Japonia. Fukushima. Po 11 latach cofnięto nakaz ewakuacji w rejonie elektrowni atomowej

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP

W części miasta Okuma, w którym znajduje się elektrownia jądrowa Fukushima, został w czwartek zniesiony nakaz ewakuacji nałożony z powodu wysokiego poziomu promieniowania. Pozwala to mieszkańcom na powrót do domów po raz pierwszy od czasu katastrofy nuklearnej z marca 2011 roku - poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

Ograniczenia w "trudnej do powrotu" strefie w Okumie zostały zniesione po raz pierwszy w przypadku gminy, na której terenie znajduje się elektrownia Fukushima Daiichi należąca do Tokyo Electric Power Company Holdings w północno-wschodniej Japonii.

Obszar o powierzchni około 8,6 kilometra kwadratowego, po przeprowadzeniu prac dekontaminacyjnych w celu zmniejszenia poziomu promieniowania, został wyznaczony jako miejsce odbudowy i rewitalizacji, co umożliwiło mieszkańcom powrót.

Mieszkańcy zmuszeni do ewakuacji po katastrofie w 2011 roku

Okuma stała się drugą gminą w prefekturze Fukushima, w której ludzie wracają na obszar wyznaczony jako strefa trudna do powrotu, po tym, jak 12 czerwca zniesiono podobny nakaz ewakuacji dla części wioski Katsurao.

Cała populacja licząca około 11 500 mieszkańców Okumy została zmuszona do ewakuacji po tym, jak trzęsienie ziemi i tsunami w marcu 2011 roku spowodowały powstanie szkód w elektrowni jądrowej, co uczyniło ten obszar niezdatnym do zamieszkania.

Około 400 osób powróciło już do miasta, ponieważ w kwietniu 2019 roku zniesiono nakaz ewakuacji dla obszarów o niskim poziomie promieniowania.

Oczekuje się, że nakaz ewakuacji dla rejonów odbudowy i rewitalizacji w Futabie, innym mieście, które mieści elektrownię jądrową, zostanie zniesiony w lipcu lub później.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości