Izrael ostrzelał dwa syryjskie lotniska, wstrzymano loty

Źródło:
Reuters, PAP, TImes of Israel

Izrael ostrzelał rakietami w niedzielę rano lotniska w Damaszku i Aleppo. Są ofiary śmiertelne. Resort transportu poinformował, że oba porty lotnicze są nieczynne, a loty kierowane są na lotnisko międzynarodowe w Latakii - podają agencje Associated Press i Reuters. Dziennik "New York Times" donosi, że Irańczycy z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz bojownicy libańskiego Hezbollahu pomagali w szkoleniu zamachowców z Hamasu w Libanie i Syrii.

Co najmniej dwóch pracowników zginęło w niedzielę nad ranem "w wyniku izraelskiego ataku rakietowego na syryjskie lotnisko w Damaszku"– poinformowała w oświadczeniu generalna dyrekcja meteorologiczna Syrii, cytowana przez Reutersa. Agencja podała, że dwóch zabitych pracowników pochodziło ze służb meteorologicznych i pracowało na lotnisku.

Na chwilę obecną nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych ataku na lotnisko w Aleppo.

Izraelskie naloty na porty lotnicze w Aleppo i Damaszku uszkodziły pasy startowe, uniemożliwiając ich użytkowanie. Oba porty są nieczynne, a loty kierowane są na lotnisko międzynarodowe w Latakii

W ciągu ostatniego roku oba lotniska były wielokrotnie atakowane przez izraelską armię - przypomina "TImes of Israel". Jak dodaje dziennik, Izrael wzmaga wysiłki mające na celu uniemożliwienie dostaw zaawansowanej broni z Iranu do jego szyickich sojuszników na Bliskim Wschodzie, w tym libańskiego Hezbollahu.

Dziennik "New York Times" napisał w piątek, że Irańczycy z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej oraz bojownicy libańskiego Hezbollahu pomagali w szkoleniu zamachowców z Hamasu w Libanie i Syrii.

Reuters podaje, że rząd Izraela ma zamiar ewakuować 14 miejscowości położonych w pobliżu granicy z Syrią i Libanem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Izrael ostrzelał pozycje Hezbollahu w Libanie

Amerykańskie bazy pod ostrzałem

W czwartek baza al-Tanf w południowej Syrii, w której znajduje się kontyngent sił USA I instalacje naftowe firmy Conoco na wschodzie kraju, gdzie również stacjonują amerykańscy żołnierze zostały zaatakowana rakietami i dronami.

Wkrótce potem do podobnej sytuacji doszło w bazie sił lotniczych Ain al-Asad na zachodzie Iraku, w której także znajduje się kontyngent sił USA.

Autorka/Autor:momo / prpb

Źródło: Reuters, PAP, TImes of Israel

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google