana Roo, co literatka opisała w "Błękitnych nocach".
Łącznie Joan Didion napisała 19 książek. Jej debiutem był "Run River" z 1963 roku, gdy pracowała w amerykańskim "Vogue'u".
Didion łączyła działalność dziennikarską z twórczością literacką. Jej powieści psychologiczno-obyczajowe poruszały kwestie dezintegracji współczesnego społeczeństwa. W zbiorach esejów poddała krytyce amerykańską rzeczywistość społeczno-polityczną.
Książki opublikowane w Polsce
W Polsce kilka książek Didion opublikowano w latach 80. W 2019 roku wydano "Rok magicznego myślenia", a w bieżącym roku "Powiem wam, co o tym myślę" - zbiór wysoko cenionych esejów, które pisarka tworzyła w latach 1968-2000.
W 2008 roku w warszawskim Teatrze Studio wystawiono monodram na podstawie "Roku magicznego myślenia", w którym zagrała Ewa Błaszczyk. W amerykańskiej wersji teatralnej tej książki wystąpiła na Broadwayu Vanessa Redgrave.
W 2013 roku Didion została odznaczona przez ówczesnego prezydenta USA Baracka Obamę Narodowym Medalem Sztuk.
W 2015 roku, kiedy autorka miała 80 lat, francuski dom mody Celine wykorzystał ją jako modelkę w kampanii reklamowej swoich okularów przeciwsłonecznych - przypomniała Agencja Reutera.
Źródło: PAP, Reuters